Bivši britanski premijer Gordon Braun: Vreme je da se uhvatimo u koštac sa talibanima, svet ne sme da ćuti 1Foto: EPA/SANJEEV GUPTA

Talibani su ove nedelje objavili da će zabraniti ženama da pohađaju univerzitet ili predaju u Avganistanu.

U jednom danu ova odluka je učinila više na utvrđivanju diskriminacije žena i devojaka i usporila njihovo osnaživanje od bilo koje druge pojedinačne političke odluke koje se sećam, piše u autorskom članku za Gardijan Gordon Braun, specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za globalno obrazovanje i bivši premijer Velike Britanije.

Otkako su se talibani vratili na vlast, devojčicama je zabranjeno da pohađaju srednju školu. Sada im se još zabranjuje pohađanje osnovne škole. Hiljadama službenica u vladi rečeno je da ostanu kod kuće.

Druge nedavne odluke sprečavaju žene da putuju bez muškog rođaka ili da pohađaju džamije ili verske bogoslovije. Prošlog meseca devojkama i ženama je zabranjen ulazak na javna mesta, uključujući parkove.

Bivši britanski premijer Gordon Braun: Vreme je da se uhvatimo u koštac sa talibanima, svet ne sme da ćuti 2
Foto:EPA-EFE MARISCAL

Ostatak sveta sada ne može da ćuti u iluzornoj nadi da su ove zabrane privremene. Vreme je da se uhvatimo u koštac sa talibanima – a muslimanske nacije širom sveta su te koje slede islamski zakon da podržavaju obrazovanje žena i devojčica, i veruju da je to centralno za islamsko učenje, i u najboljoj su poziciji da predvode napad.

Muslimanske zemlje drže ključ za obnavljanje prava žena i devojčica u Avganistanu.

Samo dva dana od talibanske odluke dsa zabrane ženama da pohađaju univerziteta, već smo čuli neke glasove.

Ministarstvo spoljnih poslova Katara, koje je bilo posrednik između talibana i zapada, odmah je osudilo te akcije i izrazilo „zabrinutost i razočarenje“ pozivajući Avganistan da ukine svoju zabranu.

Saudijsko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je „iznenađenje“ i „žaljenje“ i pozvalo vladu da poništi odluku. To je, kako se navodi, „u suprotnosti sa davanjem avganistanskim ženama punih legitimnih prava, od kojih je pre svega pravo na obrazovanje, koje doprinosi podršci bezbednosti, stabilnosti, razvoju i prosperitetu u Avganistanu”.

Nakon što je predstavnik UAE u UN označio ovaj potez kao pokušaj da ništa manje do “izbrišu žena iz javnog života“, u zvaničnom saopštenju UAE se navodi da ta odluka ne samo da “krši osnovna prava“, već i „učenje islama, i mora se brzo rešiti”.

I upravo ovi zahtevi za poštovanjem islamskog zakona mogu da obezbede preokret politike. Organizacija islamske saradnje (OIC), zajedno sa Savetom za saradnju u Zalivu (GCC), je u poziciji da iskoristi svoju platformu da zahteva da de fakto vlasti Avganistana prekinu ovaj napad na prava žena.

Jedinstvo po ovom pitanju je moguće jer verska nastava podržava pravo devojčica na obrazovanje.

Ne možete neobrazovati milione avganistanskih devojaka koje su u godinama pre 2021. naučile da samostalno pišu, čitaju i misle. Ne možete zauvek tlačiti devojke i žene koje su znale kako je to biti slobodan

„Ikra“, što znači čitati, je prva reč Kur’ana. A ostatak muslimanskog sveta sledi glavno islamsko učenje koje promoviše obrazovanje devojčica.

Zaista, „traženje znanja je obavezno za svakog muslimana“, citira Hadis (74) Al-Tirmizi, jedno od šest kanonskih učenja u sunitskom islamu, koje naglašava duboku posvećenost učenju – od strane muškaraca i žena – širom arapskog sveta.

Zahvaljujući sopstvenoj snažnoj posvećenosti pružanju obrazovanja svim devojkama, upis žena na univerzitet u Indoneziji, najvećoj zemlji sa muslimanskom većinom, porastao je sa dva odsto 1970 na 39 odsto u 2018.

A u Saudijskoj Arabiji, polovina žena univerzitetske dobi pohađaju univerzitet – veća stopa upisa žena nego u Meksiku, Kini, Brazilu i Indiji.

Svaka zemlja u muslimanskom svetu, osim Avganistana kojim upravljaju talibani, javno je posvećena cilju UN održivog razvoja broj četiri: da se svakom detetu obezbedi pristup „inkluzivnom i ravnopravnom kvalitetnom obrazovanju“ do 2030.

Slučaj za poništavanje višestrukih zabrana postaje još jači i hitniji kada se prisetimo da je i sam Avganistan uživao u dugim periodima kada je obrazovanje devojčica cvetalo.

Pre nego što su talibani preuzeli vlast 1996. 60 odsto nastavnika Kabulskog univerziteta (i polovina njegovih studenata) bile su žene. Avganistanske žene su činile 70 odsto školskih nastavnika u zemlji, 50 odsto civilnih državnih službenika (i 70 odsto od 130.000 državnih službenika u Kabulu) i 40 odsto doktora.

Samo u ovom veku – do pre godinu dana – broj avganistanskih devojčica upisanih u školu porastao je sa samo 100.000 u 2000. na više od 3,5 miliona, a pismenost žena se udvostručila.

Dugoročno gledano, represija će propasti. Ne možete neobrazovati milione avganistanskih devojaka koje su u godinama pre 2021. naučile da samostalno pišu, čitaju i misle. Ne možete zauvek tlačiti devojke i žene koje su znale kako je to biti slobodan.

U Saudijskoj Arabiji, polovina žena univerzitetske dobi pohađaju univerzitet – veća stopa upisa žena nego u Meksiku, Kini, Brazilu i Indiji

Zbog toga će međunarodna zajednica uživati široku podršku javnosti dok se bori sa jednom od najtežih i najneodbranjivijih nepravdi naše generacije.

Znamo da su višestruke zabrane odluka talibanskog duhovnog vođe, Haibatulaha Akhundzade, sa sedištem u Kandaharu, čiji su sledbenici insistirali na ovim sankcijama na nedavnom sastanku talibanskih zvaničnika i policijskih vlasti.

On je pravi kamen spoticanja za promenu. Predvođen našim prijateljima muslimanima, svet sada mora da se zalaže za njega, podsećajući ga na islamske tekstove koji opravdavaju obrazovanje za sve.

Podižući sve moguće pritiske preko MOK-a i GCC-a, uz podršku svetskog ženskog pokreta, obezbedićemo devojkama i ženama u Avganistanu konačno zagarantovana ljudska prava. Ovo je borba do kraja. Zbog devojaka i žena svuda se mora pobediti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari