Visoki sud Londona ocenio je kao „legalan“ sporni plan britanske vlade da protera u Ruandu migrante koji su ilegalno došli u Britaniju.
Odluka suda doneta je u trenutku kada je broj migrantskih prelazaka preko Lamanša veći nego ikad.
„Sud je zaključio da je legalno za britansku vladu da organizuje slanje tražilaca azila u Ruandu i da se njihov zahtev za azil razmatra u Ruandi, a ne u Velikoj Britaniji, navodi se u rezimeu presude koju je visoki sud objavio.
Sud je procenio da mere koje predviđa britanska vlada nisu suprotne Konvenciji o izbeglicama.
Vlada Borisa Džonsona zaključila je u aprilu sporazum sa Kigalijem da se u Ruandu proteraju tražioci azila koji su ilegalno stigli u Britaniju. Cilj te politike je da se obeshrabre ilegalni prelasci Lamanša na malim čamcima.
Za sada još niko nije prebačen u Ruandu, prvi let predvidjen u junu bio je otkazan posle odluke Evropskog suda za ljudska prava, ali vlada novog premijera Rišija Sunaka nastavlja tu politiku.
Današnja odluka suda odnosi se na žalbu udruženja za pomoć migrantima, kao što su Care4Calais, Dentention Action i Asylum Aid, kao i sindikata javnih službi PCS.
O tom pitanju se čak izjasnio i Komesarijat UN za izbeglice navodeći da „u Ruandi ne postoje minimalne potrebe pravednog i pouzdanog sistema azila“ i da takva jedna politika vodi ka ozbiljnim rizicima kršenja Konvencije UN o satusu izbeglica.
Konzervativnoj britanskoj vladi je jedan od prioriteta borba protiv ilegalne imigracije, što je bilo jedno od obećanja Bregzita. Ali nikad više migranata ne prelazi Lamanš na malim čamcima.
Od početka godine 45.000 migranata stiglo je na engleske obale u odnosu na 28.526 u 2021. godini. Četiri migranta medju kojima i jedan adolescent stradali su u pokušaju prelaska 14. decembra, nešto više od godinu dana od smrti 27 osoba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.