Britanac uhapšen u Španiji jer je navodno pomagao ruskom oligarhu da izbegne sankcije 1Foto:EPA-EFE/VICENTE ROSO (arhiva)

Britanac koga američke vlasti traže zbog navodnog pomaganja ruskom oligarhu da izbegne sankcije u vezi sa njegovom jahtom vrednom 73 miliona funti uhapšen je u Španiji.

Britanac, kog je Ministarstvo pravde SAD imenovalo Ričardom Mastersom (52), optužen je za omogućavanje šeme izbegavanja sankcija i pranja novca u koju je uključen Tango, luksuzna jahta dugačka više od 70 metara koja pripada Viktoru Vekselbergu, ruskom oligarhu pod američkim sankcijama koji je saradnik Vladimira Putina.

Još jedan biznismen, Vladislav Osipov, 51, ruski državljanin, takođe je optužen u SAD, ali je i dalje na slobodi.

Vekselberg, osnivač ruskog energetskog konglomerata, bio je na meti američkih sankcija od 2018. godine.

Civilna policija Španije saopštila je da je britanski državljanin uhapšen na madridskom aerodromu Barahas u zajedničkoj operaciji sa FBI i Istragom za unutrašnju bezbednost. SAD su zatražile od Španije da uhapsi Mastersa u cilju njegovog izručenja, prenosi Gardijan.

„Uhapšeni britanski državljanin je vlasnik i administrator trgovačke kompanije sa sedištem na Majorci koja nudi usluge održavanja i administrativne usluge za čamce“, saopštila je Guardia Civil.

„Među njegovim klijentima je i jedan ruski državljanin kome je zabranjeno da posluje na američkim tržištima i sa američkim finansijskim preduzećima. Predmetnu jahtu koristili su pomenuti ruski državljanin i njegova porodica.

Policija je dodala da se smatra da su osumnjičeni i njegova kompanija zaradili čak 800.000 evra za brigu o oligarhovoj jahti.

„Nakon što je Vekselberg sankcionisan u aprilu 2018, Mastersova kompanija je preuzela upravljanje Tangom i udružila se sa drugima da izbegne sankcije SAD“, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva pravde.

„Prema optužnici, između ostalog, Masters je osmislio šemu korišćenja lažnog imena za jahtu, ‘Fanta’, kako bi od finansijskih institucija sakrio da su plaćanja u američkim dolarima na kraju bila u korist Tanga i Vekselberga. ”

Kao rezultat toga, dodaje se u saopštenju, američke finansijske institucije su obradile „stotine hiljada dolara transakcija“ u vezi sa Tangom koje ne bi bile dozvoljene da su znale za Vekselbergovu umešanost.

Metju Grejvs, američki tužilac okruga Kolumbija, gde su podignute optužbe, rekao je da oni koji pokušavaju da zaobiđu sankcije protiv oligarha koji podržavaju Putinov režim krše zakon SAD.

„Sjedinjene Države neće dozvoliti da se njihove finansijske institucije i osobe manipulišu ili prevare u svrhu koristi onima koji podržavaju ilegalni rat“, dodao je on.

Endrju Adams, direktor radne grupe KleptoCapture odeljenja Ministarstva pravde, rekao je da se Masters morao suočiti sa „posledicama“ svojih postupaka.

„Korporacije i rukovodioci imaju izbor“, rekao je on. „Oni mogu učestvovati u globalnim naporima da se iskoreni korupcija, kršenje sankcija i pranje novca i uživaju u prednostima brze i uspešne saradnje; ili mogu, kao što su navodno činili Osipov i Masters, da pokušaju da sebe i svoje klijente zaklone velom prevare.”

Adams je dodao: „Ovi ljudi su doneli svoje odluke i sada se suočavaju sa posledicama neuspelog pokušaja da profitiraju kroz sofisticirani, transnacionalni zločinački poduhvat, umesto da se suprotstave njemu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari