Prva država koja je uvela bitkoin kao zakonsko sredstvo plaćanja, Salvador, dan je provela u uličnim protestima, tehničkim zastojima i ekstremnim padom vrednosti kontroverzne digitalne valute, a Međunarodni monetarni fond ukazuje da je uvođenje kriptovalute kao nacionalne valute „neprikladna prečica“.
Cena bitkoina je sa 53.000 dolara tokom dana pala za čak 19 odsto, ali je predsednik Salvadora Najib Bukele putem tvitera poručio da sada „kupuje po sniženoj ceni“ i pridružio se onima koji hvale Mekdonalds i druge kompanije zato što su prihvatile bitkoin kao platežno sredstvo, prenose svetski mediji.
Građanima su oni koji podržavaju ozakonjenja kriptovalute objašnjavali da će izbeći visoke naknade za uplate iz inostranstva, koje su 2020. godine dostigle skoro šest milijardi dolara, odnosno oko četvrtine BDP Salvadora.
Kako Salvador nema vlastitu valutu i oslanja se na američki dolar, uvođenjem kriptovalute, koja je sklona velikoj oscilaciji vrednosti, komplikuju se budžetska projekcija i poresko planiranje, a sa druge strane, domaćinstva i kompanije sada moraju da odluče da li će sredstva držati u dolarima ili bitkoinima, objavio je portal Indeks.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je u aprilu prošle godine obezbedio Salvadoru 389 miliona dolara na ime hitne finansijske konsolidacije, a nešto kasnije je ukazao da ozakonjenje bitkoina može da podstakne procvat kriminala.
„Kriptovalute se mogu iskoristiti za pranje nezakonito stečenog novca, finansiranje terorizma i izbegavanje plaćanja poreza. To bi moglo predstavljati rizik za finansijski sistem zemlje, fiskalni bilans i odnose sa drugim zemaljama i bankama“, upozorio je MMF.
Nacionalne vlade je MMF pozvao da koriste nove digitalne oblike novca jedino ako mogu da očuvaju finansijsku stabilnost, efikasnost i jednakost, a upozorio je da pokušaj uvođenja kriptovalute u režim nacionalne valute predstavlja „neprikladnu prečicu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.