Šta piše britanski Miror o poseti Šolca: Sve veća autokratija Vučića, litijum treba i Nemačkoj i EU 1foto FoNet Milica Vučković

Nemački kancelar Olaf Šolc pohvalio je preliminarni sporazum između Srbije i Evropske unije, potpisan u petak, koji bi mogao da otvori put kontroverznom iskopavanju litijuma.

Ovaj projekat bi, biše britanski Mirror, potencijalno mogao da umanji oslanjanje Evrope na Kinu, uprkos snažnom protivljenju ekologa i opozicionih grupa.

Šolc je bio prisutan na „kritičnom samitu o sirovinama“ u srpskoj prestonici gde je potpisan memorandum o razumevanju između EU i Vlade Srbije.

Sporazum navodi „strateško partnerstvo“ o održivim sirovinama, lancima snabdevanja baterijama i električnim vozilima.

Nakon ceremonije potpisivanja, on je izjavio da je „ovo važan evropski projekat“, ističući njegovu neophodnost da Evropa „ostane suverena u svetu koji se menja i da ne zavisi od drugih, zbog čega treba otkriti nove izvore sirovina“.

„Drago mi je da je odluka doneta“, rekao je Šolc. „Priznajem, ova odluka je zahtevala hrabrost, ali je doneta u pravom trenutku“, dodao je Šolc.

Nemačka, najveći evropski proizvođač automobila, nastoji da obezbedi litijum za svoje proizvođače električnih vozila dok se Evropska unija bori sa smanjenjem svoje zavisnosti od uvoza iz Kine.

Litijum je ključna komponenta u proizvodnji baterija za električna vozila. Trenutno, Kina ima dominantnu poziciju u lancu snabdevanja litijum-jonskim baterijama.

Šolc je izrazio podršku projektu rekavši: „Ovo je projekat koji je dobar jer će se razvijati na ekološki kompatibilan način i dobar jer stvara ekonomsku aktivnost i prosperitet tamo gde je svetska istorija omogućila da se sirovine zakopaju u zemlju, a mi je sada vadimo“.

Ranije ovog meseca, Ustavni sud Srbije poništio je prethodnu odluku o otkazivanju rudarskog projekta vrednog 2,4 milijarde dolara koji je pokrenuo britansko-australijski rudar Rio Tinto u dolini Jadra u zapadnoj Srbiji, za koji se veruje da je najveće otkriće litijuma u ​​Evropi.

Odluka Vlade Srbije da obustavi planove iskopavanja usledila je posle masovnih protesta u Beogradu i drugim delovima Srbije 2021. godine, gde su hiljade blokirale glavne puteve i mostove u suprotnosti sa planovima Rio Tinta zbog potencijalnih rizika po životnu sredinu.

Ovi protesti su do sada bili najznačajniji izazov sve autokratskijoj vladavini predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

U petak je snažno prisustvo policije sprečilo grupe demonstranata da priđu zgradi vlade u novom beogradskom okrugu, gde je održana ceremonija potpisivanja.

Vučić je naveo da će se otkopavanje litijuma nastaviti samo ako proizvođači automobila i akumulatora u Nemačkoj i drugim zemljama EU osnivaju fabrike u Srbiji, a ne direktno izvoze sirovine u te zemlje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari