Boško Jakšić o situaciji na Bliskom istoku: Netanjahu se nada da će Tramp sedeti u Beloj kući 1Foto: FoNet/Božana Pavlica

Spoljnopolitički kometentator Boško Jakšić kaže da su i Iran i Izrael gubitnici u ovom ratu, ali da je imidž Izraela narušen kao nikada do sada.

„Međunarodni krivičnu sud je za premijerom Izraela raspisao poternicu, a Međunarodni sud pravde je zemlju čiji je narod preživeo Holokaust danas optužio za genocid“, naglašava Jakšić, prenosi N1.

Jakšić je ocenio da nije bilo za očekivati pre godinu dana da će se sukob između Irana i Izraela rasplamsatiti do ove mere, te da je danas bilans poguban.

„Čini mi se i da su i Izrael i Hamas gubitnici. Posledice ovoga, čak i da se rat završi sutra, će se osećati godinama, ako ne i decenijama na obe strane“, smatra Jakšić.

Obe strane gubitnici

Kako dalje objašnjava, Palestinci su gubitnici u fizičkom smislu te reči, imajući u vidu da je više od 42.000 ljudi ubijeno, mahom žene i dece.

„Pojas Gaze je sistematski razrušen i pokušava nekako da preživi pod 30 miliona tona ruševina koje su napravljene bombama za sve ovo vreme“, rekao je Jakšić.

Sa druge strane, lider Hamasa Jahja Sinvar, cinično smatra da su sve te žrtve opravdane, kaže Jakšić, jer su palestinskom stvari izbacile u vrh političke scene sveta.

„Izrael je gubitnik u političkom i moralnom smislu te reči, on je brutalnim načinom vođenje rata uz kršenje zakona rata Međunarodnog humanitarnog prava dogurao dotle da bude najizolovaniji od svog osnivanja, ali i da zarati sa najbližim saveznicima“, kazao je sagovornik za N1.

On dodaje i da je čak jedan deo članica EU priznao Palestinu kao posledicu tog rata.

„Međunarodni krivičnu sud je za premijerom Izraela raspisao poternicu, a Međunarodni sud pravde je zemlju čiji je narod preživeo holokaust danas optužio za genocid“, naglašava Jakšić.

Netanjahu se nada da će Tramp sedeti u Beloj kući

Na pitanje da li Izrael ima podršku SAD-a, kaže da je premijer Netanjahu je doveo Bajdanovu administraciju u vrlo nelagodnu poziciju:

“Amerikanci sada pred izbore ne mogu da uskrate ono što je Bajden nazivao bezrezervnom podrškom Izraelu, a sa druge strane su svesni da i u Americi postoje otpor i da je jako propalestinsko raspoloženje. Naglašavam propalestinsko, a ne prohamasovsko, kako Natanjahu želi da predstavi kao da svet podržava teroriste. Ne, svet podržava Palestine nakon svega što su prošli”, objašnjava spoljnopolitički komentator.

Dodaje i da u Vašingtonu pokušavaju na neki način da se ograde, a ispostavilo se da je Netanjahu ignorisao sve ono što je Bajden od njega tražio:

“Da se uspostavi prekid vatre koji bi omogućio povratak talaca, da se izbegne veliki broj civilnih žrtava, da ne preduzme kopnenu ofanzivu na jug Pojasa Gaze, da dobije neki plan šta će se desiti sa Pojasom Gaze kada se rat završi – nita od toga nije dobio”.

Ističe i da je premijer Izraela svestan koliko SAD zavisi od njega, što je i razlog zašto oseća da može da diktira tok dešavanja.

„Nada se da će Tramp pobediti na izborima kako bi mu u potpunosti bile odrešene ruke da nastavi da širi frotove po Bliskom istoku“, upozorava Jakšić.

Izrael ne pokazuje znak primirja

Netanjahu ne pokazuje nikakav znak da je spreman da prihvati primirje i odbacuje sve one posredničke napore koje su nedeljama trajali uz pomoć Amerikanaca, Egipta i Katara – perspektiva je da će se rat proširiti, smatra sagovornik N1.

Kao i tokom prvog uzvratnog napada Irana, koji je tada bio zbog pogibije iranskih zvaničnika u Damasku, Jakšić kaže da je Izrael je smatrao da treba da uzvrati.

„I ovog puta je Natanjahu obećao da uzvrati veoma oštro, a Iran je na neki način bio u obavezi da na neki način osveti pogibije, ali je omdah nakon toga rekao “e mi više nećemo da napadamo”, gde se može izvesti jasan zaključak da Iran ne želi rat sa Izraelom“, kazao je Jakšić.

Dodaje i da ne misli da Izrael ne želi rat sa Iranom, ali je na neki način sada Natanjahu u obavezi da uzvrati, te nije pitanje da li će uzvratiti nego kada i kako.

Izrael ima tri opcije – vojnu, ekonomsku i nuklearnu

U daljem delovanju, sagovornik N1 kaže da Izrael ima tri opcije.

Vojna, koja je i najverovatnija, podrazumeva gađanje vojnih pozicija i baza iranske islamske revolucionarne garde, fabrika za proizvodnju raketa i ostale vojne infrastrukture, kaže Jakšić.

Ekonomska bi bila napad na naftna postrojenja, što izaziva zabrinutost jer bi to poremetilo globalno tržište nafte i dovelo do rasta cena.

„Treće i najmanje verovatno je napad na nuklearne instalacije što za Izrael predstavlja veliki rizik jer postrojenja poput Ferdusa i Natasa koje su duboko u zemlji, predstavlja opasnost da izraelska avijacija i rakte ne oštete to – a to bi se protumačilo kao poraz“, kaže komentator.

Pored toga, pojašnjava i da bi to izazvalo i druge opasnosti poput širenja radijacije, a u tom slučaju bi Iran bio prinuđen da uzvrati još oštrije nego što obećava.

Ističe i da su Amerikanci jasno stavili do znanja da su protiv nuklearne opcije, ali ne i vojne.

Paradoks rata

Jedan od paradoksa koji je ovaj rat proizveo je da dolazi do zbližavanja dva arhe neprijatelja – Saudijske Arabije koja je vodeća zemlja sunitskog islama i Irana, koja je vodeća zemlja šiitskog islama, objašnjava komentator.

„Štete su nanete u odnosima sa arapskim svetom, u odnosu sa saveznicima i taj Izraelski imidž je okrnjen kao nikada do sada“, kaže Jakšić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari