Bombardovanje Odese: „Od sada pričam samo ukrajinski“ 1Foto: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Prema ruskoj propagandi, napad nije ni postojao, kao ni mrtvi ljudi. Soliter u Odesi je pogođen na Veliku subotu. Više očevidaca za DW priča kako je to izgledalo i zašto su jako besni na Rusiju.

„Čudo je što je Oleksij živ“, priča nam Mihailo (20) iz Odese. Upravo je posetio prijatelja u bolnici. Oleksij je hitno operisan, zbog teških opekotina. Prijatelju je rekao da je bio u kupatilu kada je u subotu u 14:30 ruski projektil pogodio stambenu zgradu u kojoj živi.

„Bio je pod ruševinama i nakratko bez svesti, ali se izvukao. Prošao je do podzemne garaže gde su mu komšije pomogle“, kaže Mihailo za DW. Već je uspeo da prikupi sedam hiljada evra za lečenje svog negdašnjeg školskog druga.

Odesa je u šoku zbog ruskog raketiranja na Veliku subotu. „Za Uskrs su se mnoge porodice vratile u Odesu, nakon što su se sedmicama skrivale na selu ili na zapadu Ukrajine. Ali Odesa je dugo bila pošteđena napada, zato su mnogi mislili da je ovde sigurno“, priča Mihailo.

Front je do sada bio više od stotinu kilometara istočno od Odese, lučkog grada na Crnom moru.

Prve civilne žrtve rata u Odesi tako su postali jedna žena i njena tromesečna beba, kao i sveže venčani par koji je očekivao dete. Prema ukrajinskim vlastima, poginulo je osmoro ljudi, više od toga je ranjeno.

„Užasan dan“, priča Viktor Jorš za DW, domar u pogođenoj zgradi. Kaže, nema mnogo vremena za razgovor, jer valja ukloniti poslednje ruševine. „Trideset do četrdeset stanova u ovoj zgradi je uništeno ili oštećeno.“

Rusija negira napad

Moskva poriče da je bilo civilnih žrtava. Prema ruskim navodima, meta je bio vojni aerodrom koji je tobože pogođen raketom „visoke preciznosti“.

Pogođena zgrada je pak kilometar i po jugoistočno od vojnog aerodroma Škilnij. To se uklapa u tvrdnje ukrajinske vojske da je projektil došao upravo sa jugoistoka, sa Kaspijskog mora.

Ni stručnjaci nisu saglasni koliko ruske rakete mogu biti precizne, kad se ispaljuju sa hiljada kilometara udaljenosti.

Izvesno je da ruska armija ne preza ni od takozvane „ekscesivne kolateralne štete“, kako se to zove u humanitarnom međunarodnom pravu. Uz pomenuti aerodrom se nalaze stambeni blokovi, tržni centar, zoološki vrt, manastir…

Idući Marijupolj?

Olga (23) čiji je stan takođe uništen ne veruje u kolateralnu štetu. „Rusi hoće da izazovu paniku u Odesi. Spremni su da nas izbrišu kao što su uradili sa ljudima u Marijupolju“, kaže mlada preduzetnica za DW. U napadu je zadobila lakše posekotine.

„Baš sam kuvala jaja u kujni kad je raketa pogodila susedni stan. Prethodno je sirena za uzbunu zavijala desetak minuta, ali ja sam je ignorisala. Da sam se, kao što savetuju, sakrila u kupatilu – bila bih mrtva. Jer je udarilo tačno u tu stranu mog stana“, priča Olga.

Student Mihailo je besan. Misli da je perfidno što Rusija kao povod za napade uzima navodnu zaštitu rusofonog stanovništva Ukrajine. I on je odrastao govoreći ruski. „Od sada pričam samo ukrajinski. Ne želim ništa više da imam sa Rusijom, čak ni isti jezik.“

Mnogi posmatrači veruju da će se ruska vojska okrenuti Odesi, nakon pada Marijupolja. „Branićemo Odesu“, kaže na kraju Mihailo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari