Burkina Faso pod vojnom upravom odbacila je kao „neosnovane optužbe“ izveštaj Human Rights Watch-a (HRW) da su vojnici ubili najmanje 223 seljana u dva napada 25. februara.
„Vlada Burkine Faso snažno odbacuje i osuđuje takve neosnovane optužbe“, rekao je ministar komunikacija Rimtalba Jean Emanuel Ouedraogo u izjavi uveče 27. aprila.
„Ubistva kod Nodina i Soroa dovela su do otvaranja pravne istrage“, rekao je on.
Ministar je izrazio iznenađenje što je „dok je u toku ova istraga radi utvrđivanja činjenica i identifikacije napadača, HRW uspeo da, uz beskrajnu maštu, identifikuje ‘krivce’ i izrekne presudu“.
HRW je masakr opisao kao „jedan od najgorih vojnih zlostavljanja u Burkini Faso od 2015. godine“.
„Ova masovna ubistva… izgleda da su deo široko rasprostranjene vojne kampanje protiv civila optuženih za saradnju sa islamističkim oružanim grupama i mogu predstavljati zločine protiv čovečnosti“, saopštila je grupa sa sedištem u Njujorku 25. aprila.
Prema izjavi zvaničnika Burkine Faso, „medijska kampanja orkestrirana oko ovih optužbi u potpunosti pokazuje neosvećenu nameru… da se diskredituju naše borbene snage“.
„Sve tvrdnje o kršenju i zloupotrebi ljudskih prava prijavljene u okviru borbe protiv terorizma sistematski su predmet istraga“ koje prate vlada i visoki komesar UN za ljudska prava, saopšteno je.
Hunta je 25. aprila suspendovala emitovanje radio mreža Bi-Bi-Sija i Glasa Amerike nakon što su emitovali izveštaj u kojem optužuju vojsku za napade na civile u borbi protiv džihadista.
Zapadnoafrička nacija pod vojnom vlašću bila je zahvaćena džihadističkom pobunom koja je zahvatila i susedni Mali 2015.
Hiljade civila, vojnika i policajaca je ubijeno, dva miliona ljudi je napustilo svoje domove, a gnev u vojsci zbog sve većeg broja žrtava izazvao je dva puča 2022, prenosi RSE.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.