petr fijalaFoto: EPA-EFE/Maciej Kulczynski

Češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan najavio je danas de će ukrajinske ratne izbeglice morati da počnu da se brinu same za sebe, kao i češki građani, dok u susednoj Poljskoj vlasti otvoreno upozoravaju da ne mogu da finansiraju izbeglice beskonačno i traže pokrivanje dela troškova za smeštaj u centrima.

Spremni smo da vam pomognemo, ali od određenog trenutka pošto imate pristup zdravstvenom sistemu i tržištu rada moraćete da se pobrinete za sebe sami“, kazao je danas češki ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Rakušanom, češki premijer Petr Fijala pohvalio je vladu da je uspela da pruži dostojanstvene uslove i utočište za skoro 450.000 izbeglica iz Ukrajine, uglavnom žena i dece, a da je broj koji je primila njihova zemlja najveći u Evropi, ako se za osvon uzme broj po glavi stanovnika.

Više od 100.000 izbeglica iz Ukrajine u Češkoj već se brinu za sebe sami jer su našli posao i ne opterećuju zdravstveni i socijalni sistem, a plaćaju i porez i procenjuje se da je više od četvrtine Ukrajinaca kojima je Češka pružila utočište zemlju napustilo.

Poljska vlada upozorava da ne može „u beskraj“ da pokriva troškove za izbeglice. Ona planira da ukrajinske izbeglice koje su duže vreme u centrima treba počnu da plaćaju troškove smeštaja.

„Ne možemo beskonačno dugo da finansiramo boravak izbeglica. U ovom trenutku imamo oko 80.000 izbeglica koji su još uvek u centrima, halama, pansionima. Želimo da oni koji su u tim centrima duže od 120 dana od januara počnu da pokrivaju 50 odsto troškova“, kazao je radiju RMF opunomoćenik poljske vlade za izbeglice iz Ukrajine, zamenik ministra unutrašnjih poslova Pavel Šefernaker.

Od početka rata u Ukrajini krajem februara, poljske granice je prešlo oko šest miliona izbeglica iz Ukrajine od čega je, prema podacima iz septembra, u zemlji ostalo oko 1,4 miliona, od kojih su njih 45 odsto deca, mahom mlađa od 14 godina, 43 odsto žene a sedam odsto stariji ljudi.

Poljska će, prema procenama OECD-a, utrošiti 6,2 milijarde evra na smeštaj i socijalnu pomoć ukrajinskim izbeglicama, 1,5 milijarde na školovanje dece i 664 miliona za zdravstevnu negu, dok će Češka prema toj proceni potrošiti ove godine 1,9 milijardi evra.

Kao i ostale zemlje EU u kojoj su našle utočište izbeglice iz Ukrajine, i Poljska i Češka mogu da koriste za te troškove sredstva iz fondova EU. Međutim obe zemlje zahtevaju od EU da za to budu izdvojena nova, posebna sredstva i posebni fond.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari