Bugarski premijer Bojko Borisov je u sredu otpustio svoja tri najuticajnija ministra, nastojeći da uguši proteste koji traju već nedelju dana, a čiji učesnici traže njegovu ostavku.
U saopštenju njegove konzervativne stranke GERB se navodi da je premijer nakon razgovora unutar stranke zatražio ostavke ministara finansija, ekonomije i unutrašnjih poslova.
Kako piše Juronjuz, vesti je aplauzom dočekalo na hiljade demonstranata koji su u sredu, sedme večeri zaredom, izašli na ulice Sofije. Oni su, međutim, skandirali da će tamo biti sve do smene cele vlade.
Demonstranti optužuju Borisova i glavnog tužioca Ivana Geševa za korupciju, autoritarnu vladavinu i zavisnost od kriminalnih grupa i traže da obojica podnesu ostavke.
Protesti su počeli pošto je mala desničarska partija saopštila da je otkrila da Ahmed Dogan, bivši lider turske manjinske stranke MRF, inače pristalica Borisova, i Deljan Peevski, njegov zamenik i moćni biznismen i vlasnik prorežimskih medija, uživaju privilegije kao da su na državnim funkcijama.
GERB je saopštio u sredu da regionalni koordinatori stranke insistiraju da Borisov otpusti troje ministara da bi se protivurečilo navodima da oni direktno zavise od Dogana i Peevskog.
Demonstranti su takođe osudili racije teško naoružane policije i tužioce u kancelarijama dva najbliža saveznika predsednika Rumena Radeva, koga podržavaju opozicioni socijalisti. Oni racije smatraju napadom Borisova i Geševa na predsednika, koji inače žestoko kritikuje premijerov kabinet i njegove „veze sa oligarsima“.
„Trenutni oligarhijski model vlasti je iscrpeo i odbacio narod“, rekao je Radev u sredu, apelujući na Borisova i njegovog glavnog tužioca da se povuku s funkcija da bi rešili krizu.
Borisov (61) je do sada odbijao da se povuče. Na vlasti je od 2009, a trenutni mandat mu ističe početkom 2021. On će se sledeće srede suočiti s glasanjem o nepoverenju u parlamentu koje su inicirali socijalisti, ali se očekuje da će ga „preživeti“.
Prema nevladinoj organizaciji za borbu protiv korupcije Transparensi internešenel, Bugarska je najkorumpiranija zemlja u EU. Transparensi ovu zemlju stavlja sedam godina zaredom na poslednje mesto u rangiranju zemalja EU i ukazuje da između 2012. i 2019. „nije postignut napredak u borbi protiv korupcije u poređenju s drugim zemljama EU“.
„S obzirom na slabu kontrolu finansiranja političkih partija i nedovoljno kočnica i ravnoteže, Bugarskoj manjkaju i nezavisni i transparentni mediji“, dodaje ova organizacija.
Ona naglašava da „često nije jasno ko je vlasnik medijskih glasila“, kao i koje političke veze ona mogu da imaju, te da „mnoga glasila finansijski zavise od državnog oglašavanja, što može da se odrazi na izveštavanje i utiče na kritiku koja bi inače bila iskazana na račun vlasti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.