Bregzit košta Veliku Britaniju 100 milijardi funti godišnje zbog izgubljene proizvodnje, navode stručnjaci i procenjuju da bi britanski BDP bio četiri odsto veći da je Britanija ostala u Evropskoj uniji, prenosi Tanjug.
Efekti Bregzita obuhvataju sve, od poslovnih investicija do mogućnosti kompanija da zaposle radnike, objavio je Blumberg povodom treće godišnjice odvajanja Velike Britanije i Evropske unije. Kako je navedeno, poslovna ulaganja su sve slabija, a nedostatak radne snage sve je akutniji problem.
Ekonomisti Ana Andrade i Dan Hanson smatraju da je privreda četiri odsto slabija nego što bi mogla biti, pri čemu poslovne investicije značajno zaostaju i da je manjak radnika u EU sve veći.
Čin ekonomskog samopovređivanja
„Da li je Velika Britanija izvršila čin ekonomskog samopovređivanja kada je glasala za izlazak iz EU 2016. godine? Dosadašnji dokazi i dalje sugerišu da jeste“, izjavili su Andrade i Hanson. Dodaju i da je glavni zaključak da je raskid sa jedinstvenim tržištem Unije možda uticao na britansku ekonomiju brže nego što se očekivalo.
Kao što je navedeno, podaci osporavaju tvrdnje premijera Rišija Sunaka da je Bregzit „ogromna prilika“ za Veliku Britaniju koja počinje da se materijalizuje, jer okončanje njenog saveza sa EU omogućava Velikoj Britaniji da stvori slobodne luke za jačanje trgovine i reformu pravila o finansijskim uslugama u korist banaka u londonskom Sitiju, prenosi Aldžazira.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.