Portparol Ministarstva zdravlja u Pojasu Gaze Ašraf al-Kidra izjavio je danas da druga po veličini bolnica u Gazi uopšte više ne funkcioniše.
„Ima samo četvoro medicinara koji trenutno brinu o pacijentima u bolnici Naser u južnom gradu Kan Junisu“, rekao je portparol Rojtersu.
Al-Kidra je dodao da je medicinski kompleks Naser „kičma zdravstvene brige na jugu Pojasa Gaze“, te da je prestanak rada „smrtna kazna za stotine hiljada Palestinaca raseljenih u Kan Junisu i Rafi“.
On je objasnio da je ta bolnica, najveća koja je funkcionisala do danas, prestala da radi zbog nedostatka goriva i borbi oko nje.
Šef Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus rekao je nešto ranije da bolnica Naser ne funkcioniše zbog sedmodnevne opsade i potom upada izraelske vojske.
Na platformi Iks on je objavio da je u bolnici oko 200 pacijenata, uključujući 20 koji bi trebalo hitno da budu prebačeni na lečenje na neko drugo mesto.
„Cena odlaganja će biti plaćena životima pacijenata. Pristup pacijentima i bolnici bi valjalo omogućiti“, ocenio je Gebrejesus.
Izraelska vojska je saopštila da su vojnici ušli u bolnicu u četvrtak jer su imali „verodostojne obaveštajne dojave“ da su taoci oteti 7. oktobra na jugu Izraela u njoj držani.
UN su kritikovale upad, a medicinari su u četvrtak rekli da je bolnica direktno pogođena iz tenka.
Struja je prekinuta i generatori su prestali da rade posle upada vojske, zbog čega je preminulo šestoro pacijenata jer nije bilo kiseonika, kako je navelo Ministarstvo zdravlja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.