Istraživanjem koje je sproveo Bi-Bi-Si Panorama utvrđeno je da postoje dokazi da je jedna od najvećih britanskih kompanija platila mito bivšem predsedniku Zimbabvea Robertu Mugabeu.
Dokumenti pokazuju da je Britiš Amerikan tobako (BAT) učestvovao u pregovorima da se Mugabeovoj stranci Zanu PF uplati između 300.000 i 500.000 dolara 2013. godine.
Dokumenti otkrivaju i da je BAT plaćao mito na jugu Afrike i koristio nelegalni nadzor kako bi naneo štetu svojim rivalima. U ovoj kompaniji tvrde da su posvećeni najvišim standardima korporacijskog ponašanja.
Mugabeova 37 godina duga vladavina bila je osigurana pomoću izbora koji su obeleženi optužbama za prevaru i nasilje. On je svrgnut sa vlasti 2017, a preminuo je 2019. Vladajuća stranka Zanu PF sada ima novo rukovodstvo.
U zajedničkoj istrazi sa Biroom za istraživačko novinarstvo i Univerzitetom u Batu, Bi-Bi-Si Panorama je pribavio stotine dokumenata koji su procurili u javnost.
U njima se vidi da je BAT finansirao mrežu od blizu 200 tajnih doušnika na jugu afričkog kontinenta. Najveći deo ovog posla bio je poveren privatnoj bezbednosnoj kompaniji pod imenom Forenzička bezbednosna služba (FSS). Ova kompanija je zvanično imala zadatak da se bori protiv crnog tržišta cigareta, ali njeni bivši zaposleni su za Bi-Bi-Si rekli da su kršili zakon kako bi sabotirali BAT-ove rivale.
Interni dokumenti su pokazali da je u jednoj od operacija zaposlenima u FSS bilo naređeno da zatvore tri fabrike cigareta kojima su upravljali BAT-ovi konkurenti u Zimbabveu.
Osim toga, FSS je platio jednoj loklanoj firmi da sprovodi nadzor u fabrici duvana Savana tobako, ali je to otkriveno i tri direktora ove firme su optužena u vezi sa ilegalnim nadzorom.
Nakon tih hapšenja, tadašnji predsednik Robert Mugabe održao je govor u kojem je osudio njihove postupke i navodnu umešanost BAT-a.
Međutim, Bi-Bi-Si Panorama je otkrio da su, iza scene, oni koji su pod ugovorom radili za BAT zapravo bili u kontaktu sa zimbabveanskim zvaničnicima.
Čovek koji je bio poslat da pregovara, a tražio je da ostane anoniman, rekao je za Panoramu da je dao mito brojnim vladinim zvaničnicima kako bi osigurao da se održi sastanak na kojem će se razgovarati o ovom slučaju.
“Bilo je jasno da oni očekuju lepe, debele koverte pune novčanica”, rekao je on.
Dokumenti u koje je Bi-Bi-Si imao uvid potvrđuju da je njemu u te svrhe dato oko 12.000 dolara u loklanoj valuti, kao i da je novac za mito obezbedio BAT.
U jednom tadašnjem internom dopisu navodi se da bi donacije mogle da pomognu Mugabeovoj stranci na predstojećim predsedničkim izborima, kao i da bi iznos trebalo da bude između 300.000 i 500.000 dolara.
U dokumentima se ne navodi da li je mito na kraju plaćeno, ali tri izvora su za Panoramu potvrdila da su u BAT-u znali za uslove ovog dogovora. U BAT-u su odbili da odgovore na pitanja Panorame o isplatama u Zimbabveu, ali nisu porekli da su platili mito Robertu Mugabeu.
FSS je radio za BAT u Africi između 2000. i 2016.
Dokazi ukazuju na to da su oni davali mito zvaničnicima i pripadnicima policije, kao i da je BAT obezbedio pristup informacijama sa policijske mreže kamera, koje je koristio da špijunira svoje rivale.
FSS je prisluškivao telefone BAT-ovih takmaca, postavljao uređaje za praćenje na njihova vozila za dostavu i podmićivao osoblje zarad informacija.
Dokumenti ukazuju da su neki od zaposlenih na višim funkcijama u sedištu BAT u Londonu lično regrutovali i plaćali neke od doušnika koji su radili u konkurentskim fabrikama.
BAT-ovi advokati kažu da ove navodne optužbe nisu nove i da nije nezakonito plaćati izvorima za prikupljanje informacija o kriminalnom ponašanju. Oni dodaju da kompanija odbacuje optužbe da su bilo kakvi koraci preduzeti u cilju uticaja na zakonite aktivnosti legitimnih konkurenata ili za sticanje komercijalne prednosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.