Hiljade ukrajinske dece prisilno je deportovano u Belorusiju – ratni zločin u koji bi mogao da bude umešan predsednik Aleksandar Lukašenko, piše eksluzivno britanski Telegraf.
Procenjuje se da je oko 2.150 ukrajinske dece uzrasta od šest godina odvedeno u najmanje četiri kampa u Belorusiji od septembra 2022, a očekuje se da će taj broj dostići 3.000 do jeseni ove godine. Neka od starije dece su navodno prošli vojnu obuku.
Dokazi koji povezuju ove zločine sa Lukašenkom i drugim beloruskim zvaničnicima dostavljeni su Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), otkriva Telegraf.
„Želimo da pokažemo svetu da je takva aktivnost koju je organizovao upravo Lukašenko ratni zločin“, rekao je Pavel Latuška, šef opozicione grupe Nacionalno antikrizno upravljanje, koja je podnela optužbe.
„Smatramo da je Lukašenko glavni pojedinac odgovoran za prisilno raseljavanje ove dece u Belorusiju… on je direktno dao uputstva o organizovanju finansiranja ovih procesa“, naveo je Latuška.
Međunarodni krivični sud u Hagu već je u martu podigao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i Marije Lvove-Belove, ruske komesarke za prava deteta zbog navodne prisilne deportacije hiljada ukrajinske dece u Rusiju.
Istraga MKS-a bi se sada mogla proširiti i uključiti Lukašenka i druge beloruske zvaničnike. Iz suda je poručeno da su procenili primljene informacije i da su „dužni da zaštite poverljivost“ takve komunikacije.
Pre nekoliko nedelja Lukašenko, koga opisuju kao poslednjeg evropskog diktatora, sklopio je dogovor sa ruskim predsednikom da primi Vagnerove borce koji su predvodili pobunu protiv Kremlja.
Lukašenko, za koga se sve više veruje da je marionetski vođa ruske vazalne države, takođe je ovog meseca preuzeo isporuku ruskih taktičkih nuklearnih bojevih glava kao dalju pretnju Evropi i Zapadu.
Moskva je počela sistematski da prevozi decu iz Ukrajine u Rusiju u nedeljama pre nego što je izvršila invaziju krajem februara 2022, napominje Telegraf.
Praksa je nastavljena i ukrajinska vlada sada procenjuje da je više od 19.500 dece nasilno premešteno od strane ruskih vlasti.
Samo 361 od njih je vraćeno u Ukrajinu, rekla je za Telegraf Darja Herasimčuk, komesarka ukrajinskog predsednika za prava deteta.
U Ukrajini je podneto više od 100 krivičnih postupaka u vezi sa nezakonitom prinudnom deportacijom dece, uključujući Belorusiju i Rusiju, saopštilo je ukrajinsko glavno tužilaštvo.
Navodnu ukrajinsku siročad Rusija „evakuiše“ iz istočne Ukrajine u logore. Neka od te dece potom bivaju „usvojena“ u ruske porodice. Ostalu decu šalju u „kampove za odmor“ da se nikada ne vrate.
Veruje se da su neka deca zadržana u Belorusiji poslata u Rusiju, uključujući i krajnje istočne krajeve zemlje, skoro 4.000 kilometara daleko od Ukrajine.
Ukrajinska deca na putu do Belorusiji obično prolaze kroz Rostov na Donu, ruski grad dva sata od ukrajinske granice – odakle je Jevgenij Prigožin, šef Vagnera, nedavno pokrenuo svoju oružanu pobunu.
Odatle se vozom prebacuju do Minska, glavnog grada Belorusije, a zatim autobusima do raznih objekata, uključujući najmanje četiri lokacije koje su identifikovali istraživači i advokati za ljudska prava.
Kampovi izgubljene dece
Jedan dokument u koji je Telegraf imao uvid potpisao je Dmitrij Mezencev, predsednik rusko-beloruskog tela i bivši ruski ambasador u Belorusiji. U njemu piše da se zahteva saradnja između beloruskih i ruskih državnih železnica u organizaciji „transporta dece Donbasa na rehabilitaciju u bratsku Belorusiju“.
Dokument je MKS-u kao dokaz dostavila Nacionalna antikrizna uprava, kojom upravlja grupa prognanika koji se protive beloruskoj vladi.
Organizacija je takođe dostavila i druge materijale, uključujući izveštaje beloruskih državnih medija u kojima se eksplicitno navodi kretanje dece po nalogu Lukašenka.
Tri „kampa“ nalaze se u regionu Minska, uključujući sanatorijum Ostrošicki gorodok, nacionalni dečji obrazovni i zdravstveni centar Zubrenok i dečiji kamp Dubrava, u vlasništvu beloruske državne kompanije za proizvodnju đubriva Beloruskali.
Četvrta lokacija je sanatorijum Zlatni pesak u Gomelskoj oblasti.
Porodice koje traže nestalu decu „možda i ne znaju da su njihova deca u Belorusiji“, rekla je Katerina Raševska, pravnica Regionalnog centra za ljudska prava, ukrajinske nevladine organizacije.
Jedan video snimak dostavljen MKS-u kao dokaz pokazuje kako sestre Gruždev, beloruske pop pevačice, razgovaraju sa ukrajinskom decom u logoru za koji se veruje da je Dubrava.
„Da živimo u miru, da Bajden umre, Bože oprosti, da umre i Zelenski, a Putin prosperira i preuzme kontrolu nad celom Ukrajinom“, poručuju sestre desetinama dece koja sede u publici.
Očekuje se da će broj dece koja će biti deportovana u Belorusiju ove jeseni biti veći od 3.000, pokazuju interna dokumenta i izveštaji beloruskih državnih medija.
Rusija kaže da legalno sklanja decu iz opasnosti od rata. Vlasti nude novac da podstaknu roditelje da „usvoje“ ukrajinsku decu.
Telegraf je takođe otkrio da su deca zatočena u logorima u Rusiji primorana na prevaspitanje i batine ako odbiju da se povinuju.
Ukrajinskoj deci se često govori da su Rusi, prisiljavaju ih da nauče rusku himnu, sa njima se razgovara samo na ruskom i uče da osuđuju Ukrajinu pre nego što budu usvojeni.
Bilo je slučajeva, iako retko, da deca prolaze obuku za upotrebu vatrenog oružja i vojnih vozila. Grupa opozicionara Latuške je takođe tvrdila da se deca koja se drže u Belorusiji uče da koriste oružje.
Aktivisti za ljudska prava su istakli zabrinutost u vezi sa ukrajinskim dečacima u kasnim tinejdžerskim godinama – ako napune 18 godina nakon što su prisilno deportovani u Rusiju ili područja pod ruskom okupacijom, oni bi pali u obaveznu starosnu dob za regrutaciju.
„Situacija je veoma opasna za tinejdžere. Ako imaju 17 godina i dečaci su, to je katastrofalno“, rekla je Raševska.
„Nakon 18. godine biće prebačeni kao topovsko meso za ovaj rat. To je ruska strategija“.
Beloruska vlada nije odgovorila na zahtev za komentar. Lukašenko je u junu rekao da je ponudio Putinu da ugosti decu u Belorusiji.
Beloruski lider je rekao da je kontaktirao Putina i da su se dogovorili da finansiraju boravak dece u Belorusiji iz državnog budžeta.
„Tako smo počeli da ih vodimo ovde“, rekao je Lukašenko u utorak. „Pomažemo im da budu dobrog zdravlja i oni odlaze. Oni zapravo ne žele da odu.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.