Zalaganjem predsednika Ukrajine Petra Porošenka i Carigradske patrijaršije na čelu sa patrijarhom Vartolomejem, u Kijevu u subotu osnovana nova Ukrajinska pravoslavna crkva, za čijeg je prvog poglavara izbran mitropolit pereslavski i belocertkovski Epifanij Dumenko.
Time se deo Ukrajine duhovno odvojio od Moskve, mada će u ovoj državi, kako je saopšteno iz Moskovske patrijaršije, i dalje delovati kanonska Ukrajinska pravoslavna crkva koja je pod jurisdikcijom Ruske pravoslavne crkve.
Iako RPC i veći deo pravoslavnog sveta ukrajinske poteze Carigrada smatra nekanonskim, carigradski patrijarh Vartolomej, koji nije lično prisustvovao „saboru ujedinjenja“, čestitao je mitropolitu Epifaniju izbor i odmah najavio da će mu tomos o autokefalnosti predati na zajedničkoj liturgiju na Fanaru 6. januara, kad deo pravoslavlja koji je prihvatio gregorijanski kalendar i zapadni hrišćani slave Bogojavljenje.
Pre formiranja nove UPS u Ukrajini su delovale Ukrajinska pravoslavna crkva sa autonomnim statusom u RPC i dve raskolničke ukrajinske crkve – „Kijevska patrijaršija“ i „Ukrajinska autokefalna crkva“, obe kanonski nepriznate u pravoslavnom svetu, uključujući i Carigradsku patrijaršiju. Carigrad je, u senci zaoštravanja rusko-ukrajinskih odnosa zbog Krima, jesenas jednostrano odlučio da povuče tomos iz 1686. kojom je jurisdikciju kad crkvenim Kijevom predao Moskovskoj patrijaršiji.
Iako je većina pomesnih pravoslavnih crkava podržala stav RPC da se ukrajinski problem reši na svepravoslavnom skupu, Carigrad je u dogovoru sa Porošenskom organizovao u subotu „sabor ujedinjenja“ kome su prisustvovali predstavnici Carigradske patrijaršije, dve raskolničke ukrajinske crkve i, prema izveštaju agencija, tri arhijereja zvanične crkve. Poglavar zvanične UPC mitropolit kijevski i sve Ukrajine Onufrije, kao i većina njenih arhijereja, odbio je poziv carigradskog patrijarha Vartolomeja da prisustvuje „saboru ujedinjenja“, uprkos upozorenju da će u protivnom biti kažnjeni lišavanjem čina.
– Ovaj sveti dan ući će u istoriju kao dan osnivanja ujedinjene autokefalne Crkve u Ukrajini. Dan naše konačne nezavisnosti od Rusije. Kakva je to Crkva? To je Crkva bez Putina. Ukrajina više neće ispijati otrov iz moskovskog putira – poručio je Porošenko posle „sabora ujedinjenja“ održanog iza zatvorenih vrata, dok je više hiljada Ukrajinaca okupljenih ispred kijevskog hrama svete Sofije klicalo: „Slava!“
Agencije prenose i da su ukrajinski državni zvaničnici saopštili ime poglavara nove crkve 39. godišnjeg mitropolita Epifanija, za kog se tvrdi da je blizak raskolničkom kijevskom patrijarhu Filaretu, kog je RPC izopštila, a Carigradska patrijaršija jesenas naprasno rehabilitovala. Mitropolit Epifanij malo je poznat ukrajinskoj javnosti. Zapadne agencije javljaju da je rođen kao Sergej Dumenko u okolini Odese na jugu Ukrajine i da je bogoslovsko obrazovanje stekao u Ukrajini i Grčkoj. Za episkopa izbran je 2009, a četiri godine kasnije i za mitropolita. Zadne agencije ističu da je mitropolit Epifanij došao na čelo nove UPC u vreme ratnog stanja proglašenog 26. novembra u deset pograničnih regiona Ukrajine.
Pred novom UPC i Carigradom sad je teži deo zadatka jer po izdavanju tomosa o autokefalnosti o tome treba da budu obaveštene zvanično sve pomesne pravoslavne crkve, kako bi priznale novoosnovanu crkvu. Da li će tu biti dovoljan autoritet carigradskog patrijarha, prvog među jednakima u pravoslavnom svetu, koga pojedini pravoslavni krugovi već prozivaju zbog „istočnog papizma“ – videće se. Autokefalnost je jedno od ultra bolnih pitanja savremenog pravoslavlja, koje je Carigrad u zadnji čas i na svoju ruku 2016. skinuo sa dnevnog reda Kritskog skupa na koji uspeo da okupi celu pravoslavnu ekumenu. Bugarska i Beloruska crkva već su saopštile da neće priznati novu UPC, dok je SPC na nedavnom jesenjem saboru odlučila da neće podržati nekanonske poteze Carigrada u Ukrajini.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.