Britanija je danas kao prva u svetu počela da koristi jeftinu, lako prenosivu vakcinu protiv Kovida-19 farmaceutske firme AstraZeneka i Univerziteta Oksford i tako napravila još jedan korak napred u globalnoj borbi s pandemijom korona virusa.
Pacijent na dijalizi 82-ogodišnji Brajan Pinker prvi je dobio vakcinu koju mu je dala glavna bolničarka u Oksfordskoj univerzitetskoj bolnici, prenosi agencija AP.
Više od pola miliona doza vakcine spremno je za upotrebu, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).
Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) primenjuje od 8. decembra vakcinu američkog Fajzera i nemačkog BioNTeka sa kojom se vakcinišu zaposleni u zdravstvu i korisnici i zaposleni u staračkim domovima.
Vakcina Oksforda i AstraZeneke povećava arsenal za vakcinisanje i jeftinija je i lakša za upotrebu pošto nije potrebno da se čuva i vrlo hladnim uslovima kao Fajzerova vakcina.
Ministar zdravlja Met Henkok je opisao to kao ključni trenutak u britanskoj borbi protiv virusa pošto će vakcine zaustaviti infekcije i na kraju dozvoliti ukidanje restrikcija.
On je pozvao sve da nastave da primenjuju socijalno distanciranje i druge mere vezane za suzbijanje virusa da bi se smanjio broj zaraženih i zaštitili ljudi koje vole.
Šest bolničkih grupa u Oksfordu, Londonu, Saseksu, Lankaširu i Vorikširu će početi davanje vakcine AstraZeneke i Oksforda od danas, sa 530.000 doza spremnih za upotrebu, gde će se prvih nekoliko dana pratiti moguće loše reakcije.
Tokom ove nedelje će biti otvorene stotine novih mesta za vakcinisanje u bolnicama i lokalnim lekarskim ordinacijama, da se pridruže više od 700 lokacija koje su već u funkciji, javila je zdravstvena služba Engleske.
Menjajući praksu u SAD i drugim zemljama Britanija sada planira da daje drugu dozu obe vakcine za 12 nedelja od prve vakcine umesto u roku od 21 dan, da bi se vakcinisao što veći broj stanovnika što je pre moguće.
Zamenik šefa za medicinska pitanja Džonata Van-Tam rekao je juče da je ta odluka ispravna za zemlju u celini.
Međutim britanski premijer Boris Džonson upozorio je da kratkoročno Britance možda čeka uvodjenje strožih mera.
Džonson je rekao da će regionalne restrikcije u Engleskoj verovatno postati oštrije pošto se zemlja bori da kontroliše novi, brzošireći soj virusa.
Juče je potvrđeno više od 50.000 novozaraženih u Velikoj Britaniji, šesti uzastopni dan, zbog čega su Laburisti pozvali da se uvede treće po redu nacionalno zatvaranje u Engleskoj.
Severna Irska i Vels trenutno imaju svoje zatvaranje dok će škotski ministri danas da se sastanu i da razmotre nove mere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.