Britanski Gardijan: Rat razara Gazu, odrasli i deca podjednako očekuju svoju smrt 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Ne možemo i ne smemo da skrenemo pogled sa onoga što se dešava u Gazi. Polovina njenog stanovništva je proterana sa severa nemilosrdnim bombardovanjem; sada su napadi Izraelskih odbrambenih snaga na jug pojačani i na desetine tenkova je ušlo, piše Gardijan u uredničkom komentaru.

Odrasli i deca podjednako očekuju svoju smrt. Prema palestinskim zvaničnicima, u Gazi je već ubijeno više od 15.900 ljudi, od kojih su velika većina žena i dece.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu naložio je vojsci da deluje sa „sve većom snagom“ u potrazi za Hamasom, dok je stanovništvo saterano u ćošak u još očajnijim uslovima nego pre primirja – gladno, iscrpljeno, ožalošćeno i traumatizovano.

Gardijan: Nema gde da se ide

IDF kaže da je njihova briga za civile vidljiva u naredbama za evakuaciju.

Ali, nema gde da se ide: „Sigurna mesta nemaju vodu, sanitarije, često ionako nisu bezbedna… Nisu bezbedne ni bolnice, nisu bezbedna ni skloništa“, kazao je Džejms Elder, portparol Unicefa, u ponedeljak.

SAD, koje plaćaju oko petinu izraelskog budžeta za odbranu, sve su tuplje u javnom i privatnom pogledu, što odražava rastuće nezadovoljstvo među demokratama.

Potpredsednica Kamala Haris upozorila je da je „previše nevinih Palestinaca ubijeno“. Američki ministar odbrane, Lojd Ostin, to je objasnio u smislu sopstvenih interesa Izraela: „Ako oterate civilno stanovništvo u naručje neprijatelja, taktičku pobedu zamenjujete strateškim porazom“.

Ali iako je Džozef Bajden opisao uslovljavanje kao „vredno razmišljanja“, zvaničnici njegove administracije su brzo prekinuli dalju diskusiju.

SAD bi možda mogle da uspore dopunjavanje zaliha granata.

Britanski Gardijan: Rat razara Gazu, odrasli i deca podjednako očekuju svoju smrt 2
foto: Shutterstock/Piotr Swat

Ali izgleda da je Netanjahu uveren da administracija zapravo neće iskoristiti sve svoje poluge. Izrael navodno planira „veoma dug rat“ koji se proteže do 2024. i još uvek nema plan za ono što sledi.

Ipak, iako se čini da patnji Gaze nema kraja, moramo pogledati i širu sliku. Kancelarija UN za ljudska prava je prošlog meseca upozorila na „alarmantan i hitan“ snimak na Zapadnoj obali.


Sve veći broj racija izraelskih snaga i napada naseljenika od 7. oktobra ubio je sve veći broj Palestinaca, uključujući decu, i proterao ih iz svojih domova.

Nasilje je već bilo na višem nivou nego što je bilo više od 15 godina.

Hamas je prošlog četvrtka preuzeo odgovornost za ubistvo trojice Izraelaca na autobuskoj stanici u zapadnom Jerusalimu.

U Crvenom moru tokom vikenda, SAD su izvestile da je jedan od njihovih razarača oborio dve bespilotne letelice dok su dolazile u pomoć trima komercijalnim brodovima koji su bili na udaru jemenske Huti milicije, iako nije jasno da li je i sam ratni brod bio gađan.

Činilo se da je ovo bio najznačajniji od napada Huta koje podržava Iran u toj oblasti od 7. oktobra, uglavnom na izraelske ciljeve.

SAD su svoje glavno dostignuće u prihvatanju Izraela (i slanju dva nosača aviona u region) smatrale sprečavanjem nekontrolisane eskalacije između Izraela i Hezbolaha i na kraju njegovog pokrovitelja, Irana.

Iako su Huti daleko manje zabrinuti za Izrael, a prvobitni strahovi od regionalnog požara su splasnuli, incident naglašava tekući rizik od širenja sukoba.

Ovaj rat koji još nije obuzdan razara Gazu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari