Bivši šef izraelske bezbednosne službe Nadav Argaman podržao je danas vojne rezerviste koji odbijaju da se odazovu na dužnost u znak protesta protiv plana Vlade Izraela o reformi pravosuđa, što je izazvalo oštre kritike ultranacionalističkih saveznika premijera Benjamina Netanjahua.
Parlamentarni odbor je kasno sinoć odobrio predlog zakona kojim će se ograničiti ovlašćenje suda da obori odluke Vlade ako ih smatra nerazumnim.
O tom predlogu zakona će se konačno glasati u parlamentu (Knesetu) naredne nedelje.
To je jedan od ključnih delova plana reforme pravosuđa Netanjahuove vlade, koja teži da smanji ono što on i njegovi saveznici smatraju preteranim ovlašćenjima neizabranih sudija.
Protivnici plana upozoravaju da će se vlast koncentrisati u rukama Netanjahua i njegovih saveznika i podriti sistem kontrole i ravnoteže.
U izjavi za vojni radio Argaman, koji je predvodio bezbednosnu službu Šin bet, kritikovao je Netanjahua što čuva svoju vladajuću koaliciju ultranacionalista i ultraortodoksnih partija, a ne državu.
„Vrlo sam zabrinut da smo na ivici građanskog rata“, rekao je Argaman.
On smatra da bi svim sredstvima trebalo sprečiti usvajanje zakona i izrazio podršku za rezerviste, rekavši da su oni takođe „vrlo zabrinuti za bezbednost države Izrael“.
Do sada su branili Izrael na bojnom polju, a sa „njihovog stanovišta od danas odbrana Izraela znači očuvanje izraelske demokratije“, rekao je Argaman.
Argamana je Netanjahu postavio za šefa bezbednosne službe 2016, a povukao se 2021. godine.
Ministar finansija Izraela Becalel Smotrič, ključni Netanjahuov saveznik i jevrejski naseljenik ultranacionalista, rekao je da se „Argaman predao idiotskom ispiranju mozga“.
Plan reforme pravosuđa, najavljen ubrzo posle polaganja zakletve nove Netanjahuove vlade u decembru posle petih izbora za manje od četiri godine, je još više podelilo ionako polarizovanu zemlju i izazvao masovne proteste koji se ne smiruju.
Odnedavno vojni rezervisti sve češće najavljuju da će odbiti da služe ako se zakon usvoji.
Kritičari kažu da će se tim zakonom omogućiti vladi da postavlja sebi bliske ljude na važne pozicije.
Oni takođe tvrde da to može da omogući Netanjahuu da smeni državnu tužiteljku ili da postavi pravne zvaničnike koji će mu omogućiti da se oslobodi optužbi sa kojima je suočen u suđenju za korupciju.
Netanjahu je sada na čelu najdesnije orijentisane vlade u istoriji Izraela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.