BiH: U Sloveniju otišlo više od 10.000 građana 1Foto: flickr.com/jenniferboyer

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine na rad u inostranstvo ove godine otišlo je 10.913 osoba, od čega je 10.090 građana otišlo u Sloveniju, a 823 radnika su dobila posao u Nemačkoj.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova Slovenije govore da je dozvolu za boravak u toj zemlji 2018. godine dobilo 28.599 državljana BiH.

Od ukupno 52.475 dozvola izdatih bosanskohercegovačkim državljanima od januara do oktobra 2018. godine, 2.193 su za stalni, a 26.406 za privremeni boravak. Najviše dozvola izdato je u oktobru. Bosna i Hercegovina je po broju izdatih dozvola daleko ispred zemalja regiona. Državljani Crne Gore su dobili 285 boravišnih dozvola, Makedonije 3.740, Srbije 8.942, a Kosova 6.364 dozvole.

Podaci se odnose na državljane BiH koji su zahteve za boravišne dozvole predavali Ambasadi Slovenije u BiH i u slovenačkim ambasadama u drugim zemljama, kao i na broj zahteva koje su u ime radnika predali poslodavci u Sloveniji.

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH navode da je u Sloveniju otišlo 23 odsto vozača, isto toliko varioca, sedam odsto zidara i u manjem procentu ostale profesije, uglavnom vezane za građevinsku industriju. Radnici koji su otišli u Nemačku dobili su posao kao negovatelji.

„Za sve ove profesije postoje viškovi na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja u BiH“, navode u Agenciji. Što se tiče uslova rada, Agencija za rad i zapošljavanje BiH povremeno kontroliše poslodavce koji zapošljavaju radnike iz te zemlje i obilaze ih, kako bi se uverili da li se sporazumi prema kojima su zaposleni poštuju.

„Do sada nije bilo slučajeva prevare za posredovanja koja su išla putem Agencije za rad i zapošljavanje a radnici su zadovoljni uslovima rada, pre svega platama“, navode iz Agencije.

Iz Federalnog zavoda za zapošljavanje ističu da je evidentno da u poslednje vreme na strukturu raspoložive radne snage u BiH utiče i izražena migracija u inostranstvo, naročito mladih i stručnih kadrova, a to se posebno odnosi na zanimanja iz oblasti informacionih tehnologija, građevinarstva, mašinstva i medicine.

„Ukoliko se taj trend nastavi, na tržištu rada u FBiH bi moglo doći do apsurdne situacije da se na evidenciji nezaposlenih i dalje nalazi veliki broj osoba, a da domaći poslodavci imaju velike probleme da pronađu odgovarajuću radnu snagu jer oni koji se nalaze na evidenciji nezaposlenih ne poseduju potrebne veštine i znanje“, ističu iz Federalnog zavoda za zapošljavanje.

Dodaju da u ovom kontekstu treba imati na umu da skoro 30 odsto osoba koje se nalaze na evidenciji nezaposlenih u FBiH nemaju nikakve kvalifikacije.

U Zavodu naglašavaju da u tome postoji i nešto pozitivno, jer kvalifikovani radnici na domaćem tržištu dobijaju sve više na ceni i u poziciji su da biraju poslove i da budu adekvatnije plaćeni nego što je to ranije bio slučaj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari