Bugarska glumi "Herkula bez mišića" 1Foto: EPA-EFE/VALDA KALNINA

Bivši šef grčke diplomatije Nikos Kocijas, arhitekta Prespanskog sporazuma, ocenio je da je dogovor Atine i Skoplja o promeni imena bivše jugoslovenske republike postignut jer su, kako kaže, dve strane uspele da izgrade poverenje kroz direktne kontakte i da bi to trebalo da bude lekcija za pregovore Grčke i Turske.

Dakle, „za postizanje dogovora bilo je ključno uspostavljanje poverenja“.

„Prisustvo posrednika u određenim trenucima kada on dobro poznaje temu je neophodno, ali ne tokom celog trajanja pregovora“, naveo je dodajući da posrednik UN Metju Nimic nije prisustvovao u dve trećine pregovora Grčke i Severne Makedonije.

Sa druge strane, kaže, kada pregovaraju direktno, suprotstavljene strane ističu svoja glavna pitanja i zatim istražuju mogu li ih staviti u „pozitivan paket za obe“ strane.

„Kada ispred sebe uvek imate posrednika, nemate uslove za poverenje“, kazao je Kocijas za Euractiv.

On smatra „da Bugarska nije shvatila da je u Severnoj Makedoniji rođena nova nacija sa svojim jezikom i da je delovanje Sofije destabilizujuće“.

Nedavno bugarsko blokiranje evropskih integracija Severne Makedonije, po mišljenju Kocijasa, rezultat je toga što stav Sofije određuje desničarska partija VMRO, koja je koalicioni partner u vladi Bojka Borisova.

„Bugarska nije shvatila da je u Severnoj Makedoniji rođena nova nacija, koja ima svoj jezik. Umesto da poštuje i doprinosi miru i prijateljstvu naroda u regionu, Bugarska deluje na destabilizujući način, pretvarajući se da je Herkul bez mišića“, kazao je Kocijas.

Govoreći o globalnim odnosima, Kocijas je ocenio da je Zapad potcenio uspon Kine i da se centar ravnoteže pomerio sa Atlantika na Pacifik, gde Evropa nema nikakvu ulogu.

„Verujem da su pandemija i kriza američke demokratije, kao što smo videli prethodnih nekoliko dana, pokazali da smo u periodu koji će, ako se Zapad demokratski ne obnovi, istorija prikazivati kao tranziciju od američke hegemonije ka bar dvojnoj američko-kineskoj hegemoniji, i kineskoj hegemoniji na duže staze“, izjavio je Kocijas, jedan od najiskusnijih evropskih analitičara kada je u pitanju Kina.

Grčka bi, prema njegovom mišljenju, mogla da bude most između Zapada i Istoka, pre nego da podlegne zapadnom pritisku da ograniči svoje specijalne odnose sa Kinom.

„Nemci imaju 6.500 kompanija u Kini. Ono što velike sile žele jeste da one odlučuju kada će imati dobre ili loše odnose i da ih manje zemlje slede. Znači da nemaju ulogu, da budu sledbenici. Grčka ne sme to da uradi“, kazao je Kocijas.

Kada je reč o unutrašnjim prilikama u Grčkoj, bivši ministar smatra da vlada Kirijakosa Micotakisa koristi „tiranske“ metode da uguši opozicione glasove.

Ocenio je i da se taktika vladajuće Nove demokratije ipak ne može porediti sa onim što radi premijer Mađarske Viktor Orban, jer, kaže, „Orban ima podršku dve trećine parlamenta i većine naroda“ dok aktuelna grčka vlada nije ni blizu toga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari