"Biti devojka je težak zločin": Avganistanske žene u očaju zbog zabrane da studiraju 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

U Kabulu je bilo veče kada je Sabra, studentkinja četvrte godine medicine, videla poruku na WhatsApp, piše Gardijan.

U grupi od 38 članova na toj društvenoj mreži prijatelj je podelio izveštaj iz štampe koji sugeriše da su talibani zabranili ženama da pohađaju visoko obrazovanje.
„Devojke šta se ovo događa“, napisao je jedan kolega u grupi. „Da li je ovo istina“?, pitao se.

Ministarsrstvo visokog obrazovanja Avganistana u utorak je izdalo pismo svim državnim i privatnim univerzitetima u kojem se nalaže zabrana univerzitetskog obrazovanja za žene.

Konzrevativna klika na vlasti su većini avganistanskih tinejdžerski ranije zabranili i srednjoškolsko obrazovanje.

Sabra je ove vesti doživela kao hladan tuš. „Četiri godine sam učila svim srcme. Ostalo mi je još godinu dana da diplomiram“, dodala je.
Odluka vlasti u Kabulu naišla je na šire osude sveta a Međunarodni komitet spasa osudio je zabranu kao „jeziv korak unazad za Avganistan“.

Američka vlada je saopštila da je to neprihvatljivo.

Rina Amiri, specijalna američka izaslanica za žene i devojke u Avganistanu kazala je da je zabrana otklonila svaku sumnju da se talibani vraćaju na ekstremnu politiku koju su provodili 1990.tih kada su poslednji put kontrolisali Avganistan.

„U istoriji Avganistana samo su talibani doneli politiku zabrane obrazovanja za devojčice. Ni u jednoj zemlji sa muslimanskom većinom, ni u jednom mestu na svetu devojkama nije uskraćeno obrazovanje“, napisala je Amiri na Tviteru.

„Nalazimo se na prekretnici. Kao globalna zajednica moramo zauzeti čvrst stav protiv ovih ekstremnih politika. Neuspeh u tome bi mogao da ohrabri talibane inspiriše konezrvativce i u drugim mestima i ugrozi prava žena, devojčica i rizičnih grupa daleko izvan Avganistana“.

U sredu ujutru osoblje i obezbeđenje na univerzitetima u Kabulu odbijalo je studentkinje koje su stigle na nastavu. U istočnom gradu Džalalabadu video snimci pokazuju grupe muškaraca i žena kako protestuju ispred kampusa.

Sabra kaže da je pre nekoliko meseci čula glasine da će talibani zabraniti ženama visoko obrazovanje ali nije htela da poveruje. „Zar to nije bilo moje pravo kao devojke koja je došla ovde…sa novcem od vezenja i tkanja ćilima i koja je želela da postane lekar?

Druga studentkinja Sakina Sama kaže da joj je trebalo dugo da ubedi oca da je pusti da studira da bi sada vlasti donele ovako drastičnu odluku.

„Biti devojka je težak zločin i večeras proklinjem sve koji su dozvolili da se osećam ovako jadno i poniženo“, napisala je na društvenoj mreži. „Nikakve reći ner mogu izraziti moj bes. Zbogom živote“.

Brojni avganistanski aktivisti za građanska i ženska prava u inostranstvu izdali su zajedničko saopštenje u kojem pozivaju talibane da preokrenu „ovaj srednjovekovni zločin“ koji će „nametnuti apsolutnu izolaciju avganistanskim ženama i devojkama i izložiti žene nasilju, siromaštvu i eksploataciji“.

Bivši šef avganistanske obaveštajne službe Rahmatulah Nabil, koji je sada u egzilu, napisao je na Tviteru da talibani ovom zabranom nastoje da „drže društvo u mraku jer smatraju da njihov opstanak i rast zavisi od neznanja mlađe generacije“.

Studentkinja Zainab Rezaei (23) saznala je za zatvaranje univerziteta preko Fejsbuka. Pohađa privatni univerzitet u Kabulu a kaže proteklih godinu dana tešila je svoju mlađu sestru koja nije smela da ide u srednju školu zbog ranije zabrane koje su nametnule vlasti.

Zainab kaže da je naporno učila a sada joj talibani oduzimaju to pravo. „Sav moj trud ništa ne vredi. Srce mi pati. Koliko god mi devojke da radimo to se ne isplati“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari