Bliski istok ostaje u centru međunarodnih političkih problema, saglasili su se učesnici 9. konferencije posvećene ovog regionu koju je organizovao ruski Valdajski klub.
Ovu ocenu izneo je u svojoj poruci ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, koji je, osim što je ocenio da Bliski istok danas zauzima centralno mesto u međunarodnim problemima, zaključio i da od njega zavisi globalna bezbednost. „Geopolitički inženjeri“ oslabili su državne strukture, stvorili ogromnu krizu i narušili regionalnu i globalnu ravnotežu. Ostao je niz nerešenih problema, ali kratkoročno će napredak u postizanju političkog rešenja u Siriji i njena ekonomska obnova, biti odlučujući za region.
U tom prilazu postoje izvesna razmimoilaženja između sirijske i ruske strane i to prvenstveno kada je reč o turskom učešću i uticaju na rasplet sirijske krize. Ruska strana smatra Tursku dragocenim saveznikom, dok sirijska strana ima znatno kritičniji stav prema Turskoj.
Savetnica sirijskog predsednika Asada, Butaina Šaban, najpre je pohvalila Tursku što je odustala od prvobitnih pozicija i „podrške teroristima“, ali je nije sasvim amnestirala, ocenjujući da bi se „situacija sasvim drugačije razvijala da nije bilo turske podrške“.
Ruski ambasador i nekadašnji izaslanik za Istočnu Slavoniju, Aleksandar Aksenjuk, skrenuo je pažnju na televizijski nastup sirijskog predsednika u kojem je rekao da u radu Ustavne komisije i pripremi novog Ustava ne treba „očekivati ustupke opoziciji“ jer nju u komisiji „predstavljaju turski agenti, koji istupaju na strani terorista“.
Savetnica sirijskog predsednika u svom komentaru ocenila je da „ne vidi nikakve protivuečnosti u nastupu našeg predsednika“. „Ustav je pitanje sirijskog naroda. Neke zemlje, poput Turske, podržavaju opoziciju. Mnogi ispunjavaju Erdoganove želje. On hoće da Muslimanska braća što snažnije učestvuju u sirijskim političkim procesima, ali to se neće dogoditi“, rekla je Šaban.
Zamenik iranskog ministra spoljnih poslova Sajid Sandžapur rekao je da je sve što se danas dešava na Bliskom istoku povezano sa „demonizacijom Irana“. Ohrabrujuće je odvajanje Evrope od SAD, ali ono je delimično i nedovoljno, ocenio je Sandžapur.
Nekadašnji palestinski ministar spoljnih poslova, a sadašnji spoljnopolitički savetnik palestinskog predsednika Abasa i jedan od glavnih palestinskih pregovarača, Nabil Šat rekao je da Palestinci odbijaju „dogovor veka“, kako je svoj plan nazvao američki predsednik Tramp. „U tom ‘dogovoru’, broj palestinskih izbeglica smanjen je sa pet miliona na 400 000, uz nastavak dalje destrukcije palestinskih naselja. Sadašnja vlada širi projekte naselja. Jerusalim je objavljen glavnim gradom Izraela. Znam kako Tramp formuliše svoje ideje. On se odrekao pitanja begunaca. On će nastaviti politiku destrukcije palestinskih domova. Tramp i Netanjahu produžavaju ideju odlaganja rešenja. Trampova najvažnija ideja je stvaranje arapskog saveza protiv Irana, o čemu je bilo reči na konferenciji u Varšavi, ali to se neće ostvariti“, rekao je Šat.
On je zaključio da je potrebno još „dve-tri godine strpljenja“, dok ne dođe do postepenog prelaska u „multipolarni svet“, kada će biti mogućno da se pregovori o palestinskom problemu vode sa „pet-šest država“ i na „osnovama međunarodnog prava“.
Lavrov kao „prethodnica“ u Vijetnamu
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrocov krenuo je u subotu na svoju azijsku turneju koja obuhvata Vijetnam i Kinu. Ova poseta e poklapa sa susretom američkog predsednika Trampa i severnokorejskog lidera Kim DŽong Una na sličan način kao i prilikom prošlogodišnjeg susreta. Lavrov je još ranije zatražio da se Severnoj Koreji daju „čelične garancije“ bezbednosti u slučaju denuklearizacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.