Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel napisao je na svom Tviter nalogu da je postignut dogovor o zabrani izvoza ruske nafte u EU. „Ovo odmah pokriva više od 2/3 ruskog uvoza nafte, smanjujući ogroman izvor finansiranja njene ratne mašine. Dok se polemike oko nafte zahuktavaju, Rusija javlja da je zauzela većinski deo ukrajinskog grada Severodonjecka.
Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.
23.45 Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto počeo je u Zagrebu razgovore o jačoj upotrebi Jadranskog naftovoda za snabdevanje Mađarske naftom za zamenu nafte iz Rusije.
Čini se da je hrvatska najava da je Jadranski naftovod „Janaf”, koji Mađarskoj kratkoročno može obezbediti naftu umesto one koja bi dolazila iz Rusije, omogućila ukidanje mađarskog embarga na šesti paket sankcija Rusiji. Istovremeno, Mađarskoj su date garancije da će imati alternativne puteve snabdevanja, prenosi RSE.
23.30 Vodeći ruski opozicionar Aleksej Navaljni izjavio je danas da se suočava sa novim krivičnim prijavama koje bi mogle da mu produže sadašnju devetogodišnju zatvorsku kaznu.
Navaljni je na Instagramu saopštio da ga je islednik posetio u zatvoru kako bi mu saopštio da su vlasti pokrenule novu istragu protiv njega zbog optužbi za „stvaranje ekstremističke grupe za raspirivanje mržnje prema zvaničnicima i oligarsima“ i pokušaj organizovanja nedozvoljenih okupljanja.
23.05 Hrvatski energetski stručnjak Davor Štern izjavio je da uvođenje šestog paketa sankcija Rusiji, koji podrazumeva embargo na kupovinu nafte, ne vidi kao pobedu, jer će zbog toga stradati ekonomije zemalja koje će sprovoditi tu odluku.
“Meni je to potpuno nesuvisla odluka, uvek bih protiv toga, ali politika je jedno, struka je drugo, ekonomija treće, ali život ljudi je najvažniji”, rekao je Štern televiziji N1 Hrvatska.
22.45 Šef ukrajinske diplomatije Dmitro Kuleba izrazio je danas želju da francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) poseti Kijev pre 1. jula kada se završava francusko šestomesečno predsedavanje Evropskom unijom (EU).
Kuleba je za francusku televiziju El Se I (LCI) rekao da je Makron inače dobrodošao bilo kada.
22.20 Zabrana uvoza ruskog gasa neće biti deo narednog paketa sankcija koje će Evropska unija uvesti Rusiji, izjavio je danas u Briselu austrijski kancelar Karl Nehamer.
„Embargo na gas neće biti na dnevnom redu kada se bude razgovaralo o novom paketu sankcija, a to je potvrdio i nemački kancelar Olaf Šolc“, rekao je Nehamer na konferenciji za medije, prenosi Sputnjik.
22.04 Sjedinjene Države su objavile da neće slati rakete dugog dometa za upotrebu izvan Ukrajine, javlja Rojters. Sekretarka za odnose sa javnošću Bele kuće Karin Žen-Pjer izjavila je danas da SAD trenutno razmatraju mogućnost da pošalju raketne sisteme u Ukrajinu koja je suočena sa vojnim gubicima u borbi protiv Rusije, ali je pojasnila da neće biti poslate rakete dugog dometa za upotrebu van bojnog polja u Ukrajini.
21.53 Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da je “na Zapadu i Kijevu da reše problem rastuće globalne prehrambene krize” izazvane konfliktom u Ukrajini, prenosi AFP. “Zapadne zemelje su stvorile mnogo veštačkih problema time što su zatvorile svoje luke za rauske brodove, prekinuvši logističke i finansijske lance”, rekao je Lavrov novinarima tokom boravka u Bahreinu. “Oni moraju ozbiljno da razmisle o tome šta ima je važnije: da se bave PR-om po pitanju bezbednosti hrane ili da preduzmu konkretne korake da reše taj problem”, dodao je Lavrov.
21.42 Nemački ambasador Tomas Šib izjavio je danas da ruski napad na Ukrajinu predstavlja „prekretnicu“ i da on mora da se završi što pre. „Ovaj rat mora da prestane što je pre moguće“, rekao je Šib na dodeli nemačkih stipendija srpskim studentima i naučnicima u ambasadi Nemačke. On je dodao da je rat Rusije protiv Ukrajine poremetio poredak u svetu i da „činjenica da se rat vratio u Evropu“ predstavlja prelomnu tačku.
21.31 Italijanski premijer Mario Dragi izjavio je danas u Briselu da je italijanska energetska kompanija ENI u mogućnosti da Rusiji plati gas bez kršenja sankcija toj zemlji, jer ruske vlasti smatraju da je plaćanje završeno čim prođe uplata u evrima. „Potom predstavnik ruskog Gasproma tu uplatu pretvori u rublje ne prolazeći preko ruske Centralne banke“, rekao je Dragi koji je u Briselu učestvovao na evropskom samitu.
21.14 Premijer Grčke Kirijakos Micotakis izjavio je da šesti paket sankcija Rusiji, koje je usvojila Evropska unija, ne zabranjuje grčkim brodovlasnicima, koji poseduju četvrtinu svetske flote tankera, da prevoze rusku naftu. Prevoziće se manje nafte iz Rusije u Evropu, ali ne postoje sankcije koje se odnose na grčko brodarstvo vezano za prevoz nafte iz Rusije u treće zemlje, rekao je Micotakis na konferenciji za medije u Briselu, prenosi Sputnjik.
21.02 Kanadska vlada objavila je danas da uvodi sankcije navodnoj Putinovoj devojci, bivšoj gimnastičarki Alini Kabajevoj, kao i drugim ruskim zvaničnicima i institucijama, zbog ruskog rata u Ukrajini. Na listi nove runde sankcija nalaze se Kabajeva, ruska Poljoprivredna banka, Investtrejdbank i dve firme za upravljanje fondovima. Svima će biti zamrznuta imovina i biće im zabranjen ulazak u Kanadu.
20.50 Francuski predsednik Emanuel Makron je izjavio danas u Briselu da je ruskom kolegi Vladimiru Putinu predložio glasanje o rezoluciji u UN-u o ukidanju ruske blokade luke Odesa kako bi se omogućio izvoz ukrajinskih žitarica. „Predložio sam, u razgovoru koji smo imali sa (nemačkim kancelarom) Olafom Šolcom (Scholz) prošle subote, predsedniku Putinu da preuzmemo inicijativu za rezoluciju u UN-u kako bi postao jasan okvir za tu operaciju (izvoza žitarica)“, rekao je Makron posle evropskog samita u Briselu.
20.34 Iz Ukrajine je od početka rata 24. februara otišlo skoro sedam miliona ljudi, saopštio je Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice. Više od polovine, 3,6 miliona, utočište je našlo u Poljskoj, u Rumuniju je otišlo 989.000, a u Rusiju 971.000, navodi se u izveštaju.
20.25 Regionalni guverner Luganskog regiona Serhij Gajdaji napisao je na Telegramu da Rusi kontrolišu najveći deo grada Severodonjecka na istoku zemlje, prenosi Gardijan. “Ovaj regionalni centar se približava nivou destrukcije koji su preživeli gradovi Rubižne i Popasna. Najvažnija gradska infrastruktura je uništena gotovo 100 posto, oštećeno je 90 odsto stambenih objekata, od kojih 60 odsto ne može da se obnovi”, naveo je on i dodao da zbog neprestanog bombardovanja nije moguć transport humanitarne pomoći niti evakuacija ljudi.
20.06 Danska energetska kompanija Ersted saopštila je da će isporuka ruskog gasa Danskoj biti obustavljena od sutra u 6.00 po lokalnom vremenu, pošto je Ersted odbio da izmiri plaćanje u rubljama. „Pošto ne postoji gasovod koji ide direktno iz Rusije u Dansku, Rusija neće moći direktno da obustavi isporuku gasa Danskoj i stoga će biti moguće da Danska nabavlja gas“, navela je kompanija i dodala da će Danska više da kupuje gas na evropskom tržištu.
19.48 U Ukrajini je od početka rata ubijeno je 4.113 civila, od čega 264 dece, a povređeno je gotovo 5.000 ljudi, uglavnom zbog granatiranja ili bombardovanja, saopštio je Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za ljudska prava. U Donbasu je poginulo 2.337 civila, a 2.808 je povređeno, navodi se u izveštaju i dodaje da se radi samo o slučajevima koji su dokumentovani, a da su stvarni brojevi najverovatnije dosta veći.
