Britanski Tajms: Novi svetski poredak, u čijem će centru biti Kina, sada je nerealan zbog kineske oholosti 1Si Điping Foto: EPA-EFE/NYEIN CHAN NAING

Novi svetski poredak, u čijem će centru biti Kina, sada je nerealan jer je kineska oholost stvorila brojna ranjiva mesta koja pružaju dovoljno mogućnosti za liberalne demokratije da uzvrate, ukoliko su spremne i imaju dovoljno samopouzdanja da ostvare svoje interese, piše britanski Tajms.

Globalno gledano, Kina se sve više udaljava od hvalisavog obećanja da će ovo biti „kineski vek“, što je 2015. godine motivisalo tadašnjeg premijera Velike Britanije Dejvida Kamerona da od te zemlje pokuša da napravi najboljeg prijatelja Kine na zapadu, prenosi Demostat pisanje britanskog lista.

Glavni kineski instrument za kupovinu uticaja u svetu je inicijativa „Pojas i put“, a Tajms navodi da je inicijativa prožeta „mutnim“ projektima i da najsiromašnije zemlje opterećuje dugovima.

Ocenjuju da je inicijativa deo neokolonijalnog poduhvata i oruđe koje Peking koristi da oblikuje svet po svom i prinudi druge zemlje da podrže njihove interese.

Istraživačka grupa AidData identifikovala je 13.427 projekata vrednih 843 milijarde dolara u 165 zemalja u periodu od 18 godina.

U očima mnogih Kineza, legitimitet Komunističke partije leži u njenoj moći da obezbedi rast i stabilnost u Kini, što je sada pod znakom pitanja.

Predsednik Si Đinping želi još jedan mandat, što bi mu otvorilo put da vlada doživotno i ujedno ga učinilo najmoćnijim liderom Kine posle Mao Cedunga. Si je, međutim, tokom svoje vladavine stvorio mnogo neprijatelja i ima sve brojniju opoziciju.

Kineski „balon nekretnina“ puca posle dve decenije pomahnitale gradnje, kada su širom zemlje nicali gradovi duhova, koji su imali sve elemente urbanog života, osim ljudi.

Prema nekim procenama, Kina ima 65 miliona praznih stanova, ukazuje Tajms.

Nezaposlenost mladih u Kini je izuzetno velika, jer svaka peta osoba starosti od 16 do 24 godine nema posao.

Bruto domaći proizvod je u periodu od aprila do juna porastao za 0,4 odsto u odnosu na prošlu godinu, što pokazuje da su dani dvocifrenog rasta odavno prošli.

Kineska Komunistička partija nije oklevala da iskoristi investicije, trgovinu i pristup tržištu kao sredstva prinude.

Ruska invazija na Ukrajinu sada je jasan pokazatelj da se ne treba osloniti ni na jednu represivnu zemlju sa agresivnim globalnim ambicijama.

Tajms ocenjuje da je izazov za Zapad to što Kina, koja više nije na vrhuncu, može biti još opasnija i manje predvidiva.

Komunistička partija koju vodi Si postala je instrument ratobornog etničkog nacionalizma sa istaknutim kultom vođe i mračnim i paranoičnim pogledom na svet.

Više od tri decenije, Peking je uspešno tupio zapadnu moć brojnim sredstvima meke moći, bez ratovanja, ali sada je i Kina ranjiva.

Velika Britanija i njeni saveznici osnovali su međunarodne infrastrukturne fondove vredne više milijardi dolara sa ciljem da se suprotstave ekonomskom uticaju Pekinga u siromašnijim zemljama, zaključuje Tajms.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari