Viktorija Harison imenovana je za ambasadorku Velike Britanije u Sloveniji, a nasledila je Tifani Sadler koja će preći na drugo imenovanje u diplomatskoj službi, objavljeno je pre neki dan na sajtu britanske vlade.
Harison će preuzeti dužnost tokom avgusta 2024. i u Ljubljanu stiže u pratnji svog dvogodišnjeg psa vodiča zlatnog retrivera po imenu Oto.
Ona je prvi britanski ambasador najvišeg ranga u inostranstvu koji je potpuno slep.
Njen invaliditet, kazala je za BBC, može da joj pomogne u izgradnji odnosa sa uticajnim ljudima širom sveta.
Viktorija Harison ima rok do leta da nauči tečno da govori slovenački jezik pre nego preuzme dužnost ambasadorke u slovenačkom glavnom gradu Ljubljani.
Victoria Harrison has been appointed HM Ambassador to Slovenia, taking over from Tiffany Sadler. Victoria takes up her appointment in August 2024.
Victoria is the first blind person to be appointed a British Ambassador and will be accompanied by her #GuideDog Otto.@VictoriaH_FCDO pic.twitter.com/BWyEWP0GP3— British Embassy Ljubljana 🇬🇧🇸🇮 (@UKinSlovenia) April 12, 2024
Učenje jezika je zadatak svakog stranog diplomate, ali „priprema zbog invaliditeta“, kako to ona naziva, jedinstvena je za njenu situaciju.
Navikavanje na novi dom i pamćenje novih puteva do posla i lokalnih kafića sa njenim psom vodičem Otom, samo su neki od zadataka na Viktorijinom spisku, naravno, pored dnevnih poslovnih obaveza.
„Tokom mog prvog posla u inostranstvu nisam znala da postoji neverovatan kafić veoma blizu mesta gde sam živela – prolazila bih pored njega, a nisam znala da postoji“, kaže ona.
Ko je Viktorija Harison?
Viktorija Harison je rođena u Damfrisu, u Škotskoj.
Kada se rodila, videla je normalno, ali je došlo do poremećaja vida i stanje se postepeno pogoršavalo tokom njenih tinejdžerskih godina.
Vid je potpuno izgubila posle fakulteta.
„Odrastanje sa vidom koji nije bio dobar kao drugih ljudi nije uvek bilo lako“, kaže ona, ali nikada nije ni pomislila da će je njeno stanje sprečiti da se bavi poslom o kojem je sanjala – diplomatijom.
Bila je tinejdžerka kada je na televiziji gledala izveštaje o padu Berlinskog zida 1989. godine i tada se rodilo interesovanje za diplomatiju.
Prva prilika da radi u Forin ofisu (Kancelarija za inostrane i poslove Komonvelta) Viktoriji se ukazala preko programa studentske prakse.
Njena glavna briga u vezi sa obavljanjem posla nije bio njen invaliditet, već razne njene nesigurnosti.
„Mislila sam da možda nisam dovoljno pametna. Nisam pohađala ni Oksford niti Kembridž. Konkurencija je bila zaista velika“, kaže ona.
Kada joj je ponuđena stručna praksa u Moskvi odbijena je. „Sa druge strane slušalice zavladao je muk… „.
„Tada mi je rečeno, ‘nemamo slepe ljude u našoj organizaciji'“, kaže ona.
Viktorija se seća da ju je telefonski razgovor „iznenadio“, a ne „obeshrabrio“.
Mislila je da će neke druge stvari, na primer to što je žensko, biti veća prepreka u karijeri nego činjenica da je slepa.
Bila je i diplomatskim misijama Britanije u Finskoj i Bosni i Hercegovini.
Bila je uključena i na pitanje Ukrajine i Avganistana na svom putu da danas dostigne viši diplomatski rang.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.