Odlaganje ili otkazivanje Bregzita predstavljalo bi „kobno“ kršenje poverenja glasača i bilo bi gore nego napuštanje Evropske unije bez ikakvog sporazuma, upozorio je britanski sekretar za međunarodni razvoj Lijam Foks.
On je rekao da članovi parlamenta koji se zalažu za odlaganje zapravo žele da obustave Bregzit, kao i da je to „najgori ishod“ trenutne situacije.
Članovi britanskog parlamenta predlažu alternativne planove za sporazum koji je premijerka Tereza Mej postigla sa EU, uključujući i produžetak roka za izlazak iz bloka, koji je prethodno dogovoren za 29. mart. Ali premijerka tvrdi da je „pravi način“ da se isključi mogućnost Bregzita bez sporazuma taj da se podrži njen dogovor. Velika Britanija bi trebalo da izađe iz EU 29. marta bez obzira na to da li se došlo do sporazuma ili ne. Odluku o izlasku je podržalo 52 odsto glasača na referendumu u junu 2016, dok je 48 odsto glasalo protiv.
Foks kaže da bi članovi parlamenta trebalo da razmisle i o „političkim posledicama“ odlaganja Bregzita, a ne samo o „kratkoročnim ekonomskim posledicama“. „Nema sumnje da je izlazak sa sporazumom i svođenje na najmanju meru svih poremećaja kako za Veliku Britaniju tako i za naše trgovinske partnere iz EU u našem najboljem interesu. Ali mislim da bi najgori ishod bio da parlament, koji je obećao da će poštovati rezultate referenduma, promeni mišljenje i kaže da neće to učiniti“, rekao je Foks.
Bivši ministar finansija DŽordž Ozborn, ključni igrač u kampanji za ostanak u EU u vreme referenduma, kaže da odlaganje izlaska Velike Britanije iz EU sada nije „najverovatnija“ opcija. Govoreći za Bi-Bi-Si u Davosu Ozborn je upozorio da mogućnost izlaska bez sporazuma znači „pištolj uperen u glavu britanske ekonomije“. „Ruski rulet je igra koju nikada ne bi trebalo da igrate zato što su šanse jedan prema šest da će metak završiti u vašoj glavi“, rekao je on. Ozborn, koga je Mej otpustila kada je postala premijerka posle referenduma, kaže da je njegov naslednik Filip Hamond „razumno“ rekao britanskim kompanijama da izlazak iz EU bez sporazuma nije opcija. „Ali mi to sada treba da čujemo i od britanske premijerke“, zaključio je Ozborn.
Da bi bio pomeren rok za izlazak Velike Britanije iz EU, to treba da odobre preostalih 27 zemalja članica. U utorak će članovi britanskog parlamenta glasati o novim predlozima Tereze Mej za Bregzit, pošto su odbacili njen prvobitni plan sa rekordnih 230 glasova protiv.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.