19.29 Ruski vazdušni napad pogodio je danas jednu hemijsku fabriku u Severodonjecku, saopštili su ukrajinski zvaničnici. Kako prenosi Gardijan, guverner Luganskog regiona Serhij Hajdaji rekao je da su Rusi “pogodili rezervoar sa azotnom kiselinom u hemijskom postrojenju” i pozvao stanovništvo da ne izlazi iz skloništa zbog opasnog dejstva kiseline. Prethodno je saopšteno da ruske snage imaju kontrolu nad polovinom grada, dan pošto su zvaničnici rekli da je rusko granatiranje toliko intenzivno da nije moguće proceniti broj žrtava i obim materijalne štete.
19.08 Nemački politikolog i vojni ekspert Karlo Masala komentarisao je tok rata u Ukrajini i predvideo uspeh Rusije, istakavši da Ukrajini nedostaje teško naoružanje i da Rusi sve više usmeravaju svoje trupe na manje frontove. Prema njegovim rečima, ruski predsednik Vladimir Putin ne mora da brine jer se čini da nastavkom rata više dobija nego gubi. „Dobro mu ide. Zato nema motivaciju da ulazi u pregovore, osim možda povlačenja bar dela zapadnih sankcija“, rekao je Masala.
18.51 Nakon sastanka sa ukrajinskom državnom tužiteljkom Irinom Venediktovom, tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Karim Kan opisao je Ukrajinu kao “mesto zločina” i rekao da tribunal u toj zemlji sprovodi svoju najveću istragu ikada, kao i da planira da otvori kancelariju u Kijevu u narednih nekoliko nedelja. Kako prenosi Bi-Bi-Si, MKS ne može krivično da goni slučajeve zločina ili agresije zato što ni Rusija ni Ukrajina nisu zemlje članice, ali sud učestvuje u zajedničkoj istrazi sa Ukrajinom, Poljskom i Litvanijom. Rusija se povuka iz MKS i prestala da ga priznaje 2016, pošto je sud objavio izveštaj u kojem se ruska aneksacija Krima klasifikuje kao okupacija.
18.29 Dok rat besni u Ukrajini, obrazovanje je postalo jedna od žrtava konflikta i potencijalno bojno polje u borbi za preuzimanje kontrole nad zemljom. Kako piše Si-En-En, kada su maskirani ruski vojnici upali u Ninin dom na severoistoku Ukrajine, nisu tražili oružje – umesto toga, tragali su za ukrajinskim udžbenicima koje ona ima, a sve u cilju “rusifikacije” obrazovnog sistema u Ukrajini. Ukrajinski zvaničnici kažu da sve više odrazovnih radnika u okupiranim delovima zemlje prijavljuje slučajeve zastrašivanja, pretnji i pritiska da prilagode školske programe u skladu sa proruskom retorikom.
17.36 Afrička Unija upozorila je lidere EU da zbog ruske blokade ukrajinskih luka postoji rizik od “katastrofalnog scenarija” kada su u pitanju nestašice hrane i povećanja cena. Predsednik Senegala Maki Sal, koji predsedava Unijom, rekao je: “najgore je tek pre nama ako se globalni trendovi u snabdevanju hranom nastave”. Kako prenosi Gardijan, Sal je, obraćajući se liderima 27 zemalja članica EU na sastanku u Briselu, naglasio da su afričke zemlje “teško pogođene” globalnom prehrambenom krizom zbog njihove “snažne zavisnosti” od ruskog i ukrajinskog žita. Kako je dodao, situacija je “zabrinjavajuća” za ovaj kontinent na kojem 282 miliona ljudi nema dovoljno hrane.
17.11 Tokom današnjeg obilaska aerodroma Hostomel u blizini Kijeva, nova američka ambasadorka u Ukrajini Bridžet Brink je na Tviteru poručila da su njene misli “uz Donbas, gde se sada odvijaju ključne borbe”, prenosi Gardijan. Ona je juče potvrdila svoj dolazak u Kijev u tvitu u kojem je navela i da je posetila ministarstvo spoljnih poslova. “Naš prioritet je da pomognemo Ukrajini da se odbrani”, naglasila je Brink. Nju je predsednik SAD Džo Bajden nominovao za mesto ambasadora u Ukrajini, a Senat je jednoglasno potvrdio imenovanje 18. maja. Prethodno je bila ambasador u Slovačkoj.
16.47 Guverner Donjeckog regiona Pavlo Kirilenko optužio je Rusiju da “okrutno” bombarduje stambena područja u gradu Slovjansk, prenosi Bi-Bi-Si. Kako je rekao, napad na Slovjansk je “novi ratni zločin Rusije na našem tlu”, a “cela terotorija Donjeckog regiona je sada bojno polje”.
“Svaki civil koji ostane u ovom regionu je meta za Ruse. Svaki napad je okrutni podsetnik da u Donjcekom regionu više nema bezbednih mesta. Evakuišite se! Evakuacija spasava živote”, poručio je Kirilenko. Donjeck je jedan od regiona u kojima su se borbe intenzivirale tokom proteklih nedelju dana, pošto Rusija ubrzava kampanju za osvajanje istočnog dela Ukrajine.
16.28 Kineska uprava za civilno vazduhoplovstvo (CAAC) zabranila je ruskim avionima Boing i Erbas, koje poseduju strane lizing kompanije, da lete ili sleću u njihov vazdušni prostor, objavio je danas sajt Er lajv (Air live). Zapadne lizing kompanije koje su raskinule ugovore sa ruskim aviokompanijama zbog sankcija uvedenih zemlji poseduju veliki deo flote ruskih komercijalnih aviokompanija. Te aviokompanije su odbile da vrate avione i ponovo su ih registrovale u ruski registar.
16.09 U svetlu ruske ratne agresije protiv Ukrajine, zemlje članice Evropske unije su se ujedinile kako bi ojačale odbranu, osgiurale pouzdano i održivo snabdevanje energijom i moblizovale se protiv globalne prehrambene krize u nastajanju”, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na konferenciji za novinare u Briselu. “U osnovi, solidarnost i saradnja su u srcu bilo kakve uspešne strategije da se izađe na kraj sa Rusijom koja više nije pouzdani snabdevač. To je bila jedna od glavnih tema danas, a druga tema je bila odbrana. Ovaj rat je oštar podsetnik za nas države članice da moramo da ojačamo svoje odbrambene kapacitete”, rekla je Fon der Lajen, prenosi Gardijan.
15.46 Ukrajina je identifikovala preko 600 Rusa osumnjičenih za ratne zločine i pokrenula je krivično gonjenje oko 80 njih, saopštila je državna tužiteljka Irina Venediktova, prenosi Gardijan. Venediktova je u Hagu na sastanku sa tužiocem Međunarodnog krivičnog suda Karimom Kanom i drugim zvaničnicima, gde se razgovara o optužbama za ratne zločine u Ukrajini. Prema njenim rečima, na listi osumnjičenih nalaze se “glavni vojni, politički i propagandni agenti Rusije”. Kako je dodala, Estonija, Letonija i Slovačka su odlučile da se pridruže međunarodnom istražnom timu u Ukrajini.
15.24 Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je njegova zemlja voljna da obustavi blokadu ukrajinskih luka na Crnom moru, i dozvoli prolaz brodovima koji nose proizvode poput žita i kukuruza, ali da najpre Ukrajina mora da učini vode bezbednima. Kako je javila agencija Interfaks, Lavrov je novinarima u Bahreinu rekao da Ukrajina mora da “deminira priobalne vode u svojoj pomorskoj teritorijalnoj oblasti” pre nego što bi Rusija ukinula blokadu. On je ovo izjavio manje od nedelju dana pošto je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba kao “ucenu” opisao ponudu Rusije da ukine blokadu u zamenu za ukidanje sankcija. Pre rata je 90 odsto izvoza iz Ukrajine išlo preko ovih luka, a sada su sve zatvorene. Blokada izvoza žita iz Ukrajine dovela je do porasta cena na globalnom nivou i izazvala zabrinutost zbog moguće prehrambene krize u Evropi i širom sveta.
15.08 Moskva je proglasila ambasadora Crne Gore u Rusiji Milorada Šćepanovića personom non grata, saopštilo je rusko ministarstvo spoljnih poslova.
15.04 Rat u Ukrajini ima razorne posledice i na Bliskom istoku. Ispred pekara u Bejrutu već danima se od ranog jutra fomiraju redovi za hleb kojeg nema dovoljno zato što je obustavljena isporuka pšenice iz Ukrajine. Liban uvozi oko 85 posto pšenice iz Ukrajine.
14.38 Predstavnici grupe zemalja koje rade zajedno na istrazi ratnih zločina u ruskoj invaziji Ukrajine sastaju se danas u Hagu uz pozive da se odgovorni za zločine izvedu pred lice pravde. Današnji koordinacioni sastanak u agenciji EU za pravosudnu saradnju Eurodžast (Eurojust) okuplja članove Zajedničkog istražnog tima i tužioca Međunarodnog krivičnog suda Karima Kana. Sastanak se održava u vreme kada ruske snage nastavljaju da granatiraju ukrajinske gradove.
14.17 – Gotovo 20.000 Ukrajinaca okupilo se na koncertu zahvalnosti Poljacima.
https://twitter.com/NewVoiceUkraine/status/1531609110759751681?s=20&t=GOeLQJE3uDb9m4SAHGT6aw
14.13 – Ukrajinski parlament razrešio je dužnosti ombudsmanku za ljudska prava Ljudmilu Denisovu. Za ovu odluku glasala su 234 poslanika. Ovo je u svom Telegram kanalu objavio narodni poslanik Jaroslav Železnjak. Denisova je na funkciji od marta 2018. Poslanici propredsedničke frakcije Sluga naroda su 31. maja prikupili potpise za njenu ostavku, nezadovoljni nejnim radom. Osim toga, ona navodno nije učestvovala u organizaciji humanitarnih koridora i provela je dosta vremena u zapadnoj Evropi, umesto da osigura prava Ukrajinaca u Rusiji.
14.08 – Ukrajinski borci uništili su veliku jedinicu Vagner grupe – mreža plaćenika koji služe kao de fakto privatna vojska ruskog predsednika Vladimira Putina u Donbasu, saopštila je služba bezbednosti Ukrajine. Novi telefonski razgovor između osvajača koji je presrela Služba bezbednosti Ukrajine (SSU) pokazao je da su nakon eliminacije takve elitne jedinice ruskih vojnika (prema izvoru Ukrajinske ravde, borci Vagnerove grupe stradali su 27. maja), obični ruski okupatori se dvoume da li da ratuju. “Toliko boraca Vagner je bilo raspoređeno tamo, gde treba da se zauzme granica… Ali ovi nisu od koristi! Svi su tamo poginuliJebeni specijalci!Pripremljeni,sranje!Svi su poginuli. Ne vidim drugi izlaz uopšte ove situacije“. Služba bezbednosti Ukrajine presrela je telefonske razgovore ruskih komandanata u kojima se žale da njihovi potčinjeni odbijaju da pređu u ofanzivu.
13.58 – Odobren je šesti paket sankcija Rusiji. Uoči današnjeg EUCO, visoki predstavnik za spoljnu I bezbednosnu politiku EU Žozep Borelj potvrdio je da će uvoz nafte iz Rusije biti smanjen za 90 odsto do kraja ove godine.
https://twitter.com/EUSec_Defence/status/1531597937628876800?s=20&t=GOeLQJE3uDb9m4SAHGT6aw
13.38 – Svaki sporazum između Ukrajine i Ruske Federacije poput Minska-3 je odloženi rat koji će doneti mnogo više žrtava i rizika po postojanje naše države. Istovremeno, zaključivanje sporazuma o bezbednosnim garancijama je stvar pravilnog okončanja rata u Evropi, kazao je u intervju za LB.ua savetnik predsednika Ukrajine i član ukrajinske delegacije na pregovorima sa Rusijom Mihail Podoljak. “Ne možemo da podržimo nijednu opciju o kojoj se govori. Ne možemo da se složimo oko Minsk-3 – to je očigledno. Zato što je to karta za odloženi rat. Ne možemo govoriti o prekidu vatre pre povlačenja ruskih trupa iz Ukrajine. Jasno je da će kopati rovove, stvarati svoje linije utvrđenja i biće nam veoma teško da ih isteramo iz Ukrajine. Ne možemo pristati ni na kakav ultimatum Rusije, jer će to značiti da oni pobeđuju. A svaka, čak i mala pobeda Rusije znači samo eskalaciju. Rusija je ekspanzionistička država, koja svetu nudi jednu ideju: ući ćemo na bilo koju teritoriju i oduzeti je ili uništiti“, rekao je savetnik šefa kabineta predsednika.
13.02 – Ukrajinski sud osudio je dvojicu ruskih vojnika za ratne zločine u Ukrajini. Aleksandar Bobikin i Aleksandar Ivanov osuđeni su na 11,5 godina zatvora zbog granatiranja stambenih naselja u Harkovskoj oblasti.
12.01 – Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uručio je državne nagrade oficirima KGB-a koji su učestvovali u “specijalnoj operaciji” u Ukrajini, prenosi Belta. Ovo je, ocenjuje se, još jedna potvrda sa su beloruski oficiri KGB-a bili aktivni u Ukrajini, koji uporno tvrdi da Belorusija nije umešana u sukob.
11.55 – Prvi kargo brod od kada su ruske snage preuzele kontrolu nad Mariuoljem isplovio je iz ovog lučkog grada. Nakon krađe žita, Rusi su ovoga puta u brod utovarili ukradeni metal iz Ukrajine, prenosi AFP. Brod koji je prevozio metal napustio je Mariupolj i uputio se ka Rusiji, rekao je lider separatista Denis Pašulin. „Danas je 2.500 tonametala otišlo iz luke Mariupolj“, dodao je prokremljanski separatista.
10.56 – Prema podacima ukrajinskog tužilaštva, pod početka ruske invazije na Ukrajinu ubijeno je najmanje 243 dece, a povređeno 446. Očekuje se da će brojke biti veće jer ne uključuju žrtve u oblastima u kojima traju neprijateljstva i u oblastima pod ruskom okupacijom, saopštilo je Tužilaštvo, prenosi Kijev independent.
10.36 – Ukrajinski inženjeri su započeli ogroman zadatak deaktiviranj neeksplodiranih granataa razbacanim širom zemlje- uključujući i vodene površine.
09.18 – Estonska premijerka Kaja Kalas: Nećemo se zadržavati na naftnom embargu, izolacija Kremlja mora da se nastavi
09.01 – Prema podacima koje je analizirala Kijevska škola ekonomije, najmanje 1.037 zapadnih kompanija napustilo je Rusiju. Od 29. maja kompanije koje su proglasile potpuno povlačenje iz Rusije imale su 32,5 milijardi dolara prihoda i 19,9 milijardi dolara kapitala. Više od polovine (50,2 odsto) stranih kompanija je već najavilo povlačenje sa ruskog tržišta, 21,2 odsto je smanjilo tekuće poslovanje i obustavilo nove investicije, ali je još 28,6 odsto ostalo u zemlji, prenosi Kijev independent.
08.47 – Na ruskoj državnoj televiziji razgovaraju ne samo o tome šta bi bilo potrebno da se unište Sjedinjene Države, već i o tome koliko Ukrajinaca mora biti masakrirano. Jedan poslanik je došao do brojke: dva miliona. Niko u studiju nije trepnuo niti se usprotivio — uključujući voditelja, koji je i sam član Dume.
08.22 – Lideri EU jutros nastavljaju samit Evropskog saveta u znatno povoljnijoj atmosferi, piše Politico, pošto je konačno postignut kompromisni sporazum o zabrani ruske nafte. Posle više nedelja pregovora, lideri su postigli dogovor o šestom paketu sankcija, uključujući delimičnu zabranu većine uvoza ruske nafte do kraja godine. Mađarskoj je načinjen ustupak pa tranzit sirove nafte naftovodom neće biti uključen u neposrednom roku.
