Britanski premijer: Zlatno doba odnosa sa Kinom je završeno 1Foto: EPA-EFE/JONATHAN HORDLE / ITV

Britanski premijer Riši Sunak rekao je u ponedeljak da je tzv, „zlatna era“ odnosa sa Kinom završena, procenjujući da Kina postaje sve veći izazov britanskim vrednostima i interesima.

 

U svom prvom velikom spoljnopolitičkom govoru, Sunak je rekao da pristup Britanije prema Kini mora postepeno da se menja i da se Peking „svesno takmiči za globalni uticaj koristeći sve poluge državne moći”.

Da se ​​razumemo, takozvana ‘zlatna era’ je završena, zajedno sa naivnom idejom da će trgovina dovesti do društvenih i političkih reformi“, rekao je Sunak u finansijskom okrugu u Londonu, pozivajući se na opis britansko-kineskih odnosa bivšeg ministra finansija Džordža Ozborna 2015. godine, preneo je N1Info.hr.

Deo Konzervativne stranke bio je kritičan prema Sunaku, smatrajući ga manje pronicljivim u Kini od njegove prethodnice Liz Tras. Prošle godine, kada je bio ministar finansija, pozvao je na izbalansiranu strategiju prema Kini kako bi uravnotežila zabrinutost ljudskih prava sa širenjem ekonomskih veza.

Međutim, planirani sastanak Sunaka i kineskog predsednika Sija Đinpinga na ovomesečnom samitu G20 na Baliju je propao, a London je prošle nedelje zabranio kineske bezbednosne kamere na „osetljivim lokacijama” u zgradama vlade.

Shvatamo da Kina predstavlja sistemski izazov našim vrednostima i interesima, izazov koji postaje sve akutniji kako se kreće ka još većem autoritarizmu“, rekao je on, pozivajući se na najavu Bi-Bi-Sija o napadu kineske policije na jedan njihovih novinara. „Naravno, ne možemo jednostavno ignorisati značaj Kine u svetskim poslovima – za globalnu ekonomsku stabilnost ili pitanja poput klimatskih promena. To razumeju i SAD, Kanada, Australija, Japan i mnogi drugi“, naveo je Sunak.

On je rekao da Velika Britanija pod njegovim rukovodstvom neće izabrati „status kvo” i da će se suprotstaviti međunarodnim konkurentima „ne velikom retorikom, već jakim pragmatizmom”.

Što se tiče Ukrajine, on je rekao da će vlada nastaviti da pomaže Kijevu u vojsci sledeće godine, zadržavajući snažnu podršku koju su ponudili bivši premijeri Boris Džonson i Liz Tras.

Dakle, ne sumnjajte, bićemo sa Ukrajinom koliko god bude potrebno. Održaćemo ili povećati našu vojnu pomoć sledeće godine. I pružićemo novu podršku PVO“, istakao je on.

U septembru je Velika Britanija objavila da je drugi najveći vojni donator Ukrajini posle Sjedinjenih Država, sa pomoći od 2,8 milijardi dolara ove godine. Sunak je rekao da Velika Britanija mora da zauzme isti dugoročni pristup kao i njeni protivnici i konkurenti, kao što su Rusija i Kina.

Suočeni sa ovim izazovima, kratkoročnost ili puste želje neće biti dovoljni. Ne možemo zavisiti od hladnoratovskih argumenata ili pristupa, ili puke sentimentalnosti o prošlosti”, poručio je britanski premijer.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari