Američki milijarder Džordž Soroš (92) u ponedeljak je zvanično prepustio svom sinu Aleksandru Sorošu upravljanje finansijskim carstvom koje je, prema procenama, vredno 25 milijardi dolara. „Aleks je to zaslužio“, kazao je otac Džordž u intervjuu za Volstrit žurnal.
Aleksandar (37), po struci diplomirani istoričar, jedno je od petoro Soroševe dece.
On je jedini član porodice u investicionom komitetu za upravljanje Sorošovim fondom, za koje Volstrit žurnal piše da upravlja sa 25 milijardi dolara porodičniog imetka.
Aleksandar je u decembru preuzeo funkciju predsednika Fondacije za otvoreno društvo (OSF), a zadužen je za očev „super PAK” – američki mehanizam za usmeravanje sredstava političkim partijama.
Iako uglavnom dele iste političke stavove, Aleksandar priznaje rekao da je „političniji” od oca i da će voditi kampanju protiv pokušaja Donalda Trampa da se kandiduje za drugi mandat predsednika SAD.
Džorž Soroš je, podsetimo, jedan od najvećih donatora Demokratske stranke u Americi.
„Koliko god bih voleo da ne dajem novac u politiku, sve dok to radi druga strana, i mi ćemo to morati da radimo”, rekao je Soroš mlađi.
Tvrdi da će Fondacija za otvoreno društvo težiti istim ciljevima koju je imala pod njegovim ocem, kao što su sloboda govora, reforma pravosuđa, prava manjina i izbeglica i podrška liberalnim političarima.
Želi, kaže, i da uključi inicijative za pravo na abortus i rodnu jednakost, dok sledi agendu koja je više usredsređena na SAD.
Aleksandar Soroš, a pre svega njegov otac, dobro su poznati u regionalnoj i srpskoj javnosti.
Još od vremena Slobodana Miloševića što je praktikovao i režim Aleksandra Vučića NVO i nerežimski mediji bili su proganjani upravo pod optužbom da su strani plaćenici – „soroševci“.
U avgustu 2016. godine, o čemu je pisao nedeljnik Vreme, grupa američkih „haktivista“ (hakera i aktivista), koji čine organizaciju „DC Leaks“, objavila je više od 2.500 fajlova i na stotine internih dokumenta Soroševe organizacije Open Society Foundations (OFS).
Dva meseca ranije, „DC Leaks“ je objavila više desetina dokumenata koji govore o strateškim planovima ove organizacije.
U oba ova „curenja“ isplivali su i dokumenti koji govore o donacijama koje je Soroševa organizacija realizovala u Srbiji.
Među primaocima ovih donacija nalaze se uglavnom nevladine organizacije, udruženja građana i mediji.
Osim medija i NVO, na „procurelom“ spisku nalaze se i poverenik za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Društvo sudija Srbije, Univerzitet Singidunum – Fakultet za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA), kao i Arhitektonski fakultet u Beogradu.
Za posmatrani period od 2010. do 2014. Soroševa fondacija je dala ukupno 379,4 miliona dinara, 111.513 evra i 17.716 dolara – sve zajedno nešto više od 393 miliona dinara, pisalo je, između ostalog, Vreme.
Prošla su vremena, međutim, kada su sa naslovnih strana provladinih medija u Srbiji, kada je reč o Sorošima, izbijali naslovi poput „Soroš, Kandićka i Rokfeler hoće da nam uvale patku!“, „Soroš za haos u Srbiji dao skoro 4 miliona evra“ , „Soroš hoće rat u Srbiji“, „Soroš i USAID udaraju na Srbiju“, „Hrvati buše Srbiju po nalogu Soroša“…
Danas je srpski predsednik Aleksandar Vučić prijatelj mladom Aleksandru Sorošu.
Edi Rama je „brat“ Aleksandru Sorošu.
Tako ga Soroš mlađi od milošta oslovljava.
Poslednji put su se sreli 1.juna ove godine.
With my brother @ediramaal in #Bratislava, Edi is the beacon of regional stability in the Western Balkans, and a good neighbor to all, he deserves more credit for this. Thanks for all you do for #Albania, #Europe, and the transatlantic alliance my brother. 🇦🇱🇪🇺 pic.twitter.com/WW3D8xfXbV
— Alex Soros (@AlexanderSoros) June 1, 2023
„Sa mojim bratom Edijem Ramom u Bratislavi. Edi je svetionik regionalne stabilnosti na Zapadnom Balkanu, i dobar sused svima. Hvala vam za sve što radite za Albaniju, Evropu i transatlantski savez, brate moj“, napisao je Aleksandar Soroš na svom Tviter nalogu.
Always great to be welcomed back to Albania by my brother from another @ediramaal ! 🇦🇱 pic.twitter.com/nIYa25a7bx
— Alex Soros (@AlexanderSoros) May 21, 2023
Za Soroša mlađeg Vučić igra konstruktivnu ulogu u održanju stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana. Zahvalan je Vučiću na podršci koju ta nevladina organizacija ima u Srbiji, saopštio je kabinet predsednika nakon njihovog susreta pre neku godinu.
Sa dvojcem Rama-Vučić Aleksandar Soroš se često sastaje.
Kao i sa srpskom premijerkom Anom Brnabić i makedonskim premijerom Dmitrom Kovačevskim.
With @DKovachevski, PM of N. Macedonia waiting for @ediramaal who is no longer waiting for Godot. Europe’s credibility in the W. Balkans is on the line if it allows N. Macedonia’s leaders to be hurt at home for the sacrifices, unlike any other, to join the European Union. 🇲🇰🇪🇺 pic.twitter.com/T9f6jcDRuG
— Alex Soros (@AlexanderSoros) May 31, 2023
U januaru se sastao sa odlazećim crnogorskim premijerom Dritanom Abazovićem.
Good discussion with my friend @DritanAbazovic, Montenegro’s prime minister, who stressed the importance of the transatlantic alliance and not losing ground on regional cooperation. 🇲🇪#wef23#Davos @wef pic.twitter.com/9u6JPOTKHp
— Alex Soros (@AlexanderSoros) January 18, 2023
Soroševa PR služba redovno ih taguje na slikama na društvenim mrežama.
U regionalnoj javnosti vlada uverenje da je Aleksandar Soroš, većinu svoje aktivnosti poslednjih godina posvetio obilazeći pojedine regionalne lidere u korist projekta Open Balkan, koji je nekad nosio naziv mini Šengen.
Kosovski list Gazeta expres pre neku godinu eksluzivno je objavio da se domogao dokumenta koji otkriva poreklo inicijative poznate kao „Balkanski mini Šengen“, ideje koju Srbija, Severna Makedonija i Albanija pokušavaju da sprovedu.
Kosovo se, pisao je list, opire toj ideji jer su principi sporazuma na štetu državnih interesa.
Na osnovu ovog dokumenta, iza ideje stoji Fondacija za otvoreno društvo milijardera Džordža Soroša.
Ideju je u pismu potpisala Viktorija Nuland, bivša visoka zvaničnica američkog Stejt departmenta, a Aleksandar Soroš, sin slavnog milijardera, navodno je pogurao projekat.
Gazeta ekspres je došla do dokumenta koji pokazuje da inicijativu koju promovišu albanski premijer Edi Rama, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Severne Makedonije Zoran Zaev ne sponzorišu SAD ili EU, već da je pokrenuo milijarder.
Sjedinjene Države navodno podržavaju ovu ideju samo u principu, ali, kako su naveli američki zvaničnici, samo ako je inicijativa inkluzivna.
U dokumentu se dalje ističe da su intenzivne pripreme za implementaciju ovog projekta počele u septembru 2019. navodeći sastanke Nulandove i Soroša u Tirani, Beogradu i Skoplju.
Kako je Rama bio domaćin regionalnim liderima, u Tirani je navodno boravio Aleksandar Soroš, koji je poslednjih nekoliko meseci bio uključen u „šatl diplomatiju“ u regionu, leteći iz Beograda, Prištine i Skoplja.
Kosovo je odbilo poziv da prisustvuje sastanku u Tirani a tadašnji kosovski predsednik Hašim Tači je u objavi na Fejsbuku rekao da je učešće Kosova u tom formatu besmisleno s obzirom na to da Srbija i BiH odbijaju da priznaju Kosovo kao nezavisnu državu i podsetio da Srbija nastavlja da podriva napore na konsolidaciji kosovske državnosti.
Aleksandar Soroš je stava da inicijativa Open Balkan može da pomogne rešavanju dugostrajnih spoorova regionalne sporove.
„Da, Otvoreni Balkan bi mogao da postane deo Berlinskog procesa, iako možda nema potrebe da se takav dogovor formalizuje. Fleksibilnost Otvorenog Balkana takođe bi mogla da omogući rešavanje dugotrajnih sporova“, rekao je Soroš prošle godine za Demostat.
Nasuprot nalazima relevantnih stručnjaka, Soroš mlađi smatra da je Open Balkan komplementaran sa Berlinskim procesom i da je „pogrešno smatrati da su u nekakvoj koliziji“.
Prošle godine u Ohridu na samitu Open Balkana za centralnim stolom na večeri među liderima Zapadnog Balkana – Rame, Dritana Abazovića, Vučića i Kovačevskog – sedeo je i Aleks Soroš, kako ga često zovu.
Aleksandar je često u društvu moćnih osoba, kao što su američki predsednik Džozef Bajden i kanadski premijer Džastin Trudo.
Fotografije koje svedoče o tome objavljuje na Instagramu.
Na medijske naslovnice je prvi put dospeo 2008. zbog toga što je na društvenim mrežama objavio fotografije sa zabava.
Među tim fotografijama je i ona na kojoj se vidi dok krstari porodičnom jahtom.
Tvrdio je tada da je postao karikatura jer je o njemu izveštavano kao o „partijaneru“.
Već u to vreme počeo je da se bavi dobrotvornim radom, pridruživši se odboru Fonda za otvoreno društvo, što ga je zbližilo sa ocem.
Međutim, i kasnije nisu izostajali novinarski izveštaji o njegovim zabavama kojima su prisustvovale manekenke i NBA igrači.
Aleksandar je tada na Univerzitetu Kalifornija u Berkliju radio na doktoratu na temu „Jevrejski Dioniz: Heine, Niče i politika književnosti“, što se tumači kao intelektualna strana njegove ličnosti.
Zvanični izveštaji pokazuju da je od decembra 2021. godine 17 puta bio u Beloj kući.
U zvaničnoj biografiji stoji da je Soroš mlađi producirao nekoliko filmova, uključujući „Trial by Fire“ i „The Kleptocrats“.
Objavljivao je članke za Guardian, Politico, The Miami Herald, The Sun-Sentinel i The Forward.
Živi na relaciji Berkli, Njujork London.
Aleksandar Soroš je oženjen Suzan Veber Soroš.
Happy Mother’s Day to my day 1! ❤️ pic.twitter.com/EAIoVYDMmi
— Alex Soros (@AlexanderSoros) May 14, 2023
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.