Uz prisustvo velikog broja građana, Republika Srpska i Srbija zajednički obeležavaju Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe u Pogromu „Oluja“, hrvatskoj vojno-policijskoj akciji 1995. godine. Centralni događaj prvi put je obeležen u Republici Srpskoj – u Prijedoru.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je akcija „Oluja“ bila udruženi zločinački poduhvat SAD i Hrvatske koja je jedva dočekala da etnički očisti ovaj prostor od Srba.
“To se ne može oprostiti. Amerika može biti velika, ali je unižena i mala jer prema jednom malom narodu uporno održava negativan odnos, kako u Republici Srpskoj tako i u Srbiji. Amerika od prvog dana ruši prava Republike Srpske i Dejtonski sporazum i nikad nije prestala”, istakao je Dodik.
On je istakao da je Prijedor grad stradalnik i grad junak.
“Nismo ovdje došli da omalovažavamo žrtve, ni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ni ja. Imamo pravo da obilježavamo naša stradanja”, poručio je Dodik.
On je rekao da nikada neće dozvoliti da neko omalovažava srpski narod i Republiku Srpsku.
Dodik je rekao da je danas odlučeno da status boraca iz Republike Srpske Krajine bude izjednačen sa statusom boraca iz Srpske.
“Srpski narod je napravio dvije države – Republiku Srpsku i Srbiju i borićemo se jednako za to”, poručio je Dodik.
Centralni deo obeležavanja dana sećanja na ubijene i proterane Srbe iz Hrvatske u pogromu „Oluja“ 1995. godine održan je u Prijedoru u prisustvu predsednika Republike Srpske i Srbije Milorada Dodika i Aleksandra Vučića, premijera Srpske Radovana Viškovića, srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović i drugih zvaničnika Srpske i Srbije, kao i patrijarha srpskog Porfirija.
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije rekao je da je mir najviša vrednost, uslov bez kojeg nema istinskog ljudskog dostojanstva, pozivajući sve, pre svega, verske lidere, da se čuva i izgrađuje mir među ljudima i narodima.
“Sabrali smo se danas ne samo zbog toga što imamo pravo na svoj bol i sjećanje, već prije svega što imamo potrebu da se molimo Bogu za spasenje duša postradalih. Sjećamo se i bola i žrtva drugih. Moleći se zabraću i sestre postradale Srbe, molimo se i za žrtve Bošnjake i Hrvate”, rekao je patrijarh Porfirije.
On je istakao da su brojni Srbi našli utočište u Prijedoru nakog najvećeg egzodusa srpskog naroda – akcije „Oluja“.
Patrijarh je rekao da je srpski narod danas sabran u molitvenom sećanju na prognane, nestale i stradale, poručujući da je bol svake majke isti, jer bol nema naciju ni veru.
Osim zvaničnika Srpske i Srbije, obeležavanju je prisustvovao i veliki broj građana.
Obeležavanje 28 godina od ovog velikog srpskog stradanja i najvećeg etničkog čišćenja u Evropi nakon Drugog svetskog rata organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Pogrom Srba u „Oluji“ počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.
Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.
Prema podacima „Veritasa“, tokom „Oluje“ proterano je više od 220.000 krajiških Srba, a u evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine „Oluju“ okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.
Predsednici Srpske i Srbije prethodno su položili vence na spomen-obilježju i budućem kompleksu sa spomen-kapelom srpskim izbeglicama ubijenim na Petrovačkoj cesti u selu Janjila kod Bosanskog Petrovca.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.