Bundestag odbacio obaveznu vakcinaciju u Nemačkoj 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Nemačka za sada neće uvesti obaveznu vakcinaciju, čak ni u mekšoj varijanti koju su posvađani tabori u Bundestagu nekako iskovali u predlog zakona. Predlog opšte obaveze vakcinacije za starije od 60 godina je propao na glasanju u četvrtak.

Poslanici su predlog destilisali kroz mesece žučne rasprave o raznim nacrtima. Na kraju, nije bilo dovoljno za većinsku podršku: za je bilo 296 poslanika, protiv 378, uz devet uzdržanih.

Kancelar Olaf Šolc (Scholz) je želeo da uvede obavezu vakcinisanja kao prepreku beskonačnim talasima pandemije. Nije, međutim, želeo da predlog izradi vladina koalicija, nego je to ostavio Bundestagu i savesti poslanika, dakle bez partijskih naređenja.

Sve i da je pokušao, Šolc bi teško progurao zamisao da uvede obavezu vakcinisanja svim punoletnim građanima zbog žestokog protivljenja liberala (FDP), najmanjeg partnera u koaliciji.

Na glasanje su, posle višesatne rasprave, Šolcovi socijaldemokrati (SPD), Zeleni i FDP jedva izašli sa kompromisnim predlogom i daleko pomerenom starosnom granicom.

Mogućnost da ponude svoj predlog zakona imale su i druge grupacije, ali je nisu iskoristile.

Prema odbačenom predlogu, svaki građanin stariji od 60 godina do 15. oktobra je trebalo da obezbedi potvrdu da je vakcinisan ili da je prezdravio infekciju.

Nevakcinisani od 18 do 59 godina, prema predlogu, trebalo je da prođu obavezno savetovanje o vakcini.

Ministar zdravstva, socijaldemokrata Karl Lauterbah (Lauterbach), nije krio da ga je ishod razočarao. „To je bila važna odluka i borba protiv korone će najesen biti mnogo teža,“ objavio je na Tviteru.

Udruženje nemačkih bolnica je oštro kritikovalo političare. „Sada stojimo usred krša koji su napravile sve partije,“ rekao je predsednik udruženja Gerald Gas (Gaß) za Rajniše post (Rheinische).

Da će tako biti videlo se odranije, dodao je Gas, jer sama vlada nije izradila predlog zakona.

Žaljenje zbog kraha inicijative za obaveznu vakcinaciju izrazilo je i Nemačko udruženje trgovaca. „Sa stanovišta trgovaca, visoka stopa vakcinacije je obećavala … da se najesen ponovo suočimo sa izazovima od prethodne dve godine,“ saopštilo je udruženje.

Slično su reagovale i unija nemačkih poslodavaca, sa „ovo nije dobar dan,“ i druge organizacije. Predsednik društveno-političke organizacije Dojčland (Deutschland) Adolf Bauer je političare pozvao da nastave razgovor o obavenoj vakcini.

Rasprava o obaveznoj vakcinaciji se raspalila mnogo ranije, odmah po pojavi pandemije. Tabore ne određuje politička pripadnost ili simpatije, profesija, godine, niti bilo šta drugo.

Šolc je, po preuzimanju vlasti od Angele Merkel početkom decembra, znatno rašireniju vakcinaciju postavio kao jedan od prioriteta vlade.

Pre zakona, propala je i vladina inicijativa da pogura dobrovoljnu imunizaciju. U Nemačkoj je barem dve doze vakcine primilo najmanje 63,2 miliona ljudi, odnosno 76 odsto stanovništva – ali udeo vakcinisanih odavno stagnira i preobraćenih protivnika je malo.

Razlike koje su onemogućile politički dogovor odavno su se prelile i na nemačko društvo. Protivnici vakcine i pandemijskih mera su celu zimu marširali po gradovima i sučeljavali se sa pobornicima.

U četvrtak u Berlinu, uporedo sa raspravom u Bundestagu, protiv obavezne vakcine kod Brandenburške kapije je bez incidenta demonstriralo nekoliko stotina ljudi.

Nemačka je prošlog meseca naveliko ukinula ograničenje kontakata i druge epidemiološke mere, uprkos uporno snažnoj stopi zaražavanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari