Zašto se britanski premijer sastao sa Trampom, ali ne i sa Kamalom Haris? 1Foto: EPA-EFE/CHRIS RATCLIFFE / POOL

Britanski premijer Kir Starmer sastao se sa Donaldom Trampom na večeri u Njujorku koja je trajala dva sata, piše Gardijan, u pokušaju da uspostavi dobar odnos sa republikanskim predsedničkim kandidatom.

Premijera Britanije pratio je njegov ministar spoljnih poslova Dejvid Lami, koji je Trampa 2018. opisao kao simpatizera neonacista ali je od tada rekao da će sarađivati sa njim na funkciji.

Pretpostavlja se da su Starmer i Tramp razgovarali o dugogodišnjem prijateljstvu i partnerstvu između Ujedinjenog Kraljevstva i SAD.

Premijer, koji boravi u Njujorku na Generalnoj skupštini UN, nije uspeo da zakaže sastanak sa demokratskom nadom Kamalom Haris, koja se nalazi u Vašingtonu.

Pre sastanka, Starmer je rekao novinarima: „Rekao sam više puta da želim da upoznam oba kandidata. Sada imamo priliku da upoznamo Trampa, što je dobro. Očigledno, i dalje želim da razgovaram sa Haris.

Ali znate, uobičajeni dnevni izazovi, ali dobro je što je ovaj sada popravljen“.

„Verujem“, dodao je, „u lične odnose na međunarodnoj sceni. Mislim da je zaista važno da znate ko je vaš kolega u bilo kojoj zemlji i da ih poznajete, znate, lično, da ih upoznate lično“.

Starmerov sastanak usledio je samo nekoliko sati nakon što je bivši američki predsednik održao podužu konferenciju za novinare upozorivši da je došlo do „masovne invazije“ i „iznenadne, zagušljive poplave“ miliona ilegalnih imigranata u SAD koju je izazvala njegova rivalka Haris, koja se ranije srela sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Beloj kući.

Haris je na sastanku sugerisala da Trampov pristup ruskom ratu predstavlja predaju.

Tramp je o Starmeru rekao: „Zapravo mislim da je veoma fin. Trčao je sjajnu trku, odlično je prošao. Veoma je rano, ali on je popularan“.

Upitan o Najdželu Faražu, lideru partije Reform UK, Tramp je rekao: „Mislim da je Najdžel sjajan, poznajem ga dugo vremena. I on je imao sjajne izbore, pokupio je mnogo mesta, više mesta nego što mu je zapravo bilo dozvoljeno.

Priznali su da je pobedio, ali iz nekog razloga imate čudan sistem tamo, možda ćete ih pobediti, ali ih ne dobijate. Najdžel je fantastična osoba“.

Pre sastanka, premijer je održao govor na Generalnoj skupštini UN gde je svetskim liderima poručio da će Britanija pristupiti međunarodnim odnosima sa manje „paternalizma“ nego ranije, dok će više slušati i manje govoriti.

Takođe je zamolio Izrael i Hezbolah da se povuku sa ivice šireg rata „koji niko ne može da kontroliše“.

„Pozivam Izrael i Hezbolah: zaustavite nasilje, povucite se sa ivice. Moramo da vidimo trenutni prekid vatre kako bismo obezbedili prostor za diplomatsko rešenje i radimo sa svim partnerima u tom cilju“, rekao je on.

Starmer je odbio da kaže o čemu je razgovarao sa Trampom ali je na insisitiranje novinara na pitanju da li bi Trampovo predsedništvo ostavilo Veliku Britaniju izolovanom na globalnoj sceni, rekao da „poseban odnos“ sa SAD „je iznad onoga ko ima određenu funkciju“.

„Narod SAD će odlučiti koga želi za svog predsednika, a mi ćemo raditi sa onim ko je predsednik, kao što biste očekivali. Neću da spekulišem o tome koja konkretna pitanja mogu biti druga strana izbora.“

Sastanak je usledio nakon što je Anđela Igl, ministarka unutrašnjih poslova, rizikovala da potkopa diplomatske napore broj 10 sa Trampom rekavši na marginalnom događaju na konferenciji Laburističke partije da je njegova retorika ohrabrila rasiste.

Igl je rekla da je Tramp preko društvenih medija pomogao u stvaranju „oštre klime“ protiv migranata.

Upitan da prokomentaripše ovu njenu izjavu u utorak, Trampov portparol je reagovao prezirno, rekavši: „Niko ne zna ko je ova nasumična osoba niti je briga šta izlazi iz njenih usta. Ko je ona i čime se bavi?“

Starmer nije podržao Igl Eagle kada su ga u utorak pitali da li su njene reči tačne.

U svom govoru u UN, Starmer je pozvao na stalno afričko zastupništvo u Savetu bezbednosti UN nakon što je ranije ove nedelje rekao da bi Rusija – jedna od pet stalnih članica – trebalo da se stidi da boravi u zgradi nakon svoje invazije na Ukrajinu.

Starmer je takođe rekao da bi trebalo da bude mesta za Brazil, Indiju, Japan i Nemačku kao stalne članice i više mesta za izabrane članove.

Takođe je upozorio na nivoe sukoba bez presedana u istoriji UN.

„U Gazi, Libanu, Ukrajini, Sudanu, Mjanmaru, Jemenu i šire“, rekao je on.

Premijer je rekao da je rat, nakon 20 godina uspeha u borbi protiv siromaštva, bolesti i lošeg zdravlja, jedan od glavnih razloga zašto je napredak sada zaustavljen, opisujući ga kao „katastrofu koju su napravile ljudske ruke“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari