Predlog Vladimira Putina iznet na samitu u Kazanju da se BRIKS (BRICS) pretvori u antizapadnu koaliciju koja bi mogla oslabiti globalnu hegemoniju dolara nije izazvao entuzijazam među ključnim članicama bloka, piše Moskovski tajms (The Moscow Times).
Indija je, naročito, izrazila svoje neslaganje prema ideji transformacije BRIKS-a u „antiameričku organizaciju“, gde bi Rusija i Kina zauzele vodeće pozicije.
Nju Delhi se takođe protivi daljem širenju BRIKS-a, kojem se prošle godine pridružilo šest novih zemalja i a još desetine, uključujući globalne odmetničke države poput Mjanmara ili Avganistana zatražile su prijem.
Stav Indije dele Brazil i Južna Afrika, rekli su indijski zvaničnici upoznati sa situacijom za Bloomberg.
Ujedinjeni Arapski Emirati takođe ne podržavaju ideju da članstvo u bloku znači protivljenje Zapadu.
Predstavnici UAE naglasili su da njihova zemlja ima dobre odnose sa Zapadom, uključujući i Sjedinjene Države, i da članstvo u BRIKS-u ne smatraju opozicijom zapadnim državama.
Na samitu BRIKS-a u utorak u Kazanju, koji je Kremlj opisao kao „najznačajniji spoljnopolitički događaj“ ikada održan u Rusiji, Putin je svojim kolegama ponudio alternativu međunarodnom platnom sistemu Zapada, preneo je u odvojenom tekstu The Moscow Times.
Zamisao Kremlja je da se povežu banke i centralne banke zemalja članica organizacije kako bi obavljale transakcije, zaobilazeći dolar, čija vrednost, kako je Putin tvrdio, „opada“ i gubi poverenje zbog američke politike sankcija.
Međutim, sastanak ministara finansija i guvernera centralnih banaka BRIKS-a, koji je održan u Moskvi uoči samita u Kazanju, zemlje bloka su ignorisale: Kina, Indija i Južna Afrika poslale su svoje zamenike i niže zvaničnike umesto ministara.
Čak i Kina, koja je postala najveći trgovinski partner Rusije od invazije na Ukrajinu, smatra da je Putinova ideja o plaćanju zaobilaženjem dolara previše ambiciozna, kaže Vang Jivej, direktor Centra za evropske studije na Univerzitetu Renmin u Pekingu.
„Za razliku od Rusije, druge zemlje BRIKS-a nisu pod zapadnim sankcijama i nemaju direktnu motivaciju da preoblikuju globalni finansijski poredak“, kazao je.
Još 2022. godine, Putin je predložio da BRIKS stvori sopstvenu rezervnu valutu kako bi okončao „diktat“ dolara, koji i dalje čini više od polovine svih plaćanja u svetu.
Ali nije bilo moguće ubediti njegove kolege u BRIKS-u.
Projekat „nije zreo“, zemlje „nisu spremne za to“, priznao je Putin na sastanku sa novinarima iz zemalja bloka uoči otvaranja samita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.