Prema predlogu, samo ruska nafta koja putuje brodovima u EU biće zabranjena do kraja godine, što predstavlja oko dve trećine uvoza iz zemlje. Ruska nafta koja naftovodom stigne u EU biće izuzeta, barem privremeno. Iako su neke zemlje EU poslednjih dana izrazile zabrinutost zbog efekta distorzije na jedinstvenom tržištu, s obzirom da će neke imati koristi od kontinuiranih isporuka ruske nafte, na kraju su to odbacile usred političkog imperativa da se postigne dogovor. Podsetimo, ovaj paket sankcija uključuje i skidanje sa sistema SWIFT najveće ruske banke Sberbank, zabrana za još 3 ruska državna emitera i sankcionisanje pojedinaca odgovornih za ratne zločine u Ukrajini.
https://twitter.com/EUCouncil/status/1531343817617641477?s=20&t=mzsFyDNiZSh8pC7d3Ln2Jg
08.15 – U noćašnjem napadu na Slavjansk, Donjecka oblast, najmanje tri osobe su stradale, šest je ranjeno; oštećeno je sedam stambenih zgrada i škola, kaže Pavlo Kirilenko, načelnik Oblasne vojne uprave Donjecka.
07.22 Rusija je uzvratila na poslednju rundu sankcija EU na uvoz nafte, rekavši da će Moskva pronaći druge uvoznike svoje nafte.
Stalni predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču Mihail Uljanov oglasio se na Tviteru predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen.
As she rightly said yesterday, #Russia will find other importers. Noteworthy that now she contradicts her own yesterday’s statement. Very quick change of the mindset indicates that the #EU is not in a good shape. https://t.co/MEtjlphv2U
— Mikhail Ulyanov (@Amb_Ulyanov) May 30, 2022
„Kako je juče ispravno rekla, Rusija će naći druge uvoznike.
Važno je napomenuti da ona sada protivreči svojoj jučerašnjoj izjavi. Veoma brza promena načina razmišljanja ukazuje da EU nije u dobrom stanju.”
07.10 Ruske snage tvrde da su preuzele kontrolu nad oko trećine ključnog istočnog ukrajinskog grada Serodonjecka, ali njihov napad navodno traje duže nego što su se nadali.
U ponedeljak su ruski tenkovi i trupe počeli da napreduju u grad, najveći u Donbasu koji još uvek drži Ukrajina, izvodeći borbe na ulice.
Već možemo da konstatujemo da je jedna trećina grada već pod našom kontrolom“, rekao je u utorak ujutru za rusku državnu medijsku agenciju TASS Leonid Pasečnik, predsednik Luganske Narodne Republike koju podržava Rusija.
Bivši predsednik Rusije Dmitrij Medvedev pozdravio je odluku američkog presednika Džoa Bajdena da ne pošalje Ukrajini raketne sisteme nove generacije dalekog dometa i ocenio da je ona „razumna“.
Medvedev je rekao da bi u slučaju napada ukrajinske vojske na ciljeve na teritoriji Rusije Moskva ostvarila „pretnju da će gađati centre u kojima se donose te kriminalne odluke“, prenosi BBC.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je, obraćajući se juče šefovima država i vlada zemalja EU, kritikovao Evropsku uniju zbog činjenice da šesti paket sankcija Rusiji još nije stupio na snagu. „Peti paket sankcija uveden je 8. aprila i od tada je prošlo 52 dana. Napredak u sankcijama je neophodan da bi se Rusija primorala da traži mir sa Ukrajinom“, rekao je Zelenski, prenosi TASS.
Francuski novinar koji je radio za BFMTV i pratio civile u humanitarnom konvoju, poginuo je juče u Ukrajini, saopštio je na Tviteru predsednik Francuske Emanuel Makron. „Novinar Frederik Lekler-Imof (Frederic Leclerc-Imhoff) bio je u Ukrajini da pokaže stvarnost rata. Poginuo je u humanitarnom autobusu u kojem su bili civili primorani da beže od ruskih bombi“, napisao je Makron.
Evropska unija se kreće ka delimičnoj zabrani ruske nafte, pošto lideri pokušavaju da nađu kompromis kako bi umirili mađarskog premijera Viktora Orbana koji blokira sporazum o uvođenju novih sankcija Rusiji. Nakon što je stigao na samit lidera EU u Briselu, Orban je rekao da „rešenje za naftovode nije loše“, ali je naglasio da su njegovoj zemlji potrebne garancije da će moći da dođe do nafte iz drugih izvora ako bude bilo „nezgode“ s naftovodom Družba koji prolazi kroz Ukrajinu.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je rekla da Evropska unija „još nije stigla do cilja“ kada je reč o postizanju sporazuma o šestom paketu sankcija Rusiji, uključujući potencijalnu zabranu na uvoz ruske nafte.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.