Blokiran pokušaj Trampovog opoziva 1Tramp Foto: Beta/AP/Manuel Balce Ceneta

Pokušaj da se pokrene procedura za opoziv američkog predsednika Donalda Trampa blokiran je u Predstavničkom domu.

Demokrata iz Teksasa Al Grin je podneo predlog za opoziv pošto je u Predstavničkom domu izglasano da Trampovi napadi usmereni na četiri članice Kongresa budu osuđeni kao rasistički. Ali zahtev nije dobio dovoljnu podršku, a Grinove kolege demokrate su većinom glasale protiv.

Tramp je naveo da su “smešni” pokušaji njegovog opoziva sada “gotovi”. “Ne bi trebalo dozvoliti da se to ponovo dogodi ijednom drugom predsedniku Sjedinjenih Država”, napisao je on na Tviteru. Nešto kasnije, na skupu u Severnoj Karolini, Tramp je nastavio sa napadima na četiri članice Kongresa: Aleksandriju Okasio-Kortez, Ilhan Omar, Ajanu Presli i Rašidu Tlaib. Masa mu je klicala kada je ponovo optužio ove žene da mrze Ameriku.

Mnogi od njih su počeli da uzvikuju: “pošaljite je nazad”, misleći na Omar koja je pre skoro 30 godina kao dete migranata stigla u SAD, što podseća na uzvike “zatvorite je” koje su Trampove pristalice koristile protiv Hilari Klinton tokom kampanje za predsedničke izbore 2016. Ilhan Omar je odgovorila na Tviteru citirajući pesmu afroameričke pesnikinje Maje Andželou: “Možeš da me pogodiš svojim rečima… Ali ipak, kao vazduh, ja ću se uzdići”.

Sve četiri članice Kongresa su američke državljanke. Trampovi napadi počeli su proteklog vikenda, kada im je u nizu tvitova poručio da se vrate u svoje zemlje. NJegovi tivtovi su izazvali lavinu kritika i osuđeni su kao rasistički, a Predstavnički dom, koji kontrolišu demokrate, doneo je simboličnu rezoluciju kojom se osuđuju Trampovi “rasistički komentari koji su legitimisali strah i mržnju protiv novih Amerikanaca i ljudi druge boje kože”.

Tramp je na Tviteru napisao da “nema rasističku kost” u svom telu. Grin se nadao da će mu rastući bes usmeren na predsednika pomoći da obezbedi podršku koja mu je neophodna. U svom predlogu za opoziv, on je tvrdio da je Tramp “uzvišen kabinet predsednika SAD izvrgnuo preziru, ismevanju, sramoti i nepoštovanju”.

Rukovodstvo demokrata je do sada odbijalo da pokrene proceduru za opoziv, a predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi je više puta ponavljala da to ne želi dok ne bude izgrađen “gvozdeno jak slučaj” protiv predsednika. “Imamo šest odbora koji rade na utvrđivanju činjenica kada je u pitanju bilo kakva zloupotreba moći, ometanje pravde i ostale stvari u koje je predsednik možda bio umešan.

To je ozbiljan put koji sledimo”, rekla je Pelosi. Ali iako je predlog odbačen – sa 332 glasa protiv – ipak se zahvaljujući njemu pokazalo da među demokratama raste podrška pokretanju procedure za opoziv. Ukupno 95 demokrata je glasalo “za”, što je više nego prilikom prethodna dva Grinova pokušaja, 2017. i 2018. godine. Grin je posle glasanja izjavio da ne smatra da je ono bilo neuspeh. “Ovaj put smo dobili 95 glasova, a prošli samo 66. Tako da je to plus. Ali bilo da dobijemo 95 ili pet glasova, poenta je da moramo da pošaljemo poruku”, rekao je Grin.

U ovom kontekstu, opoziv znači podizanje optužbi u Kongresu koje će predstavljati osnovu za suđenje. Prema američkom Ustavu, predsednik “će biti odstranjen iz kabineta i opozvan zbog, i po osudi za izdaju, primanje mita, ili druga krivična dela ili prekršaje”. Proceduru za opoziv mora da pokrene Predstavnički dom i potrebna je prosta većina da se to usvoji. Suđenje se održava u Senatu, ali tamo je potrebno dve trećine glasova “za” da bi predsednik bio opozvan, što nikada nije zabeleženo u američkoj istoriji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari