Čega se Putin plaši? 1Foto: EPA-EFE/VYACHESLAV PROKOFYEV

Kako je zatvorenica Ksenija Karelina, inače balerina, 33-godišnja američko-ruska dvojna državljanka, pretnja po ruskog predsednika Vladimira Putina?

Putin, piše CNN, ovim pokazuje svoj strah. Zašto bi apsolutni vladar nuklearno naoružane sile smatrao potrebnim da zatvori Karelinu?

Vest o hapšenju Kareline u Rusiji zbog izdaje, nakon što je utvrđeno da je skupila 51 dolar za pomoć ukrajinskoj vojsci, šokirala je svet.

Na video snimcima koje je objavila ruska novinska agencija vidi se 32-godišnja Ksenija Karelina koju policajac vodi u sudnicu sa lisicama na rukama i povezanih očiju.

Vest se pojavila otprilike u isto vreme kada je stradao opozicioni lider Aleksej Navaljni u arktičkoj kaznenoj koloniji. Navaljni je bio otvoreno posvećen uvođenju demokratije u Rusiju, razotkrivanju Putinove korupcije i brutalnosti.

Čini se da Putin ne toleriše ni najmanji znak protivljenja, čak i ako je izmišljen.

Više Rusa je uhapšeno jer su držali prazne papire u ranim danima Putinove invazije na Ukrajinu, nakon što su hiljade drugih zatvorene zbog otvorenog protesta protiv ruske agresije.

Karelinin poslodavac kaže da je uhapšena pod optužbom za izdaju. Njen zločin: navodno doniranje 51,80 dolara Razomu, američkoj dobrotvornoj organizaciji koja podržava Ukrajinu.

Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB), naslednica zloglasnog KGB-a, to je potvrdila navodeći da je njen zločin „pružanje finansijske pomoći stranoj državi u aktivnostima usmerenim protiv bezbednosti naše zemlje“.

Ako bude osuđena za izdaju, mogla bi da provede decenije u ruskom zatvoru.

Karelina je postala državljanka SAD 2021. Njen suprug Kris Van Herden rekao je za CNN da je apolitična, da nije gledala vesti i da nema nikakve veze sa ratom. Kupio joj je karte za odlazak u Rusiju kao rođendanski poklon kako bi mogla da vidi svoju 90-godišnju baku, roditelje i mlađu sestru.

Možda se Putin oseća nesigurnijim i postaje sve represivniji prema ruskom narodu, posetiocima, pa čak i prema onima koji su napustili zemlju.

Od autoritarnog lidera koji je nagrizao demokratske norme izgleda da se pretvara u totalitarnog diktatora najopasnije vrste — uplašene vrste.

Bezbednosne snage su hapsile Ruse koji dovode u pitanje rat u Ukrajini, a kamoli Putina. Uhapsili su stotine ljudi koji su želeli da odaju počast Navaljnom, čak i ljude koji su pokušavali da polože cveće u njegovo sećanje.

Neki od najpoznatijih Putinovih kritičara umirali su jedan po jedan. Ruski istražitelji, naravno, nikada ne okrivljuju vladu. Bio je opozicioni lider Boris Njemcov, ubijen u blizini Kremlja.

Bila je novinarka i zagovornica ljudskih prava Ana Politkovskaja, ubijena u liftu svoje stambene zgrade. Tu je Navaljni, čiji je uzrok smrti još uvek nejasan. A ima ih bezbroj drugih. (Kremlj je odbacio navode o umešanosti u sve).

Za građane SAD, uključujući i one koji takođe imaju rusko državljanstvo, zemlja je postala sve opasnija za posetu.

Prema organizaciji za ljudska prava Freedom House, Rusija je postala jedan od najvećih svetskih počinilaca transnacionalne represije. Dok se čini da mnogi Putinovi kritičari umiru u raznim misterioznim okolnostima unutar Rusije, njegovi kritičari takođe dožive svoj kraj u inostranstvu.

Krajem februara, španska policija pronašla je telo Maksima Kuzminova u blizini grada Alikantea. Kuzminov, ruski prebeg, pobegao je u Ukrajinu vojnim helikopterom. On je novinarima rekao da se protivio ratu.

Španski obaveštajci rekli su lokalnim medijima da ne sumnjaju da iza njegove smrti stoji Kremlj. Zvanično, vlada kaže da se čekaju rezultati istrage. Policija kaže da je upucan šest puta, a zatim pregažen automobilom, prenose španski mediji.

Rusija kaže da nema saznanja o slučaju. Ali nakon što je Kuzminov prebegao, šef spoljne obaveštajne službe nazvao ga je „moralnim lešom“. Freedom House kaže da Rusija „sprovodi veoma agresivne transnacionalne aktivnosti represije u inostranstvu“, u velikoj meri se oslanjajući na „atentat kao oruđe“.

Vlada Velike Britanije zaključila je da su ruski agenti ubili prognanog obaveštajnog službenika Aleksandra Litvinjenka u Londonu koristeći radioaktivni polonijum. U Solsberiju u Engleskoj 2018. još dvojica ruskih oficira optužena su da su umalo ubili disidenta Sergeja Skripalja i njegovu ćerku upotrebom nervnog agensa.

Napadi, primećuje Freedom House, „dolaze u pozadini brojnih neobjašnjivih smrti visokoprofiliranih Rusa u egzilu“. Često slučajevi možda ne donesu osuđujuće presude, ali Fridom haus dodaje da upotreba radioaktivnih izotopa i nervnih agenasa jasno ukazuje na Kremlj, čak i kada Moskva glumi neznanje.

Šta god Rusija mislila hapšenjem Kareline jasno je da Putinov represivni režim snižava prag za ono što toleriše i podiže ljestvicu kako će reagovati.

Donacija proukrajinskoj dobrotvornoj organizaciji sada predstavlja izdaju, kažnjivu sa 20 godina zatvora. Kritika rata ili Putina može dovesti do smrti u ruskom zarobljeničkom logoru.

Kremlj čini Rusiju zemljom zabranjenom za strane posetioce, preteći njenim građanima u inostranstvu i, sve vreme, i dalje nastavljajući svoj neoimperijalistički osvajački rat u Ukrajini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari