Entoni Blinken, američki državni sekretar, doputovao je u Kinu i ovo je prva poseta američkog zvaničnika na najvišem nivou u skoro pet godina – put koji je trebalo da se dogodi pre četiri meseca, sve dok kineski špijunski balon nije uhvaćen kako leti iznad američkog tla, piše Gardijan.
Nijedna strana ne očekuje napredak tokom Blinkenove dvodnevne posete, imajući u vidu da su dve najveće svetske ekonomije u sukobu po nizu pitanja kao što su trgovina, tehnologija i regionalna bezbednost.
Nakon srdačnog samita između predsednika Džoa Bajdena i Si Đinpinga na Baliju u novembru prošle godine, Blinkenova poseta Kini naglo je odložena zbog afere kineskih špijunskih balona koja je počela da se odvija u januaru.
Govoreći u glavnom gradu SAD pre svog odlaska, Blinken je rekao da će nastojati da „odgovorno upravlja našim odnosima“ pronalaženjem načina da izbegne „pogrešne procene“ između zemalja.
„Intenzivna konkurencija zahteva trajnu diplomatiju kako bi se osiguralo da konkurencija ne pređe u konfrontaciju ili sukob“, rekao je on.
Blinken je govorio zajedno sa ministrom spoljnih poslova Singapura, Vivijanom Balakrišnan, koji je rekao da region želi da SAD ostanu sila i da pronađu načine da koegzistiraju sa Kinom u usponu.
Blinkenovo „putovanje je neophodno, ali nije dovoljno“, rekao je Balakrišnan. „Postoje fundamentalne razlike u pogledu, u vrednostima. I potrebno je vreme da se izgradi međusobno poštovanje i strateško poverenje“.
Kao deo fokusa Bajdenove administracije na držanje saveznika blizu, Blinken je razgovarao telefonom sa svojim kolegama iz Japana i Južne Koreje tokom svog 20-časovnog transpacifičkog putovanja.
Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan otputovao je odvojeno u Tokio na sastanke koji su uključivali Japan, Južnu Koreju i Filipine.
Poslednjih meseci SAD su postigle dogovore o raspoređivanju trupa u južnom Japanu i na severu Filipina, koji su strateški bliski Tajvanu.
Peking je u avgustu izveo velike vojne vežbe oko Tajvana, što se u Kini videlo kao vežbe za invaziju, nakon posete Nensi Pelosi, tadašnje predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa.
Kina je u aprilu započela trodnevne ratne igre nakon što je tajvanski predsednik Cai Ing-ven posetio SAD i sastao se sa aktuelnim predsednikom Predstavničkog doma Kevinom Makartijem.
Uoči Blinkenove posete, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da SAD treba da „poštuju suštinske brige Kine“ i da rade zajedno sa Pekingom.
„SAD treba da se odreknu iluzije da se bave Kinom sa pozicije snage“, kazao je. Kina i SAD moraju da razvijaju odnose na osnovu međusobnog poštovanja i jednakosti, poštujući njihovu različitost u istoriji, kulturi, društvenom sistemu i putu razvoja.
Blinken je prvi najviši američki diplomata koji je posetio Peking nakon što ga je njegov prethodnik Majk Pompeo, koji se zalagao za suprotstavljanje Kini u poslednjim godinama predsednikovanja Donalda Trampa, kratko boravio 2018.
Bajdenova administracija je zadržala Trampovu tvrdu liniju u praksi, ako ne i ton, i otišla je dalje u oblastima, uključujući rad na zabrani izvoza u Kinu visokokvalitetnih poluprovodnika koji imaju vojnu upotrebu.
Deni Rasel, koji je bio najviši diplomata u istočnoj Aziji tokom drugog mandata Baraka Obame, rekao je da svaka strana ima prioritete – pri čemu Kina nastoji da spreči dodatna američka ograničenja tehnologije ili podrške Tajvanu, a SAD žele da spreče incident koji bi mogao da se razvije u vojni sukob.
„Blinkenova kratka poseta neće doneti rešenje ni za jedno od velikih pitanja u američko-kineskim odnosima ili čak nužno za mala. Ni to neće sprečiti nijednu stranu da nastavi sa svojim konkurentskim programima“, rekao je Rasel, sada potpredsednik Instituta za politiku društva u Aziji.
„Ali njegova poseta bi mogla da ponovo pokrene preko potreban dijalog i pošalje signal da obe zemlje prelaze sa ljutite retorike na podijumu za štampu na trezvene diskusije iza zatvorenih vrata.
Si je ponudio nagoveštaj moguće spremnosti da se smanje tenzije, rekavši u petak na sastanku sa suosnivačem Majkrosofta Bilom Gejtsom da bi SAD i Kina mogle da sarađuju kako bi „iskoristile potencijale naše dve zemlje“.
„Verujem da temelj kinesko-američkih odnosa leži u ljudima“, rekao je Si Gejtsu. „U trenutnoj situaciji u svetu, možemo da sprovodimo različite aktivnosti koje su od koristi za naše dve zemlje, narod naših zemalja i čitav ljudski rod“.
Bajden je u subotu rekao novinarima da se „nada da ću se u narednih nekoliko meseci ponovo sastati sa Sijem i razgovarati o legitimnim razlikama koje imamo, ali i o tome kako… da se složimo“. Šanse za susret moglo bi da bude okupljanje lidera G20 u septembru u Nju Delhiju i na samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u novembru u San Francisku čiji je domaćin SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.