Milijarder Bil Gejts uložio je u australijski start-ap za klimatsku tehnologiju koji planira da smanji emisiju metana od podrigivanja krava.
Suosnivač Majkrosofta otvoreno je govorio o uticaju proizvodnje mesa na životnu sredinu. Metan je najčešći gas staklene bašte posle ugljen-dioksida (CO2).
Stoka kao što su krave, koze i jeleni proizvode metan kada njihovi želuci razgrađuju čvrsta vlakna poput trave za varenje. Ovaj proces fermentacije stvara gas metan koji se zatim uglavnom ponovo izbacuje. Univerzitetske studije su pokazale da bi hranjenje krava morskom travom moglo značajno smanjiti njihovu emisiju metana.
Investicionu firmu podržavaju i izvršni direktor Amazona Džef Bezos i kineski preduzetnik i suosnivač Alibabe Džek Ma. „Veoma smo zadovoljni prijemom koji smo dobili od fondova za uticaj na klimu širom sveta“, rekao je izvršni direktor Rumin8 Dejvid Mesina.
Prošlog oktobra, Novi Zeland je predložio oporezivanje gasova staklene bašte koje proizvode farmske životinje podrigivanjem i mokrenjem u pokušaju da se izbori sa klimatskim promenama. Skoro polovina ukupnih emisija gasova staklene bašte dolazi iz poljoprivrede, uglavnom metana.
U 2019. godini, metan u atmosferi dostigao je rekordne nivoe, oko dva i po puta više nego što je bio u predindustrijskoj eri. Pojedinačni molekuli metana imaju jači efekat zagrevanja atmosfere od pojedinačnih molekula CO2. U periodu od 100 godina, metan je od 28 do 34 puta topliji od CO2, prenosi Klix.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.