Američki idioti 1Foto: EPA/SHAWN THEW

Pretnja zatvaranjem vlade za Božić koju su izazvali američki šef Skrudž (prim.prev. Ebenezer Skrudž, lik iz „Božićnje priče” sinonim za škrtost) Ilon Mask, Donald Tramp i Džej Di Vens, za dlaku je izbegnuta.

Ipak, vredi razmotriti šta se dogodilo, jer ova epizoda savršeno nagoveštava nefunkcionalno upravljanje koje čeka Sjedinjene Države (i svet) kada Tramp preuzme dužnost u januaru.

Uoči isteka roka 20. decembra za usvajanje zakona kojim bi savezna vlada ostala finansijski obezbeđena, rukovodstvo Predstavničkog doma i Senata SAD je došlo do kompromisa koji im kupuje još tri meseca.

Nijedna strana nije bila posebno zadovoljna dogovorom, ali su svi mogli da žive sa njim. Imali su dovoljan broj glasova a štab predsednika Džoa Bajdena bio je voljan da ga stavi pred njim na potpis.

Ali onda je Mask poludeo, podstakao „odgovor“ na predlog zakona o prekidu sa „lažnim i pogrešnim tvrdnjama“, kako je to preneo Politico, i podstakao „republikance na pomamu sa više od 100 objava na X“.

Među njegovim netačnostima bilo je i to što će se nacrtom finansirati razvoj biološkog oružja, dok bi se u stvari finansirale laboratorije u kojima bi se svaka buduća kuga mogla obuzdati i proučavati.

(Ne treba zaboraviti da kovid-19 nije bio ni približno toliko zarazan ili smrtonosan kao, recimo, ebola. Ne možemo računati da ćemo sledeći put biti te sreće).

Američki idioti 2
Foto: Wikipedia/Džejms Bredford DeLong

Mask je, takođe, lažno tvrdio da će svaki član Kongresa dobiti povećanje plate od 40 odsto, dok je u stvari predviđeno povećanje troškova života od 3,8 odsto bez obzira na račun koji se razmatra.

Prema Masku, predlog zakona je sadržao subvenciju od tri milijarde dolara za novi stadion za Vašington Komanderse (NFL fudbal), dok bi u stvari preneo lokaciju RFK stadiona – gde nijedan NFL tim ne igra niti planira da igra – u Vašington da bi mesto moglo biti preuređeno.

Ovo su samo neke od mnogih Maskovih laži.

Bile su jasne kao dan, a ipak je Mask uspeo da zastraši republikance svojim obećanjem da „svaki član Predstavničkog doma ili Senata koji glasa za ovaj nečuveni zakon o potrošnji zaslužuje da bude izglasan za dve godine!“

Umesto da istaknu da Mask ne zna o čemu priča, republikanci su se svrstali sa njim u red.

Prema onome što su predstavnici republikanaca izjavljivali ujutro 18. decembra, Tramp nije imao problema sa zakonom.

Ipak, tog popodneva, on i Vens su prešli u ofanzivu, nazivajući republikance u Kongresu „glupima i nesposobnima“ jer su „dozvolili da naša zemlja dostigne plafon duga 2025.“

Sada, kako su naveli, moraju da usvoje „privremeni zakon o finansiranju BEZ POKLANJANJA DEMOKRATA u kombinaciji sa povećanjem granice duga. Sve drugo je izdaja naše zemlje“.

U svakom slučaju, od 19. decembra, demokratsko rukovodstvo u Predstavničkom domu više nije znalo ko je na čelu i s kim treba da pregovaraju.

Da li je Majk Džonson zaista predsednik Predstavničkog doma, upitao je Džejmi Raskin, „Ili je to Donald Tramp? Ili Elon Mask? Ili neko drugi?“ (Zapravo, senator Rand Pol je predložio ideju da Mask bude predsednik Predstavničkog doma.)

Na kraju, Džonson i lider manjine u Predstavničkom domu Hakim Džefris sklopili su dogovor u poslednjem trenutku koji uključuje značajne političke ustupke demokratama i bez povećanja granice duga, što je rezultat koji je predstavljao politički poraz za Trampa, Maska i Vensa.

Ali njih neće biti briga, jer ih se politika ne tiče. Tramp i predstojeća republikanska većina u Kongresu znaju da imaju vatrenu podršku pretežno slabo informisanih ili potpuno dezinformisanih birača.

A ti glasači neće mariti (ili čak znati) da je više demokrata nego republikanaca glasalo za zakon (što je navelo Maska da pita: „Da li je ovo zakon republikanaca ili demokrata?“).

Takvo je stanje američke politike i upravljanja danas koje sada kanališe performativni stil profesionalnog rvanja.

Osnovna demokratska petlja odlučivanja u kojoj birači biraju nosioce funkcija koji osmišljavaju politike sa efektima koji utiču na ishod narednih izbora sada je potpuno prekinuta.

Biće posledica, međutim, i nije sasvim jasno da li su ih Tramp, Mask i Vens uračunali to u svoju računicu.

Kao što Pol Krugman ističe, „od izbora, finansijska tržišta su očigledno smatrala da Tramp neće ispuniti mnogo toga što je obećao tokom kampanje zanemarujući katastrofalne posledice koje bi usledile“ od trgovinskih ratova, masovnih deportacija i slično.

Neopravdano „zatvaranje vlade kao odgovor na potpuno netačne tvrdnje o tome šta se nalazi u bezopasnoj kratkoročnoj meri finansiranja sugeriše da su trgovci dezinformacijama na visokom nivou samopouzdanja“.

Da li bi republikanski zakonodavci mogli da povrate sposobnost da komuniciraju sa sopstvenom političkom bazom?

Da li bi demokrate mogle da osvoje trajnu i značajnu zakonodavnu većinu na izborima za Kongres 2026. godine? Sve je moguće, ali ne kladim se na to.

Postoji svakako mnogo razloga da se očekuje da će američka federalna vlada, koja je uglavnom u lošem stanju, naneti ogromnu štetu zemlji – a Tramp još nije ni preuzeo funkciju.

Autor je bivši zamenik pomoćnika američkog ministra finansija, profesor je ekonomije na Kalifornijskom univerzitetu u Berkliju i autor knjige „Slouching Towards Utopia: An Economic History of the Twentieth Century“ (Basic Books, 2022).

Copyright: Project Syndicate, 2024.
www.project-syndicate.org

Danas ima eksluzivno pravo objavljivanja u Srbiji

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari