Bivši general vojske SAD: Rusija krši svaki od devet principa ratovanja 1Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Napor ruske vojske da osvoji ukrajinski grad Bahmut ukazuje na razjedinjenost i protivan je ključnom principu ratovanja, tvrdi bivši general vojske Sjedinjenih Država Mark Hertling.

Hertling, koji je služio kao komandant armije SAD u Evropi i Sedme armije, kritikovao je način na koji se ruske snage bore za Bahmut, gde se izveštava o velikim žrtvama sa obe strane, piše Njuzvik.

On je ukazao na evidentan nedostatak jedinstva komandovanja ili svrhe, što predstavlja prvi princip ratovanja.

Njegove izjave dolaze usred kritika koje su na društvenim mrežama izneli ruski vojni blogeri o tome kako moskovske trupe vode borbe u Bahmutu i sve dubljih svađa između bivšeg ruskog komandanta Igora Girkina i finansijera Vagner grupe plaćenika Jevgenija Prigožina.

Girkin je na svom Telegram kanalu osudio ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i taktiku zapovednika ruskog generalštaba Valerija Gerasimova, kojeg je Putin imenovao da vodi kampanju u Ukrajini.

U nizu objava na Tviteru, Hertling je juče napisao da od samog početka invazije, ruska vojska „krši svaki od devet principa ratovanja“.

Ali u mesecima dugoj borbi za Bahmut, „nedostatak koordinacije između Prigožina, Šojgua, Gerasimova i Putina“ pokazao je da oni „naročito krše jedan (princip) – jedinstvo komande“, dodao je Hertling.

Citirajući vojnog teoretičara Karla fon Klauzevica, Hertling je naveo da se jedinstvo komande odnosi na jedinstvo napora i svrhe u kojem svi akteri – vlada, narod, vojnici, komandanti kao i njihove jedinice „razumeju šta pokušavaju da postignu i kako to da urade“.

„Vojnici bačeni u borbu u kojoj nema ‘jedinstva svrhe’ najviše trpe kada do toga dođe. Protivnik – u ovom slučaju Ukrajina – ima koristi od toga, pošto nedostatak jedinstva komande stvara disfunkciju neprijatelja i brojne ofanzivne mogućnosti“, napisao je Hertling.

Vagnerove trupe su predvodile moskovske snage u borbi za Bahmut, koji je pretrpeo snažno bombardovanje u napadu sa tri strane.

Ali, Rusija ipak nije uspela da postigne odlučujući udarac koji bi omogućio njenoj vojsci da zauzme grad.

Jan Gagin, savetnik lidera kojeg je na čelo okupiranog dela Donjecka postavila Rusija, rekao je da ruske snage kontrolišu oko polovine grada.

Prigožin je u više navrata kritikovao rusko ministarstvo odbrane što mu ne obezbeđuje dovoljno municije.

Više dana nakon što je tvrdio da je grad opkoljen, on je na svom Telegram kanalu napisao da je u gradu ostalo još oko 20.000 ukrajinskih vojnika.

Iako Šojgu tvrdi da će zauzimanje ovog grada omogućiti moskovskim snagama da krenu sa daljim ofanzivnim operacijama, zapadni analitičari dovode u pitanje stratešku vrednost njegovog osvajanja.

Zamenica premijera Ukrajine Irina Vereščuk rekla je da je u gradu ostalo još oko 4.000 civila, među kojima je 38 dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari