nemačka zastavaFoto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Ogromne količine lišća se nakupljaju u bašti i na trotoarima u jesen. Njihovo uklanjanje je obavezno. Ali za mnoge bi to moglo biti skupo ako se ne pridržavate pravila.

Ovo morate imati na umu kada uklanjate listove:

Iako je jesen trenutno blaga, ostavlja jasan trag: lišće je svuda po trotoarima i baštama. Ako želite da uklonite listove duvaljkom za lišće, budite oprezni, prenosi zagrebački N1.

Ako lišće nepravilno uklanjate usisivačem za lišće ili duvaljkom, rizikujete visoke kazne, piše Feniks, prenosi N1. Duvaljke za lišće prave veliku buku i stoga su dozvoljene da se koriste samo u određenim vremenima na osnovu Federalnog zakona o kontroli emisija.

Iako moćni duvači lišća rade svoj posao pouzdano i brzo, oni proizvode ogromnu buku do 110 decibela. Zbog toga postoje stroga pravila za njihovu upotrebu.

Oni su utvrđeni Uredbom o zaštiti od buke opreme i mašina koju je usvojio Evropski parlament. Na primer, u svakoj saveznoj državi radnim danima je dozvoljeno da se koriste samo duvači lišća. Vreme upotrebe je takođe ograničeno.

Snažni duvači lišća mogu se koristiti samo u određeno vreme radnim danima od 9 do 13 časova i od 15 do 17 časova.

Kazna do 50.000 evra – zašto ne smete da uveče uklanjate lišće iz bašte?

Ko ne poštuje ovaj propis i izaziva buku od duvaljke za lišće može da očekuje visoku kaznu do 50.000 evra. Tačne kazne određuju opštine.

Alternativa su stoga duvaljke za lišće sa CE oznakom u skladu sa Uredbom br. 1980/2000 Evropskog parlamenta (EC ekološki sertifikat). Imaju električni pogon i stoga su tiši.

Ali čak i duvaljke sa EC sertifikatom za zaštitu životne sredine mogu se koristiti samo u sledećim vremenskim intervalima: Radnim danima od 7 do 20 časova.

Važno: Opštine na lokalnom nivou mogu doneti dodatna pravila u vezi sa bukom koju izazivaju duvači lišća. Pre upotrebe takvog uređaja, uvek treba da se upoznate sa propisima koji važe za vaš grad.

Međutim, gradovi i opštine ovu obavezu mogu preneti na vlasnike nekretnina i kuća. Oni tada moraju da obezbede da ne postoji rizik od nezgoda izazvanih lišćem na trotoaru ispred njihove imovine.

Kršenje ove obaveze može rezultirati sankcijama u skladu sa propisanim kaznama.

Evo pregleda novca u različitim saveznim državama:

Baden-Virtemberg: Kazna do 500 evra.

Berlin: Kazna do 10.000 evra.

Brandenburg: Kazna do 2.500 evra.

Hamburg: Kazna do 50.000 evra.

Meklenburg-Zapadna Pomeranija: Kazna do 1.300 evra.

Donja Saksonija: Kazna do 5.000 evra

Pfalz i Rajna-Palatinat: Kazna do 500 evra.

Sarland: Kazna do 500 evra.

Saksonija: Kazna do 500 evra.

Saksonija-Anhalt: Kazna do 5.000 evra.

Šlezvig-Holštajn: Kazna do 511 evra.

Tiringija: Kazna do 5.000 evra.

Nemački mediji prenose da kazne za nepropisno čišćenje bašte u pojedinim saveznim državama iznose i do 50.000 evra.

Zanemarivanje obaveza čišćenja, ali i korišćenje duvaljke ili usisivača za uklanjanje jesenjeg lišća može biti skupo. P

postoji još jedan razlog zašto bi posebno vlasnici manjih bašta trebalo da razmisle o tome da lišće pometu dobrim starim grabljama – i slažu ih zaštićene živom ogradom u uglu bašte.

S jedne strane, male divlje životinje kao što su ježevi koriste lišće kao sklonište. S druge strane, glasne mašine mogu biti opasne za njih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari