Četiri godine pošto je propao prethodni projekat, Bugarska će se suočiti s novim detaljnim ispitivanjem Evropske unije u vezi s ruskim gasovodom.
“Evropska komisija to neće podržati” ako gasovod ne ispuni uslove, rekao je Maroš Šefčovič, potpredsednik Komisije, koji je zadužen za pitanja energetike EU. Ona će “reagovati u okviru svojih ovlašćenja” ako Bugarska potkopa energetsku bezbednost EU, dodao je Šefčovič u izjavi za EUObzerver.
Preko bugarskog 484 kilometra dugog gasovoda je planiran transport ruskog gasa u Evropu Turskim tokom 2. To je poduhvat Rusije, koja takođe gradi gasovod do Nemačke, poznat kao Severni tok 2. Oba gasovoda prolaze kroz zemlje kao što su Poljska i Ukrajina, koje su nekada pripadale ruskoj sferi uticaja.
Region je zbog svega toga manje bezbedan, tvrde analitičari, pošto se na ovaj način Rusiji omogućava da tamo prekine isporuku gasa, a da se transport nesmetano nastavi dalje ka zapadu Evrope. “Nastoji se da se Severnim tokom 2 i proširenim Turskim tokom poveća zavisnost EU od Rusije. To nisu komercijalni projekti, to su politička sredstva i ruske vlasti koriste energiju za … političke ciljeve”, rekao je jedan američki diplomata.
U okviru prethodnog projekta Rusije, koji je bio ambiciozniji od gasovoda Južni tok, trebalo je da se gas iz Rusije transportuje direktno u Bugarsku. Moskva je, međutim, od njega odustala 2014. kada je komisija EU saopštila da se njime krše zakoni jedinstvenog tržišta. Bugarska, čiji su poslanici 30. novembra odobrili projekat povezan s Turskim tokom 2, tek treba da Šefčoviču detaljno predstavi plan.
Ako će se bugarskim gasovodom ruski gas prodavati EU u okviru novog trgovinskog čvorišta s drugim međunarodnim gasom, onda je to “dobrodošao razvoj događaja”. Ali ako se time prosto ‘evakuiše’ gas Turskog toka 2 u države EU, kao što su Austrija ili Italija, onda nije (dobrodošao). Ako se ispostavi da projekat predstavlja jednostavan tranzitni gasovod, on ne može biti deo projekta Balkanskog gasnog čvorišta i Komisija to neće podržati, bez obzira na to da li on ide preko Grčke u Italiju ili preko Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovačke u Austriju”, rekao je Šefčovič. U takvom scenariju, naglasio je, Turski tok 2 i njegov evakuacioni gasovod bi očito bio u konkurenciji s drugim izvorima i rutama gasa koji dolazi u region.
Komisija je ranije finansirala studiju izvodljivosti ideje o Balkanskom gasnom čvorištu. Preko čvorišta u Varni na bugarskoj obali Crnog mora bi moglo da se trguje gasom iz Turskog toka 2, kao i iz dva gasovoda koje podupire EU ka Azerbejdžanu i Izraelu – Južnog gasnog koridora i Ist meda. Preko njega se takođe može trgovati tečnim prirodnim gasom iz Katara i SAD, čime bi se omogućilo “raznolikije, bezbednije snabdevanje” Evrope, rekao je Šefčovič. Komesar EU iz Slovačke je naglasio da Komisija može da podrži samo scenario u kojem se gas Turskog toka prodaje u Balkanskom gasnom čvorištu, a ne transportuje se samo preko tranzitnih gasovoda u zapadnoevropske centre. “Čim postane jasno kako će biti organizovana evakuacija Turskog toka, Komisija će reagovati u okviru svojih ovlašćenja”, rekao je Šafčovič.
Bugarska neće dobiti novac EU za tranzitni gasovod od 1,4 milijarde evra ako ne ispuni uslove, naglasio je on i dodao da neće dobiti ni “zakonsku podršku” EU. “Komisija ne vidi razliku između Turskog toka 2 i njegovih tranzitnih evakuacionih gasovoda ili Severnog toka 2 i njegove kopnene veze Eugal”, rekao je komesar EU.
Eugal je nemački gasovod od 480 kilometara koji treba da poveže Severni tok 2 s centralnom Evropom, koji takođe ne ispunjava uslove podrške EU. Isporuke preko novih ruskih gasovoda i EU veza treba da počnu 2020.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.