Evropska unija ne priznaje Aleksandra Lukašenka za predsednika Belorusije i priprema se da uvede sankcije zvaničnicima te zemlje, najavio je danas u Briselu šef evropske diplomatije Žozep Borelj.
„Smatramo da su izbori 9. avgusta lažni i ne priznajemo Lukašenka za legitimnog predsednika Belorusije“, izjavio je Borel na plenarnoj sednici Evropskog parlamentu.
Borel je najavio uvodjenje sankcija „odgovornima za nasilje, represiju i falsifikovanje izbornih rezultata“.
„Te sankcije bi trebalo da budu usvojene pre Evropskog saveta 24. i 25. septembra u Briselu ako želimo da sačuvamo kredibilitet Evrope“, istakao je on.
Kako dodaje Frans pres, odluka o sankcijama treba da bude usvojena u ponedeljak na sastanku šefova diplomatije EU.
„Želimo rešenje koje će omogućiti u istom ritmu sankcionisanje Turske i Belorusije“, dodao je Borel.
EU, kako je dodao, preispituje odnose sa Belorusijom kako bi „identifikovala oblasti u kojima bi trebalo suspedovati ili razmotriti kontakte, oblasti u kojima ona ima interes da se angažuje, pa čak i intenzivira kontakte i podrži narod i belorusko civilno društvo i oblasti u kojima može da pruži dodatnu pomoć ako se krene ka novoj demokratskoj Belorusiji“, dodao je on.
Borel je osudio nastavak represije u Belorusiji gde je „više od 7.500 mirnih demonstranata uhapšeno i gde je zabeleženo i dokumentovano 500 slučajeva torture“.
„Ako situacija nastavi da se pogoršava, biće razmotrene dodatne sankcije… Pozivamo beloruske vlasti da pronadju rešenje za krizu, zaustavljanjem nasilja i nezakonitog pritvaranja i uspostavljanjem inkluzivnog nacionalnog dijaloga“, a EU je spremna da „podrži svaku kredibilnu inicijativu“ u tom pravcu, precizirao je šef evropske diplomatije.
Nove sankcije, kako je dodao, „pod supervizijom OEBS-a bile bi najbolje rešenje, ali do sada nam je bilo nemoguće da stupimo u kontakt sa beloruskim vlastima na bilo kojem nivou“, rekao je Borel.
„Odlučnost Lukašenka da ostane na vlasti, uz očigledno sve veću podršku Moskve, to otežava“, rekao je Borel, dan nakon sastanka Lukašenka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Borelj osudio pokušaj ubistva Navaljnog
Šef evropske diplomatije Žozep Borelj izjavio je danas u Briselu da trovanje ruskog opozicionara Alekseja Navaljnog nervnim agensom predstavlja pokušaj ubistva.
Upozorio je da upotreba hemijskog oružja predstavlja „ozbiljno kršenje medjunarodnog zakona i međunarodnih standarda ljudskih prava“, saopštila je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS).
U govoru u Evropskom parlamentu, Borelj je rekao da je trovanje Navaljnog „sve šokiralo“ i najoštrije osudio „ovaj pokušaj ubistva“.
„To su reči koje moramo da koristimo, pokušaj ubistva“, istakao je on.
„Upotreba hemijskog oružja od strane bilo koga, bilo gde, bilo kada i pod bilo kojim okolnostima predstavlja ozbiljno kršenje medjunarodnog prava i medjunarodnih standarda ljudskih prava“, rekao je Borelj evroposlanicima.
Borelj je podsetio da je Vlada Nemačke 2. septembra potvrdila da je Navaljni otrovan vojnom hemikalijom, što su juče potvrdile francuska i švedska laboratorija.
„Sada postoje neoborivi dokazi da je nervni agens iz grupe ‘novičok’, sličan agensu koji je upotrebljen u pokušaju ubistva Sergeja i Julije Skripalj u martu 2018. godine, korišćen u pokušaju ubistva Navaljnog“, rekao je šef evropske diplomatije.
Borelj je pozvao ruske vlasti da u potpunosti saradjuju u istrazi, posebno sa Organizacijom za zabranu hemijskog oružja.
Borelj: Predstoje teške odluke EU o Turskoj
Evropska unija (EU) moraće da donese „teške odluke“ o Turskoj – izjavio je danas šef evropske diplomatije Žozep Borelj.
Borelj je krajem avgusta zapretio Turskoj novim sankcijama ukoliko ne bude bilo napretka u dijalogu sa Grčkom o rešavanju krize u u Sredozemnom moru. Atina i Nikozija osudjuju Tursku što nalazišta nafte i gasa traži u njihovim vodama, dok Ankara navodi da ima jednaka prava kao oni na resurse u tim vodama.
Borelj je danas poslanicima u Evropskom parlamentu rekao da je zato „došlo vreme da lideri donesu teške odluke“ na samitu 24. i 25. septembra.
Dodao da dogovor o uvodjenju sankcija Turskoj „još ne postoji“. Za odluku o sankcijama protiv treće države potrebna je jednoglasna podrška članica Unije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.