“COVID efekat” doveo je do smanjenja nasilja jer su zajednice ostale zaključane u pandemiji korona virusa.
Broj civila ubijenih eksplozivnim oružjem u sukobima širom sveta u 2020. godini manji je za približno dve trećine u poređenju s prethodnim godinama, a polovina žrtava registrovana je u prva dva meseca, piše u godišnjem izveštaju londonske neprofitne organizacije Airwars.
Iz ove organizacije ističu da je mogući “COVID efekat” doveo do smanjenja nasilja jer su zajednice ostale zaključane u pandemiji.
Uticaj su imali i drugi faktori.
Primirja u Siriji i Libiji imala su znatan učinak na smanjenje broja civilnih žrtava.
Sjedinjene Američke Države značajno su smanjile broj ciljanih napada u Jemenu, dok su protivterorističke akcije u Somaliji nastavljene visokim tempom, kaže se u izveštaju.
U međuvremenu, ograničene vojne operacije Turske nastavljene su u Siriji i Iraku, ponekad s tvrdnjama o civilnim žrtvama.
Izveštaji o američkim akcijama naglo su opali drugu godinu zaredom, bez poznatih napada u Libiji i Pakistanu i znatno manji broj u Jemenu, Iraku i Siriji.
Procenjuje se da je u poslednjoj godini mandata Donalda Trampa izvedeno 1.000 napada SAD-a, u odnosu na oko 13.000 tokom poslednje godine u kancelariji predsednika Baraka Obame.
Tekst preuzet sa balkans.aljazeera.net
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.