Bugarska neće pregovarati sa Severnom Makedonijom dok bugarska manjina u toj zemlji ne bude ušla u Ustav, objavio je danas bivši bugarski premijer i lider partije GERB Bojko Borisov.
Borisov je to napisao na Fejsbuku nakon sastanka sa predstavncima bugarskih udruženja u Severnoj Makedoniji, koji su mu se, kako je naveo, požalili da ih vlasti u Skoplju „tretiraju kao da ne postoje“.
„Oni znaju da naša podrška, kao vlasti ili kao opozicije, zavisi od priznavanja bugarske manjine. Po tom pitanju sam našao razumevanje (premijera Albanije) Edija Rame, a isto očekujem i od (premijera Severne Makedonije) Zorana Zaeva. Izuzetno je važno da Severna Makedonija i Albanija budu u EU“, istakao je Borisov, čija partija po ispitivanjima javnog mišljenja ima najveće šanse da pobedi na predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima.
Prema njegovim rečima, Bugarska je poslednjih meseci upala u međunarodnu izolaciju i demokratske države se „smeju njenoj slaboj diplomatiji“.
„Bugarska se trese od skandala i umesto da govorimo o odnosima sa Severnom Makedonijom i kovid krizi, (bugarski predsednik Rumen) Radev imenuje ministre sa dvojnim državljastvom i pokušava da utiče na Ustavni sud. Nikada do sada nismo imali predsednika koji sebi dozvoljava da narušava Ustav“, napisao je Borisov.
Kako su preneli makedonski mediji, predstavnici bugarskih udruženja su na sastanku sa Borisovim rekli da su autohtoni narod u Severnoj Makedoniji i da „nisu došli u tu zemlju 1992. kao Bošnjaci ili 1918. kao Srbi“.
Predstavnici sedam udruženja i partija Bugara u Severnoj Makedoniji juče su se sastali i sa Radevim, koji im je rekao da Sofija formuliše novu politiku u odnosima sa Skopljem i da fokus prebacuje sa istorije na prava Bugara kako bi opravdala veto na početak pregovra susedne zemlje sa EU.
Radev je podsetio da u Dogovoru za dobrosusedstvo Bugarske i Severne Makedonije piše da Sofija ima pravo da brani prava makedonskih Bugara.
Početak pregovora Skoplja sa EU je u decembru 2020. blokirala Sofija vetom na usvajanje Pregovaračkog okvira, uz obrazloženje da Severna Makedonija ne ispunjava bilateralni sporazum o dobrosusedstvu, ali i sa zahtevom da prizna „bugarske korene“ makedonskog identiteta i jezika, što Skoplje odbacuje.
Na nedavnom Samitu EU – Zapadni Balkan na Brdu kod Kranja je obelodanjen model koji bi trebalo da pomogne u rešavanju spora. Skoplje i Sofiju je prethodno posetio evrokomesar za proširenje Oliver Varheji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.