Centralnoafrička Republika: Konsultant američke organizacije povezan s pripremom državnog udara 1foto EPA-EFE/AARON UFUMELI ATTENTION: This Image is part of a PHOTO SET

Vlasti Centralnoafričke republike su humanitarnog radnika, konsultanta američke nevladine organizacije FHI360, optužile da je bio u komunikaciji sa oružanim grupama koje planiraju državni udar.

Martin Džozef Figeira, državljanin Belgije i Portugalije, s različitim imenima u pasošima, uhapšen prošlog meseca, optužen je za terorizam i podrivanje državne bezbednosti, saopštilo je danas tužilaštvo. Preti mu doživotna kazna prinudnog rada.

Tužilaštvo je navelo da je imao ugovore sa vođama oružanih grupa kojima je davao novac, oružje i informacije o položajima Centralnoafričkih oružanih snaga.

Figeira je takođe navodno „branio ratne zločine i zločine protiv čovečnosti i hvalio naoružane grupe, ohrabrujući ih da stvore međunarodni teroristički ogranak kao što je Islamska država“, dodaje se u saopštenju.

FHI360, američka nevladina organizacija za javno zdravlje koja upravlja projektima za planiranje porodice i reproduktivno zdravlje, potvrdila je da je jedan od njenih aktivista u pritvoru u Centralnoafričkoj Republici i da nastoje da ga oslobode.

Mohamed Ag Ajoja, zamenik specijalnog predstavnika generalnog sekretara UN za humanitarnu akciju, rekao je za AP da prati situaciju, ali da se time bavi jedna od ambasada čiji pasoš ima uhapšeni.

Figeira je prošlog meseca uhapšen u Zemiou, gradu na jugoistoku Centralnoafričke Republike koji je više od decenije u borbama lokalnih etničkih milicija i antivladinih pobunjenika. Posle hapšenja Figeire, vojska je poslata u Zemio.

Vlasti su upozorile strane radnike nevladinih organizacija da ne učestvuju u aktivnostima koje bi mogle da ugroze nacionalnu bezbednost ili će se suočiti s pravnim posledicama.

Centralnoafrička Republika je u sukobu od 2013. godine, kada su pretežno muslimanski pobunjenici preuzeli vlast i na silu smenili predsednika Fransoa Bozizea. Mirovni sporazum iz 2019. doveo je do smanjenja borbi, ali je šest od 14 naoružanih grupa napustilo sporazum.

Mirovna misija UN i trupe Ruande su raspoređeni u Centralnoafričkoj Republici kako bi pokušale da smire nasilje i zaštite civile.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari