Titanic Tourist Subfoto BETAPHOTO OceanGate Expeditions via AP

Par s Floride koji je tužio vlasnika OceanGatea Stoktona Raša jer je odbio vratiti njihov depozit od 210.000 dolara za obilazak Titanika odustao je od tužbe nakon što je Raš poginuo u smrtonosnoj imploziji podmornice Titan.

Kako prenose američki mediji, Mark i Šaron Hagle podneli su tužbu u februaru tvrdeći da je Raš konstantno otkazivao zaranjanje koje su rezervisali na podmornici Titan još 2018. godine.

Obavestili smo advokate da povuku tužbe

Nakon što je potvrđeno da je Raš poginuo u Titanu bračni par Hagle je saopštio da su „čast, poštovanje i dostojanstvo“ žrtava važniji od njihove tužbe.

„Kao i većina širom sveta gledali smo izveštavanje o Titanu s velikom zabrinutošću i ogromnom količinom tuge i saosećanja za porodice onih koji su izgubili živote“, rekli su Hagleovi u izjavi za Fox35.

„U svetlu ovih tragičnih događaja, obavestili smo naše advokate da povuku sve pravne radnje protiv Stoktona“, navodi se u saopštenju.

Spor Marka i Šaron Hagle s OceanGateom započeo je 2016. kada su potpisali ugovor i uplatili depozit u nadi da će postati među prvim klijentima OceanGatea.

Sredinom 2017. Hagleovi su posumnjali da podmornica, tada poznata kao Cyclops 2, neće biti spremna do planiranog datuma isplovljavanja, navodi se u tužbi podnesenoj u okrugu Orandž.

Sudski podnesak navodi da su se Hagleovi hteli povući iz ekspedicije te su zatražili povrat svog depozita od 20.000 dolara.

Tvrde da ih je Raš posetio u njihovoj kući na Floridi u septembru 2017. kako bi ih uverio da će se putovanje odvijati prema planu.

„Raš nam je opisao što se može očekivati ​​tokom avanture“, tvrdili su oni.

U januaru 2018. par je tvrdio da je bio prisiljen platiti ceo zakup od 210.258 dolara kako bi osigurao dva mesta u Titanu.

Ekspedicije su zatim non-stop otkazivane, a kada su zatražili povrat novca 2019, rečeno im je da moraju pristati na mesta u Titanu 2021.

Hagleovi leteli i na Bezosovoj svemirskoj raketi

Raketa New Shepard Bezosove kompanije Blue Origin na kojoj su bili Hagleovi lansirana je 31. marta iz zapadnog Teksasa.

Hagleovi su bili dvoje od šestoročlane posade na 11-minutnom letu do ruba svemira.

New Shepard je 18.3 metra visoka, u potpunosti autonomna raketa i kapsula, kojom se ne može upravljati unutar vozila. Njome se u potpunosti upravlja računarom.

Tokom putovanja posada nekoliko minuta oseća bestežinsko stanje te može videti zakrivljenost planeta kroz, kako kaže Blue Origin, najveće prozore ikada korišćene u svemirskom saobraćaju.

Raš s još četvoro poginuo u imploziji podmornice

Podsetimo, petoro putnika poginulo je u imploziji podmornice tokom putovanja do olupine Titanika – milijarder Hamiš Harding, pakistanski biznismen Šahzada Dejvud i njegov sin Sulejman, francuski okeanograf i stručnjak za Titanik Paul-Henri Nargeolet te Stokton Raš, osnivač OceanGatea.

Bespilotni podmorski robot poslat s kanadskog broda otkrio je olupinu podmornice u četvrtak ujutro 22. juna na oko 488 metara od pramca vekovima stare olupine, četiri kilometra ispod površine, rekao je kontraadmiral američke Obalne straže Džon Mauger na konferenciji za medije. „Krhotine su u skladu s katastrofalnim gubitkom komore pod pritiskom“, rekao je Mauger.

Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli opisao je imploziju podmornice „tragičnom vešću“ i rekao da britanska vlada podupire pogođene britanske porodice.

Bela kuća je objavila da su porodice poginulih prošle kroz potresno iskušenje u proteklih nekoliko dana te da su u njihovim mislima i molitvama, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari