Države članice BRIKS-a usvojile deklaraciju: Šta su glavne stavke ovog dokumenta? 1Foto: EPA-EFE/ALEXANDER NEMENOV / POOL

Samit BRIKS-a se nastavlja u Kazanju. Drugog dana događaja, lideri zemalja članica asocijacije održali su sastanke u uskom i proširenom formatu, a usvojili su i zajedničku deklaraciju, prenose RIA Novosti. 

Deklaracija je zbog grada u kojem se održava nazvana Kazanjska deklaracija koja će, najavio je Vladimir Putin, biti distribuirana u UN.

„Imate li primedbi ili komentara na ovu deklaraciju?“, upitao je ruski lider posle sastanka u proširenom formatu: „Ako nema, onda predlažem da se deklaracija smatra prihvaćenom“.

„Želeo bih da napomenem da planiramo da objavimo Kazanjsku deklaraciju samita BRIKS-a kao naš zajednički zajednički dokument“, rekao je Putin, sumirajući sastanak proširenog samita, prenosi TASS.

U dokumentu su sumirani rezultati ruskog predsedavanja ove godine i istaknuti prioriteti za budućnost.

Kako prenosi RT, glavne stavke dekleracije su:

* Zemlje BRIKS-a istakle su predloge o posredovanju za mirno rešavanje ukrajinskog sukoba kroz dijalog;
* Lidera država članica pozdravljaju upotrebu nacionalnih valuta u finansijskim transakcijama;
* Zemlje BRIKS-a založile su se za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru;
* Izražena je zabrinutost zbog negativnog uticaja nezakonitih sankcija na globalnu ekonomiju;
* Zemlje su pozvale na veće učešće najmanje razvijenih zemalja, posebno iz Afrike, u globalnim procesima;
* Takođe, zemlje BRIKS-a pozdravljaju značajan interes zemalja Globalnog juga prema asocijaciji;
* Izražena je zabrinutost zbog eskalacije nasilja i pogoršanja humanitarne krize u Sudanu i pozvano je na prekid vatre;
* Potvrđena je posvećenost multilateralizmu i očuvanju centralne uloge UN u međunarodnom sistemu;
* Zemlje BRIKS-a ističu značaj proširenja saradnje zasnovane na zajedničkim interesima i dalje izgradnje strateškog partnerstva;
* Istaknuta je važnost nastavka implementacije strategije ekonomskog partnerstva do 2025. godine u svim oblastima;
* Potvrđena je podrška sveobuhvatnoj reformi UN, uključujući Savet bezbednosti, radi povećanja njihove reprezentativnosti;
* Istaknuto je protivljenje jednostranim merama koje se uvode pod izgovorom borbe protiv klimatskih promena;
* Zemlje su osudile napade na zaposlene u UN i pretnje njihovoj bezbednosti i pozvale Izrael da odmah prekine takva dejstva;
* Zemlje pozdravljaju uspostavljanje prelaznog predsedničkog saveta Haitija i stvaranje izbornog veća za rešavanje krize;
* Zemlje BRIKS-a podržavaju prijem Palestine kao punopravne članice UN.

Nakon svih događaja u Kazanju, predsednik Rusije će održati završnu konferenciju za štampu, piše ruska agencija.

Podseća se da je jučerašnji dan bio posvećen uglavnom bilateralnim razgovorima: Putin je razgovarao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, indijskim premijerom Narendrom Modijem, predsednicima Južne Afrike i Egipta Kirilom Ramaphosom i Abdelom Fatahom al-Sisijem, kao i sa šeficom Nove razvojne banke BRICS-a Dilmom Rusev.

Zatim su gosti prisustvovali koncertu i nastavili komunikaciju na neformalnom ručku.

Danas je predviđena diskusija članica BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika, Iran, Egipat, Etiopija i UAE).

Glavni teme su produbljivanje finansijske saradnje i dalje širenje organizacije.

„Naravno, bilo bi pogrešno ignorisati neviđeni interes zemalja globalnog juga i istoka za jačanje kontakata sa BRIKS-om“, naglasio je Putin u svom uvodnom obraćanju.

Više od 30 država već je izrazilo želju za saradnjom u ovom ili onom obliku.

Međutim, ravnoteža je ovde važna – ne treba dozvoliti da se efikasnost organizacije smanji.

„Države članice naše asocijacije imaju zaista ogroman politički, ekonomski, naučni, tehnološki i ljudski potencijal. U isto vreme, ujedinjuju nas zajedničke vrednosti i pogled na svet“, rekao je ruski predsednik.

„BRIKS uključuje zemlje istomišljenika, suverene zemlje koje predstavljaju različite kontinente, razvojne modele, religije, izvorne civilizacije i kulture“.

Kurs ka dobrosusedstvu, uzajamno razmatranje interesa je posebno važan sada, kada se „dešavaju istinski kardinalne promene, proces formiranja multipolarnog sveta je u toku“.

Si Đinping je takođe pozvao na pridržavanje koncepta multilateralizma, uzimajući u obzir mišljenje zemalja globalnog juga. I Modi je potvrdio svoju spremnost za interakciju sa zainteresovanim državama.

Putin se, pišu RIA Novosti, kao i obično okrenuo kvantitativnim pokazateljima.

„I oni su impresivni. Udeo zemalja BRIKS-a u pogledu pariteta kupovne moći do kraja 2024. godine iznosiće 36,7 odsto, što pouzdano premašuje udeo zemalja Grupe sedam“, rekao je predsednik Rusije.

Centri ekonomske aktivnosti sada se pomeraju ka tržištima u razvoju. A u zapadnim zemljama teret duga se povećava.

„Formira se multipolarni model, koji pokreće novi talas rasta, pre svega na račun globalnog juga i istoka, i, naravno, država BRIKS-a“, zaključio je Putin.

Rusija ima niz predloga za dalji razvoj. Među njima: stvaranje investicione platforme BRIKS-a, otvaranje berze žitarica i odvojene platforme za plemenite metale i dijamante.

Na marginama samita se detaljno raspravljalo o situaciji na Bliskom istoku – o tome je govorio egipatski predsednik. I šef Irana je zatražio od zemalja BRIKS-a da iskoriste sve mogućnosti da osiguraju poštovanje prava Palestinaca.

Dotakli su se  i Ukrajine.

„Kina, Brazil i zemlje globalnog juga stvorile su grupu ‘prijatelji mira’.  Važno je promovisati deeskalaciju što je pre moguće na osnovu principa sprečavanja širenja sukoba na treće strane, kao i uzdržavanja od eskalacije neprijateljstava i dodavanja ulja na vatru“, navedeno je.

„BRIKS bi trebalo da postane efikasnije sredstvo za obezbeđivanje globalne bezbednosti“, naglasio je južnoafrički predsednik.

Šefica Nove razvojne banke, Dilma Rusev, pripisao je činjenicu da se dolar koristi kao oružje faktorima nestabilnosti.

„Zaista, vidimo da je to tako“, složio se Putin s njom. „U stvari, mislim da je ovo velika greška onih koji to rade.“

Podsetio je Putin da Rusija ne napušta dolar, već je prisiljena da traži alternative. Zato što je igranje po eksterno nametnutim pravilima prepuno rizika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari