Viši saradnik vašingtonskog Centra za analizu Evropske politike (CEPA) Januš Bugajski ocenio je da u srpskoj politici, u vladi i van nje, postoje elementi koji pokušavaju da podriju nezavisnost Crne Gore ili njeno članstvo u NATO.
„Nažalost, i dalje ima članova srpske elite i crkve koji veruju da Crna Gora pripada Srbiji. To malo liči na ono što Rusija veruje u pogledu Ukrajine. Crna Gora ima svoju nezavisnu crkvu koja nije priznata kao ukrajinska crkva. Međutim, možda će se to dogoditi u bliskoj budućnosti. To ne može da se isključi“, rekao je Bugajski za Glas Amerike.
Bugajski je kazao da Crna Gora, da bi održala svoju nezavisnost, mora da ima sopstvene institucije, a da Srbija s druge strane ne može sebi da prišuti sukob sa Podgoricom, „jer će to podriti njen napredak, i ka Evropskoj uniji i kada je reč o stabilnosti u zemlji“.
Saradnik CEPA je ocenio da Rusija „nije odustala od pokušaja da destabilizuje Crnu Goru“ i da je deo ruske politike „da pokuša da destabilizuje NATO iznutra“.
„I dalje za to može da upotrebi srpski nacionalizam, ovo celo pitanje pravoslavlja. Rusija je pretrpela veliki poraz u Ukrajini i ne želi još jedan kada je reč o Srpskoj pravoslavnoj crkvi, zbog čega je podržava koliko može. To može da uvede i Srbiju i Crnu Goru u nasilje, a posledice neće trpeti Rusija, nego lokalno stanovništvo“, naveo je Bugajski.
Ocenio je da je usvajanje zakona o slobodi veroispovesti „dobar proces“ i da pokazuje da Crna Gora poštuje vladavinu prava, i dodao da je u svakoj postkomunističkoj, bivšoj jugoslovenskoj državi važno da se zna kome pripada imovina.
„To je deo vladavine prava i sistema registracije nekretnina i potencijalne državne imovine, naročito imajući u vidu činjenicu da je Crna Gora prošla kroz toliko mnogo promena država od nezavisnosti pre Prvog svetskog rata. Mislim da bi zemlja trebalo da ima dobar registar o vlasništvu nad tom imovinom. To ne mora da znači da će ta imovina biti oduzeta, ali znači da znamo ko su vlasnici“, rekao je Bugajski.
On je kazao da „neki članovi Srpske pravoslavne crkve preterano reaguju“ i da „moraju da budu oprezni da ne dozvole da radikali i nacionalisti koriste crkvu da podriju crnogorsku državu“.
Bugajski je rekao i da je Venecijanska komisija „veoma kompetentna“ i da crnogorska vlada tokom primene zakona „mora da uzme u obzir stvari na koje je komisija ukazala“.
„Ipak, to ne utiče na činjenicu da ima mnogo imovine koja je oduzeta Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi i nezavisnoj crnogorskoj vladi i da mora da se utvrdi čija je. To ne mora da znači da će ta imovina biti uzeta nazad. Možda nema ni njenih originalnih vlasnika. Ali mora da se utvrdi šta kome pripada“, dodao je Bugajski.
Povodom nedavnih hapšenja novinara u Crnoj Gori, pod optužbama da izazivaju paniku i nerede, Bugajski je rekao da „hapšenje novinara nikada nije dobra ideja, naročito onih koji to zaista jesu“, ali je dodao da „ima nekih ljudi koji se nažalost predstavljaju kao novinari, a u suštini je reč o provokatorima koje su postavile obaveštajne agencije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.