Grupa od oko 30 britanskih vojnih veterana prešla je danas Lamanš trajektom i došlo do francuske obale Normandije, kao što su to učinili pre 80 godina tokom savezničkog iskrcavanja.
Oni su se pre 80 godina spremali za najveću amfibijsku operaciju svih vremena, ali su se jutros ukrcali na brod sa osmehom na licu da bi prisustvovali ceremoniji 80. godišnjice iskrcavanja i početka Dana D.
Među njima je bio Džon Majns (John Mines) koji sada ima 99 godina. On je Frans presu po dolasku u Normandiju rekao da je zadovoljan što su se savezničke snage žrtvovale da bi drugi u budućnosti imali bolji život.
Majns je imao 19 godina kada je u prvom talasu stigao u Normandiju sa inženjerima zaduženim da očiste mine i druge prepreke sa obala. Majns je tada dobio prvi zadatak kao vojnik, a to je da na jednoj plaži ukloni sve postavljene mine.
„Imao sam mnogo sreće, granata je eksplodirala na metar od mene, a ako te uhvati paljba mitraljeza onda si skroz izrešetan. Jedan moj drug je ubijen čim je nogom kročio na plažu“, ispričao je Majns i dodao da je voda Lamanša odnela mnoge svoje ratne drugove.
Britanske veterane koji su krenuli iz Portsmuta, dočekalo je na francuskoj strani zvuk gajde na obali, a na moru su dva broda uputila pozdrav sirenama. Sirene su se oglasile i sa brodova na obali.
Jedan od organizatora puta rekao je da veteranima treba omogućiti da dođu i na licu mesta odaju poštu palim drugovima u Normandiji, a to nasleđe treba prenositi i nikad ne zaboraviti.
Veterani su na polovini puta u more bacili venac cveća, uz zvuke orkestra.
Sa veteranima su došla deca čiji su očevi stradali u Normandiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.