Ukoliko ne bude išla u korak sa svojim neprijateljima sposobnost britanske vojske da odgovori na pretnje biće znatno narušena, kaže se, između ostalog, u govoru šefa britanskog generalštaba Nika Kartera, u trenutku kada kruže spekulacije o potencijalnim novim smanjenjima za vojsku, prenosi Gardijan.
Ovakvo upozorenje usledilo je nakon prošlogodišnjih velikih vojnih vežbi Rusije u kojima je simulirala napade širom Severne Evrope od Kalinjingrada do Litvanije.
U današnjem govoru u kraljevskom Institutu za odbranu i bezbednosne studije, Karter je, između ostalog, govorio o ruskim mogućnostima sajber ratovanja. Spomenuo je i sposobnost ruske vojske za napad raketama dugog dometa. Iako ruske snage trenutno intervenišu u Siriji, 26 raketa raspoređeno je u krugu od 1.500 kilometara. Naglasio je i da Rusija gradi sve agresivnije ekspedicione snage koje poseduju kapacitete koje britanska armija tek treba da dostigne. Stoga su, po rečima Kartera, potencijalne vojne pretnje Britaniji na pragu Evrope. „Međudržavna konkurencija sada koristi nove i integrisane načine i moramo biti spremni da se nosimo sa tim. Pretnje sa kojima se suočavamo nisu hiljade milja daleko već su na pragu Evrope. Videli smo kako se sajber rat može voditi na bojnom polju i remetiti normalan život ljudi, mi u Britaniji nismo imuni na to. Sajber ratovanje je odgovornost i britanske Agencije za nadgledanje i Ministarstva odbrane“, naveo je Karter.
Premijerka Tereza Mej prošle godine je kazala da je Rusija organizovala „održivu kampanju sajber špijunaže i remećenja drugih država“. Bivši admiral kraljevske mornarice Kris Peri naveo je da britanska vojska zaostaje daleko iza ruskih sposobnosti u domenu vojske. U izjavi za radio Bi-Bi-Si on je istakao da u „kvalitativnom smislu britanska vojska stoji vrlo loše, bilo da je reč o vojsci, mornarici ili vazduhoplovnim snagama protiv aktuelnih ruskih sposobnosti“. „Plašim se da kažem da se svet menja, on se kreće. Rusi i Kinezi trenutno razvijaju sposobnosti sa kojima mi ne možemo da se suočimo“.
Stručna javnost procenjuje da je Karterov govor podstaknut strahom od dubokih rezova u domenu oružanih snaga Britanije jer je „ministarstvo odbrane crna rupa u budžetu zemlje“. Ipak, retkost je za jednog vojnog šefa da ovako javno i očigledno apeluje na dodatne novčane svote za vojsku. Ipak, on to radi po direktivi sekretara za odbranu Gavina Vilijamsona, koji je i odobrio Karterov govor, prenosi britanski servis.
U analizi Bi-Bi-Sija navodi se da je realnost da se Britanija nikada neće suočiti sama sa pretnjom kao što je Rusija, jer je deo NATO-a. Iako je država ključna članica Alijanse, istina je da je jedan deo britanskog arsenala zastareo. Dok Rusija razvija nove tenkove Armata, Čelendžer 2 britanske vojske nije modernizovan već 20 godina i takoreći drži se u naftalinu. Kopneni britanski protivraketni sistemi takođe su zastareli i ne mogu da pariraju ruskim. Ipak, čini se da je perspektiva eventualnog direktnog vojnog sukoba sa Rusijom vrlo daleka, kako se navodi. Za sada najviše brinu sajber napadi i dezinformacije.
Britanske oružane snage sada su najmanje još od perioda Napoleonovih ratova. Veličina vojske je smanjenja sa više od 100.000 na 82.000 od 2010. Pojedini poslanici pozvali su na povećanje izdvajanja za odbranu od tri odsto BDP u odnosu na trenutnih dva odsto u skladu sa uputstvima koja važe za sve članice NATO. Američki i evropski vojni šefovi veruju da je mogućnost za potencijalnu rusku invaziju na baltičke države ili negde drugde u Istočnoj Evropi malo verovatna u bliskoj budućnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.