Borel: Učiniti multilateralizam ponovo velikim 1Foto: EFE/STEPHANIE LECOCQ

EU treba da ulaže u bezbednost u celom svetu, da gradi stratešku autonomiju i da radi na oživljavanju multilateralizma, ocenili su danas učesnici onlajn debate „EU u svetu koji se menja – zadržati kurs u teškim vremenima“, povodom 10. godišnjice Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel je istakao da Evropljani treba da deluju sami kada je neophodno, a zajedno kada je to moguće.

„Učiniti multilateralizam ponovo velikim“, rekao je Borel, dodajući da strateška autonomija znači sposobnost da se deluje, da EU bude nezavisna i da ima kapacitete da sama rešava svoje probleme.

Havijer Solana koji je bio visoki predstavnik EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost od 1999. do 2009. godine, ocenio je da je EEAS na početku svog mandata imao manje moći, manje infrastrukture i ljudstva, ali više uticaja nego danas.

On je ocenio da je EU danas stabilnija, ali da nedostaje politička volja da se koriste njene institucije.

Federika Mogerini, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost od 2009. do 2014, saglasila se da je snaga EU danas veća, ali da se susreće sa brojnim izazovima kada je u pitanju njen uticaj, jer su odnosi u globalnoj politici sve kompleksniji.

„Danas imate različite svetske igrače, svaki igra različitu igru u drugačijem okruženju. Možete s nekim biti partner u trgovini, ali ne i u oblasti ljudskih prava“, kazala je Mogerini.

Ona je rekla da je potrebna revitalizacija multilateralizma, ne gubeći autonomiju EU.

O bezbednosnoj ulozi EU Mogerini je rekla da Evropljani razumeju da bezbednost unutar EU može biti izgrađena samo ako se ulaže u bezbednost izvan EU.

„Sirija i izbeglička kriza su nas podsetili da ako se ne suočavamo sa bezbednosnim izazovima u svetu, manje smo bezbedni kod kuće“, kazala je Mogerini.

Borel je istakao da i krize koje su daleko od EU, utiču na njenu bezbednost i da je u zajedničkom interesu pomoći drugde u svetu da ima mira, bezbednosti, vladavine prava i poretka kakav postoji u Evropi.

Borel je rekao da je za izgradnju zajedničke bezbednosti potrebna zajednička strateška kultura.

„Evropljani danas nemaju isti pogled na svet, nemaju isto razumevanje šta je pretnja. Moramo izgraditi zajedničko razumevanje sveta i pretnji, da bismo imali zajednički odgovor na pretnje“, rekao je Borel.

Po njegovim rečima, pandemijska kriza je pokazala sve ranjivosti EU, ali i da ljudi razumeju da zajedno mogu bolje da reaguju.

EEAS je osnovana Lisabonskim ugovorom, koji je potpisan 2007, a stupio na snagu krajem 2009, a zvanično je počela da radi 1. januara 2011. godine. EEAS sada ima 17 misija – šest vojnih i 11 civilnih, u kojima je angažovano 5.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari